Helsinki 29. októbra (TASR) - Premiéri škandinávskych krajín dnes vyjadrili obavy z návrhu ústavy EÚ, ktorý v pondelok načrtol Konvent o budúcnosti Európy.
Na zasadaní Severskej rady pri príležitosti 50. výročia jej vzniku fínsky a švédsky premiér - Paavo Lipponen a Göran Persson - vyhlásili, že návrh ústavy umožňuje príliš voľný výklad a jeho myšlienkový význam je teda nejasný. Obaja zároveň žiadajú, aby do navrhovacieho procesu v Konvente mohli prispievať rovnocenne všetky členské štáty.
Predsedovia vlád severských štátov sa vyjadrili aj k vytvoreniu funkcie prezidenta únie, voleného lídrami EÚ, čo by podľa nich zvýšilo vplyv veľkých štátov a priblížilo úniu k federácii. "Existuje veľké nebezpečenstvo, že systém s voleným lídrom EÚ zvýhodňuje väčšie krajiny," povedal dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen. "Z únie sa stane federácia. Nechceme ísť týmto smerom," dodal jeho švédsky náprotivok.
Autor kritizovaného návrhu ústavy - Konvent o budúcnosti Európy - sa snaží navrhnúť reformy EÚ, ktoré by zaručili jej fungovanie po vstupe desiatich nových členov, vrátane Slovenska, v roku 2004.
Premiéri vystúpili na zasadaní Severskej rady vo fínskom parlamente v Helsinkách za účasti lídrov a kráľovských zástupcov z Fínska, Švédska, Dánska - troch severských členov únie. Na otváracej schôdzke boli prítomní aj nečlenovia EÚ - Nórsko a Island.