Mladá fronta, Praha 2002, preložila Petra Vlčková
Fundovaná a živo napísaná štúdia skúma vzťah medzi náboženstvom a postmodernou dobou. Na Západe stratilo veľa náboženských inštitúcií na svojom spoločenskom význame, ale to, čo autor nazýva náboženským panstvom, vrátane viery a spirituality, rozkvitá v nespočetných podobách. Lyon postupne skúma rôzne náboženské a pseudonáboženské prejavy a ich vzťah k otázkam identity, cyberkultúre a súčasným spoločenským teóriám.
Ed McBain – Evan Hunter: VotrelecSlovenský spisovateľ, Bratislava 2002, preložila Alexandra Ruppeldtová
Slávny autor vydáva túto zbierku pod svojím „detektívnym“ pseudonymom i občianskym menom, keďže niektoré poviedky vyšli pôvodne podpísané ešte ako Evan Hunter. Čitateľa však iste zaujíma viac to, že majster svojho žánru sa vracia do dôverne známych chmúrnych ulíc amerického veľkomesta, kde za každým rohom striehne násilie. Jedenásť príbehov naplní očakávania milovníkov tohto žánru. „Zlo má veľa tvárí, ale iba Ed McBain vie tak dobre zachytiť aj jeho úsmevnú stránku,“ napísali v San Diego Union-Tribune.
Pavol Rankov: Masová komunikácia (Masmédiá a informačná spoločnosť)Koloman Kertész Bagala, L.C.A. Levice 2002
Cieľom publikácie je zhrnúť najvýznamnejšie súčasné koncepcie, teórie a názory, preto je určená predovšetkým študentom a pedagógom, ale poslúži aj odborníkom z oblastí masmédií, reklamy, informačných technológií a kultúry. Autor sa touto problematikou dlhodobo zaoberá ako pracovník Katedry knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Áno, je to ten istý „slovenský magický realista“ Rankov, ktorý píše poviedky, scenáre a je dramaturgom dokumentárnych filmov.
Christian Jacq: EgypťankyRemedium, Bratislava 2002, preložil Alexander Halvoník
Žena vo faraónskom Egypte mala rovnoprávne postavenie s mužom v duchovnej i materiálnej sfére. Autor nás pozýva na stretnutie s Egypťankami, vládkyňami, faraónkami, hlavnými kráľovskými manželkami, ale aj s prostými paniami domu, manželkami, matkami, pracujúcimi ženami, kňažkami či umelkyňami. Faraónska civilizácia zaručovala egyptskej žene v porovnaní s inými civilizáciami vrátane oveľa mladších výnimočné postavenia. Aj vďaka tomu kultúra starého Egypta môže dodnes slúžiť ako inšpirácia najmodernejším koncepciám spoločnosti.
Ludvík Vaculík: Loučení k panněAtlantis, Praha 2002
Prozaik, fejtonista a publicista Vaculík (ročník 1926) prichádza po vlaňajšej Ceste na Praděd tohto roku hneď s dvoma knihami. Okrem Posledného slova je to román Loučení k panně, o ktorom hovorí: „Príbeh je na začiatku bežne pekný, mladá žena si z dôvodov, aké môžu obhájiť len také ženy, vyberie pre prvú lásku starého muža, ktorý s jasným vedomím, že to nie je v poriadku, jej dar rozpačito prijme, a to z dôvodov, ktoré nedokáže obhájiť žiadny taký muž. V ich príbehu je však vložený jeden časový program, o ktorom obaja vedia, a druhý, o ktorom nemali tušenie a ktorý sa začne v ich správaní postupne presadzovať.“
Ján Buzássy: Melancholy Hunter (Selected Poems)Modry Peter Publishers, Mississauga, Ontario, do angličtiny preložili Viera a James Sutherland-Smith
Slovenský vydavateľ Peter Milčák na svojej kanadskej misii vydal v edícii súčasnej európskej poézie ďalšieho slovenského básnika. Ján Buzássy (1935) sa tu predstavuje prierezom svojej bohatej dlhoročnej tvorby.