Už vyše roka sa hovorí o úrovni služieb, ktoré poskytujú vysokoškolákom študentské domovy a o výške poplatkov, ktoré za tieto služby študenti platia. Študenti sa často sťažujú na zlý stav spŕch, sociálnych zariadení aj izieb. Vedenie internátov zase upozorňuje na to, že finančné obmedzenia nedávajú možnosť podniknúť hocičo nad rámec bežnej prevádzky. Ako vidí problémy internátov hygienik? Odpovedá MUDr. JANA NOVÁKOVÁ vedúca odboru Hygieny detí a mládeže Štátneho fakultného zdravotného ústavu SR.
Hovorí sa, že mnohé slovenské internáty sú v katastrofálnom stave. Je to skutočne všade také zlé?
„V zásade sa dá povedať, že technický stav budov nie je všade dobrý - záleží na miestnych podmienkach. Mnohé budovy sú staré a peňazí na údržbu je málo. Za zlý stav určite môže aj nedostatočná kapacita. Vysokoškolských študentských domovov je u nás 80 a podľa výročnej správy k decembru minulého roku je až v tridsiatich z nich prekročená kapacita. Podľa zistení štátneho zdravotného dozoru je vyťaženosť internátov až 107,44 percenta. A to sa určite musí odraziť aj na stave sociálnych zariadení a vybavenia.“
Aké nedostatky najčastejšie zisťuje zdravotný dozor pri kontrolách?
„V prvom rade je to nedostatok ubytovacích priestorov, ktorý sa často rieši aj využívaním miestností, ktoré nie sú určené na bývanie. Ďalej je to nedostatok študovní, spoločenských miestností, ihrísk. Aj vo vybavení domovov mládeže sú nedostatky - často chýba napríklad miestne osvetlenie, teda lampičky pri osobnom mieste. Ale prevádzková hygiena je podľa správy na dobrej úrovni, aj čo sa týka upratovania ubytovacích priestorov, aj v zariadeniach pre osobnú hygienu.“
Ale mnohí študenti hovoria o rozbitých záchodoch a nefunkčných, plesnivých sprchách. Ako rieši hygienik takéto nedostatky, keď na ne narazí?
„Hygienik sa vždy usiluje o dohodu s prevádzkovateľom, aby nemusel dať príkaz zatvoriť internát. Preto sa spolu pokúšajú nájsť nejaký kompromis, samozrejme, v rámci dodržania základných hygienických noriem. Zatvorenie internátu by asi bolo katastrofou pre študentov a situáciu by nevyriešilo.“
MONA GÁLIKOVÁ