BRATISLAVA – So svojím platom sú nespokojné takmer dve tretiny ľudí a približne rovnako vysoká nespokojnosť vládne aj v hodnotení vlastnej kúpyschopnosti. Naznačil to prieskum agentúry Dicio, v ktorom na prelome septembra a októbra odpovedalo 1 050 ľudí.
Najviac nespokojní s platom sú ľudia medzi 26. a35. rokom života, stredoškoláci a podpriemerne platení ľudia.
Opačné pocity ľudí zaznamenal prieskum pri otázke na spokojnosť s vlastným bývaním. Spokojných alebo skôr spokojných bolo 78,2 percenta opýtaných. „Otázky bývania sú pre mnohých ľudí nočnou morou, ale uvedomujú si, že bez zvyšovania zamestnanosti a príjmov je riešenie otázky bývania oveľa náročnejšie,“ upozornila Jana Kanasová z Dicia. „Problémy s bývaním pociťujú najmä mladí vo veku 18 až 35 rokov, obyvatelia Bratislavy a Košíc, ale aj ľudia z miest a obcí, kde žije 5- až 20-tisíc obyvateľov,“ dodala.
Napriek prevládajúcej nespokojnosti s platom boli ľudia oslovení v prieskume viac spokojní ako nespokojní so svojím zamestnaním. „Problém nájsť si vhodné zamestnanie prevláda medzi mladými ľuďmi do 25 rokov, ale tiež medzi ľuďmi v produktívnom veku od 36 do 45 rokov, ľuďmi s nižším stredoškolským vzdelaním a v obciach s počtom obyvateľov do päťtisíc,“ spresnila Kanasová.
Veľkú váhu pri formovaní vlastnej budúcnosti pripísali ľudia iným faktorom než vlastným schopnostiam.
„Podľa vyjadrenia 73,5 percenta respondentov má na zvyšovanie životnej úrovne vplyv štát,“ zdôraznila Kanasová. Viac ako 41 percent ľudí si myslí, že je dôležitý zamestnávateľ a o necelé percento menší podiel, že zvyšovanie životnej úrovne závisí od nich samých. „Podľa mužov zvýšenie životnej úrovne najviac závisí od zahraničia. Povedalo to 70,6 percenta respondentov. Oproti tomu len 29,4 percenta žien považuje vplyv zahraničia za prioritný. Podľa nich sú rovnako dôležité tri faktory: štát, zamestnávateľ a vlastné schopnosti,“ vysvetlila Kanasová.
JURAJ JAVORSKÝ