
Ombudsman – verejný ochranca práv – by mal pomáhať pri ochrane práv občanov pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov verejnej správy. Pavel Kandráč sa vo svojej kancelárii nemusí na nič sťažovať. FOTO SME – PAVOL MAJER
n, ústava pozná iba verejného ochrancu práv! Veľa ľudí si potom myslí, že som ombudsman,“ upozornil Kandráč prekvapených novinárov. Slovo ombudsman pritom používa aj internetová stránka Kandráčovho úradu.
Ďalším prekvapením bolo, keď jeho asistentka oznámila, že osobné rozhovory novinárom Kandráč neposkytne.
Na svojej prvej tlačovej besede však Kandráč o konkrétnych prípadoch hovoriť odmietal, hoci o hlavnej činnosti jeho úradu doteraz neboli zverejnené žiadne oficiálne informácie. Meno Kandráča je aj preto známe skôr pre jeho členstvo v KSS a HZDS, než pre jeho samotnú činnosť.
Nájsť adresu verejného ochrancu práv nie je ľahké, priznal to aj sám Kandráč. Úrad sídli na Okresnej prokuratúre v Bratislave, onedlho sa bude sťahovať, novinárom však odmietol povedať, kam. „Verím v povery a nechcem, aby som to uriekol,“ povedal tajnostkársky.
Od svojho začiatku kancelária dostala 1200 podnetov. Z toho vybavila 173 a 212 má rozpracovaných. Ako sťažnosti vybavila, to sa už prítomní nedozvedeli. „Myslím si, že je to dobré, že sme dosť veľa urobili,“ zhodnotil sám. Viac sa podľa neho sťažujú muži, pretože „ženy aj v minulosti trpiteľky boli“, najviac dôchodcovia, vôbec sa nesťažujú študenti.
Oveľa viac však hovoril Kandráč o tom, ako sa stretol s kolegami zo zahraničia. „Prijali sme delegáciu vlády vedenú podpredsedníčkou vlády Chorvátskej republiky. Tak jej bolo dobre u nás, že hodinu meškala k prezidentovi.“
V návrhu zákona o štátnom rozpočte má 18-členná kancelária verejného ochrancu práv vyčlenených 18,3 milióna, čo je podľa Kandráča málo. Kandráčovi podľa zákona prislúcha rovnaký plat ako podpredsedovi parlamentu.
MIRKA HOROBOVÁ