
Príbuzní a priatelia rukojemníkov, ktorých zajali čečenskí teroristi, nesú transparent s nápisom „Stop vojne v Čečensku“. FOTO - TASR
anie terorizmu.
Spravodajstvo ruských médií o rukojemníckej dráme je zmesou komentárov o Putinovej „ťažkej úlohe“ a senzačných odhalení, k informáciám sa totiž dostávajú veľmi ťažko. Stovky novinárov už tretí deň hliadkujú pred zátarasmi okolo moskovského divadla.
Ruské oficiálne zdroje sú veľmi stručné, správy zo štábu, ktorý sa zaoberá riešením situácie, sa dostávajú len k vybraným oznamovacím prostriedkom. O situácii vnútri divadla sa väčšina novinárov dozvedá len veľmi sporadicky od oficiálnych hovorcov. Z televíznych obrazoviek a novín potom odznievajú neoverené informácie.
Denník Izvestija napríklad z dialógu prezidenta, premiéra a ministrov vydedukoval, že Putin bol vnútri v divadle. Vraj ho „odpočúvala“ tlmočníčka pre hluchonemých, podľa ktorej Putin na zasadaní vysielanom bez zvuku povedal: „Na budúce sa uvidíme na mieste.“
Moskva viackrát vyzvala médiá, aby o situácii informovali opatrne. Predseda ruskej Štátnej dumy Gennadij Selezňov ich presviedčal, aby nezverejňovali ani „senzačné podrobnosti“ získané od príbuzných a prepustených rukojemníkov.
Ruské ministerstvo informácií upozornilo ruské médiá na zákon o boji s terorizmom. Zakázané je zverejňovať údaje o taktike vyjednávania a ospravedlňovať terorizmus.
V Rusku už prakticky neexistujú médiá, ktoré sú kritické k vojenskej akcii v Čečensku, tabu je informovať o prípadoch porušovania ľudských práv ruskými vojakmi, a tak prakticky nikto nevie, čo sa v skutočnosti v Čečensku deje. Väčšina médií prijíma vládne stanovisko, že tam zúri vojna s terorizmom.
(čtk, kl)