Útecha na Art Filme: umenie sa rodí z nedostatku

Deviaty ročník medzinárodného filmového festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach má pomaly za sebou hlavné oficiality. Po piatkovom večernom otváracom ceremoniáli za účasti riaditeľky odboru kultúry a kultúrnych aktivít Rady Európy Elizabeth Rohmerov


K programu a atmosfére festivalu Art Film nepatria len premietania a oficiality, ale aj autogramiády. Jednu z nich mal i slovenský herec Pavol Mikulík . FOTO TASR - IVAN MAJERSKÝ



ej, na ktorom premiér Mikuláš Dzurinda odovzdal Pavlovi Brankovi a Martinovi Hollému Zlatú kameru za prínos do slovenskej kinematografie, si v sobotu český herec Jiří Bartoška slávnostne prevzal cenu Hercova misia a za prítomnosti obdivovateľov a fanúšikov pripevnil na tamojšom Moste slávy tabuľku so svojím menom (informujeme o tom aj na 1. strane). Včera čakal tento rituál aj herečku Emíliu Vášáryovú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Päť držiteľov ceny Igric

Večer sa potom Kúpeľná dvorana stala miestom odovzdávania cien Igric za pôvodnú audiovizuálnu tvorbu za rok 2000. Toto vrcholné ocenenie vyhlasuje Slovenský filmový zväz, Únia slovenských televíznych tvorcov a Literárny fond. Ceremoniál sa konal v kontexte pesimizmu slovenských tvorcov, ktorí sa na formálnych i neformálnych festivalových fórach zamýšľali, či má vôbec zmysel za súčasných podmienok robiť na Slovensku kinematografiu.

Všadeprítomnú beznádej sa pokúsil zmierniť predseda poroty Albert Marenčín. Vo svojom príhovore zdôraznil, že tvorba za rok 2000 zrušila predsudok o priamoúmernom vzťahu medzi kvalitou a kvantitou: Albert Marenčín citoval André Gida, že umenie sa nerodí z nadbytku, ale z nedostatku. Aj napriek tomu, že na Slovensku môžeme doslova hovoriť o mizérii, udelené ceny určite reprezentovali zaujímavé vklady do slovenskej audiovizuálnej tvorby.

SkryťVypnúť reklamu

Pokrokom oproti minulému roku bolo už to, že hlavná cena bola udelená, a to tak v kategórii filmovej, ako aj v kategórii televíznej dramatickej tvorby. Oceneným bol režisér Stanislav Párnický za réžiu televíznej inscenácie Klietka podľa scenára Eleny Antalovej a Martin Šulík za réžiu filmu Krajinka. Stanislav Párnický si rozhodnutie poroty odôvodnil aj tým, že témou filmu bol najdôležitejší vzťah - vzťah medzi rodičmi a deťmi. Zaujímavosťou bolo aj to, že ocenený film Klietka sa do Kúpeľnej dvorany obrazne vrátil, keďže niektoré jeho scény sa v nej nakrúcali.

Prvýkrát ocenili aj hercov

Prvýkrát sa dostala do zoznamu udeľovaných cien a prémií Igric aj herecká kategória. Cenu za herecký výkon si zaslúžene prišla prevziať Emília Vášáryová za postavu Máše v televíznej inscenácii Klietka. Krátku ukážku z filmu ocenili prítomní diváci skandovaným potleskom.

SkryťVypnúť reklamu

Prémiu za herecký výkon získali Monika Hilmerová a Csongor Kassai. Je symptomatické pre stav našej kinematografie, že obaja menovaní boli ocenení za úlohy v českých filmoch. Kým Dávid Csongora Kassaia bol postavou z vysoko navštevovaného filmu Musíme si pomáhat, Monika Hilmerová bola príjemne prekvapená tým, že jej Jana zo snímky Oběti a vrazi si získala pozornosť, hoci film sa na Slovensku premietal len veľmi krátko a nemal ani veľkú reklamu. Spoluprácu na tomto filme však veľmi oceňovala vrátane faktu, že film sa dotýka súčasnosti a že so zvláštnou citlivosťou spracoval aj tabuizované témy, akou je incest.

Pocta Tiborovi Vichtovi

Úryvok z filmu Boxer a smrť pripomenul tvorbu scenáristu a dramaturga Tibora Vichtu, ktorému bola in memoriam udelená cena Igric za celoživotné dielo. Sošku Igrica prevzala jeho dcéra, dramaturgička Dagmar Dittrichová, ktorá poďakovala všetkým, ktorí na otca nezabudli, hoci od jeho smrti už uplynulo viac ako desať rokov. „Nemal rád formality, bol by tu s nami iste rád,“ poznamenala. Scenárista Dušan Dušek si na Tibora Vichtu zaspomínal. „Keď sme s Hanákom písali Ružové sny a neskôr Ja milujem, ty miluješ, bezhranične sme mu ako dramaturgovi verili. Tibor Vichta sa skutočne zaslúžil o slovenský film. Bol profesionálom, ktorý dokázal chladne rozobrať scenár a zároveň nestratiť emóciu. Bol to zároveň veľmi tolerantný človek z iného kultúrneho prostredia, ako prevládalo v časoch normalizácie.“

SkryťVypnúť reklamu

V kategórii filmovej a televíznej dokumentárnej tvorby si Igrica vyslúžil Pavol Barabáš za réžiu filmu Tajomné Mamberamo. Okrem toho porota udelila osem prémií za vynikajúce tvorivé výkony.

Hodnotili aj novinári

Na festivale Art Film boli oznámené aj hodnotenia Klubu filmových novinárov Slovenského syndikátu novinárov. Cenu slovenskej filmovej kritiky 2001 za hraný film získal držiteľ Igrica - film Krajinka, hoci rozhodnutie cenu udeliť len o jeden hlas prevážilo nad názorom cenu neudeliť. Za najlepšie zahraničné filmy boli označené tituly Magnólia a Americká krása distribútorov Bioscop a Tatrafilm. V sekcii krátkometrážnej tvorby zvíťazila spoločnosť Febio Praha za dlhodobé systematické vytváranie tvorivej platformy pre slovenských filmárov.

SkryťVypnúť reklamu

Cenu filmovej kritiky za publicistickú činnosť dostal Pavel Branko.

ZUZANA ULIČIANSKA,

Trenčianske Teplice

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 852
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 686
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 664
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 405
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 735
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu