
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Slovenskí roľníci budú mať po vstupe do Európskej únie síce vyššie príjmy, ale aj tak pre nich nebude ľahké konkurovať svojim kolegom na európskych trhoch.
Európska únia sa po dlhých a nervóznych rokovaniach dohodla a navrhuje kandidátom na členstvo prechodné obdobie. Počas neho dostanú nové členské štáty len 25 percent z priamych platieb, ktoré dostávajú starí členovia a vyrovnajú sa im až v roku 2013.
Priama platba je zvláštny druh dotácie, ktorú farmári dostávajú viac-menej len preto, lebo niečo pestujú či chovajú.
Pri inom type dotácií, napríklad na rozvoj vidieka, na vyrovnávanie strát, reguláciu či podporu výroby, by rozdiely medzi novými a starými členmi únie byť nemali.
Predseda agrárnej samosprávy Ivan Oravec vidí budúcnosť poľnohospodárstva kandidátov za takýchto podmienok čierne. „Ak národné rozpočty nezasiahnu a nebudú vyrovnávať rozdiely, jedna tretina prvovýrobcov skrachuje ihneď,“ hovorí. „Premiéri kandidujúcich krajín by mali spoločne vystúpiť a žiadať od Bruselu prehodnotenie stanoviska.“
Na Slovensku sa podľa Oravca nepočíta s vyrovnávaním strát, kým „Poliaci ohlásili 16-percentné zvýšenie domácich dotácií, Česi dávajú o 1,5 miliardy viac na prvovýrobu, podobný krok chystajú Maďari“. Slovensko sa naopak pripravuje na zníženie o 300 miliónov. „Takto sa to nedá,“ tvrdí Oravec.
Poradca Ivana Mikloša Karol Zimmer si myslí, že slovenskí ani iní vyjednávači nemajú možnosť priamo ovplyvniť rozhodovanie únie o poľnohospodárskych dotáciách. Spolieha sa na to, že „keď budeme v únii, tak budeme spolutvorcovia“.
Zimmer citoval jedného z autorov správy Svetovej banky o slovenskom poľnohospodárstve, že „približovanie sa spoločnej agrárnej politike je približovaním sa k pohyblivému cieľu“. Preto podľa Zimmera musí byť Slovensko v prístupe k únii čo najpružnejšie pred vstupom a aj krátko po ňom.