EUROSERVIS: Súhrn správ z 29. októbra

BRATISLAVA 29. októbra (SITA) - EÚ: Dzurinda vylučuje skupinový tlak kandidátov na EÚPremiér Mikuláš Dzurinda vylúčil možnosť skupinového a koordinovaného tlaku kandidátskych krajín na EÚ v záujme presadenia lepších finančných podmienok rozšír

enia únie. "Vstup do EÚ nie je skupinový, ale je individuálny," uviedol Dzurinda po stretnutí lídrov kandidátskych krajín s predstaviteľmi únie na summite v Kodani. Pripustil však možnosť vzájomného stretnutia s cieľom výmeny skúseností a názorov. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan v tejto súvislosti poznamenal, že šéfovia diplomacií kandidátskych krajín sa už stretli minulý týždeň v Prahe, kde hovorili práve o financovaní rozšírenia. Ako povedal, ďalšie stretnutie sa uskutoční sa úrovni predsedov vlád. "Takéto stretnutie však nemôže nahradiť individuálne rokovania kandidátskych krajín s EÚ," uviedol s tým, že individuálne rokovania považuje za jediný spôsob, ako dosiahnuť určité ústupky zo strany únie.
EÚ: V Bratislave kancelária EP
Otvorenie kancelárie Európskeho parlamentu v Bratislave bolo ústrednou témou pondelňajšieho rozhovoru podpredsedníčky Národnej rady Slovenskej republiky Zuzany Martinákovej a podpredsedu Európskeho parlamentu Coloma Navalu. Podobné inštitúcie vzniknú aj v Prahe, Budapešti a vo Varšave. Uvádza BBC.
Spoluprácu medzi oboma inštitúciami podľa Zuzany Martinákovej bude vyjadrovať memorandum, ktoré by mali v Bratislave na prelome mesiacov november a december podpísať ich najvyšší predstavitelia Pavol Hrušovský a Pat Cox. Význam tohto kroku znásobuje podľa jej mienky fakt, že pred vstupom do EÚ sa uskutoční na Slovensku referendum a kancelária bude mať významnú úlohu pri vysvetľovaní princípov fungovania Európskej únie i ďalších kontinentálnych inštitúcií.
DÁNSKO: Konferencia o význame tripartitnej spolupráce
S cieľom upozorniť na význam tripartitnej spolupráce v rozšírenej Európskej únii (EÚ) organizuje dánske predsedníctvo v dňoch 29. a 30. októbra konferenciu za účasti významných európskych odborníkov v tejto oblasti, politikov, i predstaviteľov odborov. Ako v tejto súvislosti uviedol minister práce Claus Hjort Frederiksen, spolupráca medzi predstaviteľmi vlády, zamestnávateľmi a zamestnancami patrí k dôležitým otázkam pre budúci rozvoj Európy. "Európska komisia pracuje na rozvoji takejto kooperácie, a na zasadnutiach Rady EÚ sa snažím presadiť otázku rozvoja tripartitnej spolupráce," uviedol v rozhovore, ktorý zverejňuje internetová stránka dánskeho predsedníctva EÚ.
EÚ: Csáky so Schusterom o referende o vstupe SR do únie
Prípravy vlády na vypísanie referenda o vstupe SR do Európskej únie (EÚ) dominovali dnešnému stretnutiu podpredsedu vlády pre integráciu Pála Csákyho s prezidentom SR Rudolfom Schusterom v Bratislave. Referendum by malo byť vypísané na prvý alebo druhý júnový týždeň budúceho roku. Na kampaň k referendu, ktorá sa začne po Novom roku, vyčlenila vláda v rozpočte 30 miliónov korún. Ľudové hlasovanie bude pravdepodobne jednodňové a bude stáť približne 120 až 140 miliónov korún. Všetci si podľa Csákyho musia uvedomiť potrebu zúčastniť sa na referende. "Päťdesiat percent plus jeden občan musí byť prítomných na tomto referende, ak máme dať presvedčivú odpoveď celej Európe, že do EÚ chceme vstúpiť," konštatoval. Vláda, ako dodal, v tomto smere chce spolupracovať aj s opozičnými politickými stranami. Podporu kampani prisľúbil aj prezident a o referende bude hovoriť so zástupcami všetkých politických strán, dodal prezidentov hovorca Ján Füle.
EÚ: Privatizácia talianskej pošty bude budúci rok
Taliansku poštu majú sprivatizovať pravdepodobne v budúcom roku. Podľa výkonného riaditeľa Medzinárodného menového fondu (MMF) pre Taliansko Piera Carla Padoana pošta urýchlila tempo ozdravovania, ako aj zvyšovania efektívnosti po tom, ako sa v roku 1998 transformovala na akciovú spoločnosť. Podľa Padoana je vstup na burzu možný už v budúcom roku. Aj taliansky minister priemyslu Antonio Marzano potvrdil, že vláda diskutuje o najlepšom možnom termíne pre vstup na burzu. "Taliansko je členská krajina Európskej únie s vysokou zadlženosťou. Privatizácia je dôležitou cestou na znižovanie našich dlhov," povedal Marzano. Podľa Padoana získa Taliansko z privatizácií do roku 2006 približne 60 mld. eur. Pri týchto príjmoch by zadlženosť Talianska poklesla zo súčasných 110 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 94 % HDP.
EÚ: Návrh európskej ústavy umožňuje vystúpenie z únie
Osnovu budúcej ústavy Európskej únie predložil v pondelok delegátom Konventu o budúcnosti EÚ jeho predseda Valéry Giscard d˝Estaing. Osem mesiacov po začatí práce dospelo toto fórum ku kľúčovému okamžiku. Pred jeho 105 účastníkmi leží "kostra" textu, ktorým by sa mala európska integrácia riadiť, podľa Giscardovej predstavy, v budúcich 20 až 50 rokoch. Píšu Lidové noviny. Sedemnásťstranový text na prvý pohľad len vypočítava články budúcej ústavnej zmluvy bez toho, aby navrhoval ich obsah. Jeho vysvetľovacia časť však ide podstatne ďalej a svedčí jasne o orientácii Giscardovho myslenia. Ústava v Giscardovom poňatí má preambulu a tri časti. Prvá z nich sa skladá z desiatich oddielov a práve v nej navrhuje Giscard najviac noviniek v porovnaní s doterajšími zmluvami, na ktorých je založená EÚ a ktoré by boli nahradené novou ústavou.
INTERNET: Nová webová stránka o Veľkej Británii
Veľká Británia spustila v utorok oficiálne novú internetovú stránku www.i-uk.com, ktorá je špeciálne určená pre zahraničných používateľov. Stránka ponúka hlavne informácie o Spojenom kráľovstve zo štyroch oblastí - Život a kultúra, Vzdelávanie, Podnikanie a Návšteva UK. Bude tiež obsahovať linky na ďalšie užitočné webové stránky, články magazínového typu, ako aj odpovede na najčastejšie kladené otázky. Projekt vznikol v spolupráci s British Trade International (Trade Partners UK and Invest UK), British Council a British Tourist Authority.
EÚ: Poľská ekonomika by mala v roku 2003 oživiť zo stagnácie
Poľská ekonomika, ktorá stagnovala viac ako jeden rok, sa postupne zotavuje a na budúci rok by sa mal obnoviť jej rýchlejší rast. Informoval o tom poľský minister hospodárstva Jacek Piechota. "Systematický, i keď pomalý rast hrubého domáceho produktu (HDP), priemyselnej produkcie a exportu, vykazuje signály ukončenia obdobia stagnácie ekonomiky," povedal Piechota. Podľa neho zrýchlenie rastu HDP v druhej polovici tohto roku vytvára pevný základ pre to, aby sa poľskej vláde podarilo splniť svoj ambiciózny cieľ pre rast HDP v roku 2003 o 3,5 %.
Ministerstvo hospodárstva očakáva v roku 2002 rast HDP o 1,2 % po vlaňajšom jednopercentnom raste. Na tretí kvartál tohto roku predpovedá ministerstvo mieru rastu HDP na úrovni 1,4 % a na posledný štvrťrok mieru 1,7 %. Zároveň odhaduje na rok 2002 pokles deficitu na bežnom účte platobnej bilancie na 6,8 mld. USD z vlaňajších 7,2 mld. USD. Na rok 2003 predpovedá ministerstvo rast exportu o 4,1 % a pokles importu o 1,2 %.
FRANCÚZSKO: Pre Britániu je EÚ len slobodnou obchodnou zónou
Francúzsky minister poľnohospodárstva Herve Gaymard v utorok odmietol britské námietky týkajúce sa dohody o podpore farmárov dosiahnutej minulý týždeň na summite Európskej únie a uviedol, že jediným záujmom Britov je využívať slobodný európsky obchodný trh. "Británia je proti spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP) únie 40 rokov," uviedol minister pre rozhlasovú stanicu Europe 1. "Pre Britov je v podstate Európska únia slobodnou obchodnou zónou, nie politickou oblasťou, ktorá si vyžaduje vybudovať vlastnú identitu," povedal ďalej minister. Britský premiér Tony Blair a francúzsky prezident Jacques Chirac sa kvôli reforme poľnohospodárstva "pochytili" na summite EÚ v Bruseli. Británia chce rýchlu reformu CAP, zrušiť priame platby farmárom, ktoré podľa nej vedú k nadprodukcii a bránia rozvojovým krajinám v rovnosti hospodárskej súťaže.
DE PALACIO: Tranzit je celoeurópsky problém
Problém dohody o tranzitnej doprave, ktorá vyprší koncom roka 2003 je problémom európskym a nedá sa vyriešiť len dohodou na bilaterálnej úrovni medzi Talianskom a Rakúskom, povedala komisárka EÚ pre dopravu, energetiku a vzťahy s Európskym parlamentom Loyola de Palacio v pondelok večer na seminári o európskej doprave v Ríme. Dohoda medzi oboma krajinami by mohla vyriešeniu problému pomôcť, no je to európska záležitosť, pretože sa dotýka pohybu tovaru v Európe, zdôraznila De Palacio. Komisárka tiež uviedla, že šéfovia vlád 15 členských krajín Európskej únie predložia do konca roka návrhy na vytvorenie spoločného letového priestoru.
MZV: Prioritou ostáva vstup do EÚ, NATO a dobré susedské vzťahy
Vstup do Európskej únie a do NATO, ako aj dobré susedské vzťahy zostávajú naďalej prioritou slovenskej diplomacie, ktorá sa podľa jej šéfa Eduarda Kukana bude riadiť zásadami "kontinuity a primeranosti". Ako povedal v utorok na tlačovej konferencii v Bratislave, do činnosti Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV SR) sa po prvý raz dostáva kontinuita a minister zahraničia po prvý krát "dokončil svoje funkčné obdobie a dokonca si znovu sadol do kresla". Podľa Kukana, v minulosti bola úmrtnosť ministrov zahraničia rýchla, častá a vysoká." Kukan tiež podotkol, že Slovensko od svojho vzniku malo už šesť ministrov zahraničia. Primeranosť zahraničnej politiky podľa Kukana znamená, že bude zodpovedať našim možnostiam, schopnostiam, ambíciám a geopolitickým danostiam. "MZV nebude vo všetkých prípadoch v medzinárodnej situácii reagovať ako prvé, bezvýhradne a kategoricky," zdôraznil Kukan.
HN: Zhoda v Bruseli umožní skoré rozšírenie EÚ
Úspech bruselského summitu Európskej únie, ktorý v piatok dospel k dohode o obmedzení výdavkov na spoločnú poľnohospodársku politiku a otvoril tak cestu k rozšíreniu únie, neukončil spory vo vnútri samotnej pätnástky. Ako uvádzajú české Hospodářské noviny, hovorca britského premiéra Tonyho Blaira v pondelok potvrdil, že jeho šéf mal ostrú výmenu názorov s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom. Dodáva, že britská tlač predtým prezradila, že Chiraca rozhorčila požiadavka Londýna, aby sa jeho štvrtková dohoda s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom o financovaní poľnohospodárskej politiky ešte "preskúmala". Kľúčovým bodom dohody, ktorú tesne pred bruselským summitom vyjednali Francúzsko a Nemecko, bolo stanovenie stropu pre výdavky na spoločnú poľnohospodársku politiku do roku 2006 vo výške 45 miliárd eur.
FRANCÚZSKO: Stretnutie Chiraca a Blaira zrejme odložené
Francúzsko v utorok naznačilo, že stretnutie prezidenta Jacqua Chiraca a britského premiéra Tonyho Blaira, naplánované na december, bude zrejme odložené. Podľa diplomatických zdrojov za očakávaným odkladom sú nezhody kvôli poľnohospodárskym dotáciám v rámci Európskej únie (EÚ), ako aj ďalšie otázky. "Potrebujeme istý čas na oboch stranách, aby sme zaistili dobrú prípravu tohto dôležitého stretnutia, budeme vás informovať o dátume summitu, keď bude stanovený," povedal novinárom hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Francois Rivasseau. Chiracov úrad zatiaľ neposkytol žiadne oficiálne vyhlásenie. Pravidelné stretnutie bolo predbežne určené na začiatok decembra, ale nebolo oficiálne potvrdené. Podľa zdrojov je teraz viac pravdepodobné, že sa bude konať začiatkom budúceho roka, ale dátum ešte nebol určený.
ŠPIDLA: ČR patrí k tvrdšiemu jadru kandidátskych štátov
Česká republika (ČR) sa bude snažiť dosiahnuť viac ústupkov voči EÚ než väčšina kandidátskych krajín. Ako uviedol v pondelok po summite v Kodani premiér Vladimír Špidla, ČR patrí k "tvrdšiemu jadru" skupiny kandidátskych štátov. Najproblémovejšia je podľa Špidlu oblasť poľnohospodárstva, kde chce Praha vyjednať spravodlivé podmienky pre českých farmárov. Na stretnutí s lídrami kandidátskych krajín v Kodani zahájila EÚ poslednú fázu rokovaní. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen vyhlásil, že podrobnosti finančného balíka, ktorý schválila únia počas summitu v Bruseli, by mohli byť doladené ešte pred decembrovým summitom EÚ. Niektoré kandidátske krajiny vrátane Poľska, Maďarska a ČR však tvrdia, že je nespravodlivé, aby ich poľnohospodári museli čakať desať rokov, kým dostanú rovnakú finančnú pomoc ako súčasní členovia únie.
FRONC: Účasť na vedeckom program EÚ pomôže aj podnikateľom
Slovensko sa od budúceho roka zúčastní na realizácii šiesteho rámcového programu Európskej únie (EÚ) pre vedu a technologický rozvoj. Dohodu o tom s EÚ podpísal v utorok v Bruseli slovenský minister školstva Martin Fronc, ktorý zdôraznil, že program pomôže nielen slovenským vedcom, ale aj podnikateľom. Cieľom päťročného vedeckého programu, ktorého rozpočet predstavuje 17,5 miliardy eur, je vytvoriť spoločný európsky vedecký priestor a integrovať doteraz roztrieštené výskumné pracoviská a projekty. To by malo tiež zabrániť úniku kvalitných vedcov za atraktívnejšími podmienkami do Spojených štátoch. Komisár EÚ Philippe Busquin zdôraznil, že po prvý raz sa môžu kandidátske strany úplne zapojiť do programu únie, hoci ešte nie sú ani jej členmi. Je to uznanie ich vedeckému potenciálu. Podľa slovenského ministra školstva a vedy Martina Fronca účasť na programe pomôže nielen slovenským vedcom, ale aj podnikateľom.
KONVENT: Delegáti privítali Giscardov návrh novej ústavnej zmluvy EÚ
Za krok správnym smerom označili v utorok v Bruseli delegáti Konventu o budúcnosti Európy návrh budúcej ústavnej zmluvy Európskej únie (EÚ), ktorý v mene predsedníctva konventu predložil jeho predseda Valéry Giscard d´Estaing. Privítali zakotvenie možnosti členských štátov vystúpiť z EÚ.
Predseda Konventu o budúcnosti Európy navrhuje dať dnešnej EÚ právnu subjektivitu, pričom predpokladá, že nové zoskupenie sa nemusí nazývať Európska únia, ale napríklad Spojené štáty Európy či Zjednotená Európa. Zatiaľ čo s prvou myšlienkou súhlasí aj slovenský delegát Ján Figeľ, zmena názvu únie sa mu nepozdáva. "Myslím si, že EÚ vyjadruje dostatočne vnútorný obsah a formu súčasnej existencie spoločenstva, nielenže sme si na ňu zvykli, ale má svoj priestor aj do budúcich desaťroční. Zmeny by mohli celej myšlienke poškodiť," povedal.
ČR: Podpísala s EÚ dohodu o liberalizácii obchodu s rybami
Dodatkový protokol k Európskej dohode medzi Českou republikou (ČR) a Európskou úniou (EÚ) týkajúci sa liberalizácie vzájomného obchodu s rybami a výrobkami z nich v utorok podpísali na pôde Stálej misie ČR pri EÚ v Bruseli. Dohoda, o ktorej informoval tlačový hovorca Ministerstva poľnohospodárstva ČR Martin Severa, vstúpi do platnosti 1. novembra tohto roku. Na jej základe sa na oboch stranách postupne budú znižovať clá o tretinu ročne tak, že najneskôr od 1. januára 2005 bude vzájomný obchod s rybami a výrobkami z rýb slobodný. Takisto od 1. novembra sa ruší colná kvóta na vývoz živých pstruhov z ČR do EÚ, takže export pstruhov do únie bude celkom uvoľnený. "Od rovnakého dátumu sa tiež zvyšuje colná kvóta s nulovým clom na vývoz živých kaprov pôvodom z ČR pre rok 2002 na 4 tisíc ton. Od 1. januára 2003 sa táto kvóta zvyšuje na 4 500 ton a od 1. januára 2004 na 5 tisíc ton. Najneskôr od 1. januára 2005 aj u živých kaprov bude vývoz úplne voľný," uviedol Severa.
SR-ČR: Spolupráca na zákone o voľbách do EP a koordinácii referend
Slovensko a Česká republika (ČR) budú spolupracovať pri príprave zákonov o voľbách do Európskeho parlamentu (EP) a taktiež by mali koordinovať postup pri referendách o vstupe do Európskej únie (EÚ). Dohodli sa na tom v utorok na prvom spoločnom stretnutí predseda slovenského parlamentu Pavol Hrušovský a jeho český hosť predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek. V súvislosti s referendami Zaorálek zdôraznil, že "dôležitá je predovšetkým otázka stratégie komunikácie s verejnosťou". Na otázku, kedy by sa mali referendá konať a či by nemalo byť na Slovensku skôr vzhľadom na väčšiu podporu občanov SR vstupu do únie Zaorálek uviedol, že táto diskusia je v Česku ešte otvorená. Predseda slovenského parlamentu naznačil, že by sa referendá mohli konať spoločne, keďže máme spoločné problémy a aj spoločnú stratégiu.
MZV: Korčok so Standard and Poor`s o smerovaní SR do EÚ a NATO
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV SR) Ivan Korčok prijal v utorok misiu predstaviteľov ratingovej agentúry Standard and Poor`s, vedenú Kristel Richardsovou. Témou stretnutia bol aktuálny stav prípravy SR na členstvo v Európskej únii (EÚ) a NATO. Ako agentúru SITA informoval tlačový a komunikačný odbor MZV SR, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR hovoril s predstaviteľmi ratingovej agentúry o pokroku v prebiehajúcom prístupovom procese s EÚ, kde SR očakáva do konca roku ukončenie prístupových rokovaní s Európskou komisiou (EK). Ivan Korčok zároveň predstaviteľom Standard and Poor`s potvrdil jednoznačné smerovanie Slovenska do euroatlantických bezpečnostných štruktúr, keďže SR je vážnym kandidátom na vstup do Severoatlantickej aliancie v jej nadchádzajúcom rozširovaní počas Pražského summitu.
NEMECKO: Schröder nevidí nádej na skoré oživenie svetovej ekonomiky
Nemecký kancelár Gerhard Schröder v utorok uviedol, že vidí iba malú nádej na skoré oživenie svetovej ekonomiky. "Vývoj na medzinárodných finančných a akciových trhoch, zdržanliví spotrebitelia a investori vo všetkých veľkých svetových ekonomikách, trvalá neistota na trhoch so surovinami a energiou, ako aj výbušná situácia na Blízkom východe dávajú malú nádej na skoré globálne oživenie," uviedol Schröder vo vládnom vyhlásení, ktoré predniesol v nemeckom Bundestagu. Tradičné metódy, ako stimulovať hospodársky rast, najmä zvýšenie výdavkov, nemá už vláda k dispozícii. Nemecko sa tak bude snažiť posilniť rastový trend reformou na trhu práce a plánovanou daňovou reformou, dodal spolkový kancelár.
ČR: Rozpočtový deficit by sa mal od roku 2004 postupne znižovať
Ministerstvo financií Českej republiky (MF ČR) v utorok oznámilo, že deficity štátneho rozpočtu by sa mali začiatkom roka 2004 postupne znižovať. V roku 2004 ministerstvo pracovne počíta s rozpočtovým deficitom 107,1 miliardy korún pri výdavkoch 827,4 miliardy korún. O rok neskôr by malo v štátnej pokladnici chýbať 102,6 miliardy korún, keď štát plánuje utratiť 870,7 miliardy korún. V tomto roku rezort financií očakáva, že sa rozpočtový schodok prehĺbi na 62,7 miliardy korún z pôvodne schváleného deficitu 46,2 miliardy korún. V budúcom roku navrhuje štátny rozpočet s historicky najvyšším schodkom 111,3 miliardy korún.
KONVENT: Kto opustí EÚ, musí sa vzdať aj eura
Konvent, ktorý má vypracovať návrh európskej ústavy, bude diskutovať o tom, či môže krajina opúšťajúca Európsku úniu (EÚ) zostať členom eurozóny. Dvaja členovia Konventu o budúcnosti Európy, ktorí pracujú v skupine zaoberajúcej sa ekonomickou politikou, pre agentúru Reuters v utorok povedali, že s takou alternatívou nepočítajú. Štát, ktorý vystúpi z EÚ alebo z nej bude vylúčený podľa mechanizmov obsiahnutých v návrhu európskej ústavy, by tak mal prísť zároveň aj o členstvo v menovej únii. Predseda Konventu a bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard D`Estaing predstavil minulú stredu návrh ústavy pre rozšírenú EÚ, ktorý obsahuje zatiaľ bezprecedentnú možnosť, aby členská krajina úniu opustila. Členstvo v menovej únii (EMÚ) sa pritom zatiaľ považovalo za neodvolateľné.
BYRNE: Spochybnil pripravenosť EÚ na epidémie infekčných chorôb
Európska únia (EÚ) by nemusela byť dostatočne pripravená na boj proti epidémii infekčných chorôb a mala by zlepšiť koordináciu postupu svojich členských štátov v prípade ich výskytu, vyhlásil v utorok šéf rezortu zdravotníctva exekutívneho orgánu EÚ. "Znepokojuje ma, že nie sme plne pripravení na epidémiu závažných infekčných chorôb a ďalšie vážne zdravotné riziká, ktoré vyžadujú rýchlu a koordinovanú reakciu," povedal komisár EÚ pre rezort ochrany zdravia a spotrebiteľa David Byrne. "Chýba nám efektívny a koordinovaný dozor a kapacity," uviedol v prejave pred podnikateľmi a diplomatmi v Centre pre európsku politiku v Bruseli. "EÚ musí konať, aby ochránila občanov pred zdravotnými rizikami."
RUMUNSKO: Obáva sa oneskorenia druhej vlny rozšírenia EÚ
Rumunsko, ktoré je jednou z kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie (EÚ), vyjadrilo v utorok svoje obavy z toho, že vágny záväzok členských krajín EÚ voči rozšíreniu po prvej vlne v roku 2004 by mohlo ohroziť vstup Rumunska a Bulharska do únie v roku 2007. Rumunsko a susedné Bulharsko patria medzi dve najchudobnejšie krajiny ašpirujúce na členstvo v EÚ. Nie sú v desiatke väčšinou postkomunistických východoeurópskych krajín, ktoré by sa mali stať súčasťou bloku bohatších štátov už v roku 2004. Dve balkánske krajiny pravdepodobne do únie nevstúpia skôr ako v roku 2007 a zatiaľ čo získali uistenie, že prístupové rokovania budú pokračovať plnou rýchlosťou, chcú si ešte zaistiť pevný termín vstupu. Rumunský premiér Adrian Nastase na tlačovej konferencii počas svojej návštevy Bulharska povedal, že Rumunsko a Bulharsko by mali trvať na tom, aby EÚ stanovila rok 2007 ako pevný termín prijatia obidvoch krajín už na decembrovom summite EÚ v Kodani.
POĽSKO: Sľubuje bojovať za svojich farmárov, pripúšťa kompromisy
Poľsko v utorok vyhlásilo, že bude bojovať za zlepšenie podmienok vstupu do Európskej únie (EÚ), ktoré podľa neho vystavia poľských farmárov tvrdej konkurencii, hoci na druhej strane pripustilo, že je pripravené odložiť niektoré zo svojich požiadaviek v tejto oblasti. Poľsko, výrazný kritik finančného balíka ponúknutého Bruselom kandidátskym krajinám, má výrazne najväčší poľnohospodársky sektor zo všetkých desiatich väčšinou postkomunistických štátov usilujúcich o zavŕšenie prístupových rokovaní v polovici decembra a vstup do EÚ v roku 2004. Minulotýždňová bruselská dohoda medzi terajšími členmi únie o podobe finančného balíka ponúkaného novým členským štátom otvorila cestu pre náročné záverečné rokovania. Hlavný poľský vyjednávač Jan Truszczynski vyhlásil, že navrhované 10-ročné prechodné obdobie pre postupné zvyšovanie priamych platieb, ktoré začne v roku 2004 na hranici 25 percent z úrovne priamych platieb súčasných členov, vytvára pre nových členov EÚ nerovné hracie pole.

ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 923
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 203
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 105
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 514
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 762
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 681
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 406
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu