Atény 29. októbra (TASR) - Grécko, ktoré blokovalo dohodu medzi EÚ a NATO, je "úplne spokojné" s najnovšou dohodou členských štátov únie o európskej obrane, dosiahnutou na bruselskom summite, vyhlásil dnes hovorca gréckej vlády.
Na summite v Bruseli EÚ minulý týždeň rozhodla, že čo najrýchlejšie uzavrie s NATO dohodu o spolupráci. Jedným z cieľov je vystriedať alianciu v misii v Macedónsku.
Dôvodom na blokovanie dohody zo strany Grécka - člena EÚ i NATO - však bol nesúhlas s tým, aby Turecko, ktoré je iba členom NATO, mohlo prípadne vetovať rozhodnutia o európskej obrane. Turecko naproti tomu nechcelo, aby únia využívala alianciu na zasahovanie do tureckej sféry vplyvu a preto žiadalo právo veta na operácie EÚ v jeho regióne.
"Grécke požiadavky sú zahrnuté v bruselskom texte a dúfam, že týmto smerom sa vyberie aj NATO", aby sa dosiahla dohoda medzi EÚ a alianciou, povedal hovorca.
Únia potrebuje spolupracovať s alianciou, lebo tak získa prístup k plánovacím zdrojom NATO a pomôže jej to medziiným vytvoriť navrhované jednotky rýchleho nasadenia.
"Vývoj je pozitívny, zatiaľ nepoznáme turecký postoj, ale myslím, že EÚ prijala rozhodnutia a teraz sa musí rozhodnúť NATO," dodal grécky hovorca.
V tejto chvíli nie je jasné, či s bruselským textom bude súhlasiť Turecko. Turecký minister zahraničných vecí Sina Sükrü Gürel označil niektoré časti novej dohody za "rušivé". Gürel mal na mysli klauzuly, umožňujúce gréckym Cyperčanom využívať zdroje NATO - plánovanie, spravodajstvo či bezpečnostnú komunikáciu. "Noví členovia EÚ, ktorí nie sú členmi NATO, by nemali automaticky mať možnosť využívať zdroje aliancie," povedal šéf tureckej diplomacie v súvislosti s plánovaným vstupom Cypru do únie v roku 2004.
Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď Turecko napadlo sever ostrova, čím vznikla v južnej časti administratíva gréckych Cyperčanov a Tureckom podporovaný odtrhnutý štát na severe. V súčasnosti sa vyvíja diplomatické úsilie na zmierenie oboch strán ešte pred vstupom Cypru do EÚ.