Bratislava 28.októbra (TASR) - Fond náhradného výživného, ktorý by mal osamelým rodičom vyplácať alimenty na deti namiesto ich nezodpovedných partnerov, bude zrejme fungovať len jeden mesiac. Rezort práce totiž už predložil vláde SR novelu príslušného zákona, podľa ktorej sa má fond, zriadený od 1. novembra pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, zrušiť k 30. novembru.
Riaditeľka odboru sociálno-právnej ochrany MPSVR Jana Kostanjevcová nepredpokladá, že by za spomínaný mesiac fond vyplatil nejaké prostriedky. "Myslím si, že sa to nestihne, pretože žiadosti od matiek, ktoré sme doteraz dostali, sú neúplné. Jedna z dôležitých podmienok napríklad je, že oprávnený sa domáha vyplatenia výživného súdnou cestou, čo zatiaľ nebolo dokladované takmer ani v jednom prípade," vysvetlila J. Kostanjevcová. Ministerstvo podľa jej slov dostalo doteraz 37 žiadostí, z ktorých spĺňala potrebné náležitosti len jedna.
Žiadosti má posudzovať 9-členná rada fondu, zložená z ľudí mimo rezortu práce, pričom v nej majú byť zastúpení aspoň 4 právnici. Členstvo v nej je čestné, to znamená, že účastníci by v nej mali pracovať zadarmo po svojom pracovnom čase. "Oslovili sme príslušné ministerstvá, uvidíme, či bude niekto ochotný v rade pracovať," povedala TASR riaditeľka. Rada má podľa zákona do 30 dní od doručenia matkinej žiadosti len pripraviť príslušné podklady a návrh rozhodnutia. Až následne o samotnom poskytnutí náhradného výživného rozhodne ministerstvo práce. Návrh, pripravený MPSVR, predpokladá, že pokiaľ to nebude do 30. novembra, príslušné konanie o vyplatenie výživného, sa zastaví.
Napriek tomu sa rezort na uplatňovanie zákona pripravuje. "Pokiaľ bude zákon platný, musíme ho v plnom rozsahu rešpektovať," zdôraznila J. Kostanjevcová. MPSVR v tomto smere rokovalo aj s Fondom národného majetku (FNM) SR o poskytnutí finančných prostriedkov na obdobie fungovania fondu náhradného výživného. V priebehu novembra by tak mal dostať od FNM 5 až 7 miliónov Sk.
Ako povedala J. Kostanjevcová, zákon o náhradnom výživnom by sa po schválení novely nemal úplne zrušiť ako celok, ale zachová sa jeho časť, meniaca zákon o rodine. Na jej základe by sa mala zlepšiť pozícia detí voči rodičom - podnikateľom, povinným platiť výživné. Tí totiž budú na rozdiel od platnej legislatívy povinní preukázať súdu svoje príjmy, predložiť doklady na zhodnotenie svojich majetkových pomerov a umožniť súdu zisťovať aj ďalšie skutočnosti, potrebné pre určenie výšky výživného. Pokiaľ tak neurobia, bude sa za ich mesačný príjem považovať 15-násobok platnej sumy životného minima. Upravuje sa aj možnosť určiť výživné aj pre úspory dieťaťa, ak to dovoľujú majetkové pomery rodiča, a nielen pre jeho spotrebu.
Zrušenie takzvaného alimentačného fondu je súčasťou balíka zmien zákonov, ktorými Ministerstvo financií SR podmieňuje schválenie návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Okrem toho, že vládna koalícia považuje zákon o náhradnom výživnom za nesystematický, mal by značné finančné dopady. Na odštartovanie fungovania fondu mal totiž FNM vyčleniť 1,5 miliardy Sk, pričom ďalej mal byť financovaný z rôznych zdrojov, napríklad darov, lotérií a bankových úverov. Vymožiteľnosť prostriedkov podobných inštitúcií v iných krajinách, napríklad v Nemecku, od neplatiacich rodičov sa však pohybuje len okolo 4 %.
* san gl