
Simonka je už druháčkou a zatiaľ chodí do triedy s neautistami v špeciálnej základnej škole.
Ako všetky deti s autizmom má rada svoj svet, kam sa môže hocikedy utiahnuť a schovať.
Celý deň takmer nepovie ani slovo. Keď však videla svoju fotografiu v našom digitálnom fotoaparáte, usmiala sa a ukázala na ňu prstom.
Špeciálna škola na Vojtaššákovej ulici v Žiline sa autistickým deťom venuje už niekoľko rokov. Dnes ju navštevuje okrem Simonky aj škôlkar Ajko. Podľa zákona však môže vzniknúť samostatná trieda najmenej so štyrmi deťmi. Preto v súčasnosti realizujú integrovanú formu vzdelávania.
Rodičia v Žiline však iniciovali vznik samostatnej triedy pre autistické deti. Prihlásené už majú ďalšie štyri deti v predškolskom veku. Po rokovaní s krajským a mestským úradom sa zdá, že v budúcom školskom roku by sa mohla autistická trieda naplno spustiť.
„Od novembra však už budeme týmto deťom pomáhať ambulantnou formou, budú k nám chodiť na krátky, hodinový pobyt. Musia si zvyknúť na prostredie a na nás,“ hovorí riaditeľka školy Miroslava Jančová. Je veľmi dôležité, aby deti pedagóga prijali, počet titulov tam nehrá úlohu. „Sú nevyspytateľní, ale našťastie sme takú situáciu zatiaľ nemali,“ hovorí riaditeľka.
Autistické deti chodia aj na terapiu do špeciálnej pedagogickej poradne, aj v škôlke či škole sa im venujú špeciálni pedagógovia. Deti robia pokroky, prekonávajú bariéry, spokojní sú aj rodičia. „Keď autistické dieťa povie ahoj, je to pre nás odmena,“ tešia sa pedagógovia.
„Majú bohatú slovnú zásobu, ale vo svojom vnútri. Porozpráva sa s hračkami, rada spieva mladšiemu bratovi. Na prácu potrebuje pokoj, aj deti v triede sa tým naučili byť pokojnejšie,“ pokračuje riaditeľka o skúsenostiach so Simonkou.
Autistické deti môžu navštevovať aj „normálnu“ základnú školu.
ANDREA HARMANOVÁ