BRATISLAVA – Farmári na Slovensku ešte nevedia, čo im prinesie členstvo v Európskej únii a prípadné schválenie podmienok na prvovýrobu vrátane nižších priamych platieb. Okrem priamych platieb sa doteraz nehovorilo, ako sa budú pohybovať vstupné náklady a ako sa môžu prvovýrobcovia uchádzať o iné druhy dotácií.
„Veľa sa hovorí o priamych platbách, to je však len časť problému,“ povedal SME farmár, ktorý pracuje na území s tzv. intenzívnou výrobou. „Pokiaľ sa dodržia vyjednané kvóty, približne 4 tony pšenice na hektár, na tonu dostane európsky farmár 63 eur. Na hektár bude mať teda 232 eur, kým slovenský len 63,“ povedal. Doteraz dostáva v porovnateľných podmienkach slovenský prvovýrobca 500 korún na hektár, jeho príjem sa teda zvýši približne o 2,5 tisíca korún na hektár.
Iná je situácia v oblastiach so zhoršenými podmienkami. Zhoršené podmienky štát pôdohospodárom „vyrovnáva“ aj dnes a európske kompenzácie by nemali byť obmedzené. Naďalej bude platiť aj rozdielna sadzba spotrebnej dane pre poľnohospodársku výrobu – tzv. zelenú naftu majú aj v únii. „Dnes nevieme posúdiť, ako budeme žiť po vstupe. Rozdiel medzi príjmami európskeho a slovenského gazdu bude kompenzovaný asi naďalej osobnými nákladmi. Teda nízkymi mzdami a nízkymi príjmami farmárov,“ myslí si súkromný roľník. (lsz)