
v mld Sk
Zdroj: ŠÚ SR
saldo zahraničného obchodu
tici informovali, že podľa predbežných údajov dovozy prevýšili vývozy minulý mesiac o 8,25 miliardy korún.
V lete sa bilancia obchodu zlepšovala, hodnota vývozov rástla rýchlejšie ako dovozy. „Trojmesačná séria medziročného znižovania deficitu, ktorá vzbudzovala dojem, že vysoký deficit zahraničného obchodu prestáva byť problémom, sa prerušila,“ povedal Juraj Kotian, analytik zo Slovenskej sporiteľne.
V septembri sa exportérom darilo predať do zahraničia opäť viac ako vlani. Na rozdiel od minulých mesiacov zvýšenie dovozov export predbehlo. „Hlavným dôvodom prehĺbenia deficitu je vysoký nárast mesačného dovozu, najvýraznejší pri strojoch a zariadeniach,“ vysvetlil Róbert Prega z Tatra banky. Ten bol rekordný - za vyše 18 miliárd.
K slovu sa tak dostáva vysvetlenie silného rastu dovozu spred roka, kým nezačali tón udávať ľudia s vyššími reálnymi príjmami a ich chuť nakupovať a výdavky vlády. Kotian: „Prevažná časť z týchto tovarov je investičného charakteru, takýto dovoz by mal mať preto neutrálny vplyv na tohtoročný rast a v budúcnosti dokonca pozitívny.“
Pavol Ondriska zo Slávie Capital poznamenal, že výsledky môžu ako studená sprcha pôsobiť len na prvý pohľad. Slovensko je malá ekonomika a do veľkej miery závisí od zhruba piatich dominantných subjektov, takže plynulý trend jedným smerom nemožno očakávať. Je však otázne, či jednorazový výkyv bol zaznamenaný za september, alebo za tri predchádzajúce mesiace.
Ekonómovia teda v dôsledku štruktúry deficitu a očakávaným reštriktívnym opatreniam, ktoré obmedzia spotrebné dovozy, zatiaľ na poplach nebijú. Prega považuje september za výnimku, Ondriska však dodáva, že nerovnováha v obchode sa bude zlepšovať pomaly. Novým rizikom je silnejúca koruna a stále slabý dopyt po našich výrobkoch v zahraničí.
BRATISLAVA - Tak ako pred pol rokom Národná banka Slovenska prvú Dzurindovu vládu zvýšením úrokov varovala, teraz druhú miernejším uvoľnením menovej politiky povzbudzuje. Rozhodnutie bankovej rady o znížení kľúčovej sadzby totiž prišlo včera tesne po zverejnení obchodnej bilancie za september, ktorej výsledky nepotvrdili zlepšenie z minulých mesiacov, a mohli tak byť prekážkou poklesu úrokov. Na to upozornil aj guvernér NBS Marián Jusko.
V apríli viedol centrálnu banku k sprísneniu politiky narastajúci schodok obchodnej bilancie, k čomu významne prispieval podľa nej nie práve zodpovedný prístup politikov k verejným financiám. Dnes NBS oceňuje prístup novej vlády: „Z hľadiska potenciálneho vplyvu na dopyt a sprostredkovane na infláciu sa zmenšujú riziká súvisiace s vývojom verejných financií v tomto roku. Zvyšuje sa pravdepodobnosť prijatia opatrení na elimináciu týchto rizikových faktorov v roku 2003,“ zdôvodnila banková rada svoj krok.
Preto NBS verí, že obchodný schodok bude stále menej problematický, k čomu dochádza už od leta, keď klesá deficit za posledných dvanásť mesiacov.
Analytici väčšinou očakávali zníženie všetkých sadzieb o pol percentuálneho bodu naraz, ale až v najbližších mesiacoch. Jedným z dôvodov prekvapivého rozhodnutia centrálnej banky je tak podľa analytika pražskej Commerzbank Radomíra Jáča gesto pre vládu, aby nepoľavila v realizácii reforiem a úsporných opatrení. „Zníženie o 25 bodov je veľmi malé zníženie,“ povedal agentúre ČTK Jáč.
Podobne vníma zníženie sadzby aj makroekonóm Istrobanky Marek Senkovič: „Považujem ho za signál, že NBS v princípe súhlasí s ohlasovanými opatreniami vlády. Tie by totiž mali časom viesť k potlačeniu dvoch kľúčových problémov ekonomiky: deficitov verejných financií a zahraničného obchodu.“ Podľa neho však z len mierneho poklesu cítiť, že centrálna banka si chce zachovať istý manévrovací priestor, ak by sa reálne zlepšenia nedostavili.
Rozhodnutie NBS súvisí podľa viacerých analytikov aj s nedávnym výrazným zhodnotením meny, ktoré nepovažuje centrálna banka za opodstatnené. Motiváciou preto mohli byť vysoké náklady na obchody s komerčnými bankami a nízka výnosnosť devízových aktív, ktoré jej vytvárajú stratu. „Zníženie sadzieb by uvoľnilo národnej banke ruky pri boji so silnou korunou,“ myslí si Juraj Kotian zo Slovenskej sporiteľne. Navyše pomôže znížiť atraktívnosť korunových úložiek, ktorá pramení predovšetkým z vysokého úročenia.
Pokiaľ vláda aj konkrétne reformné kroky schváli, bude sa priaznivo vyvíjať inflácia aj zahraničný obchod, existuje priestor na ďalšie zníženie sadzieb v najbližších mesiacoch, zhodujú sa analytici.
Banková rada včera rozhodla, že najdôležitejšia dvojtýždňová úroková sadzba klesne o štvrť percentuálneho bodu na osem percent. Ďalšie dve sadzby, ktoré používa NBS pri jednodňových obchodoch s komerčnými bankami, zostali nezmenené. Centrálna banka požičiava ostatným bankám za ročný úrok 9,5 percenta a za úložky im vypláca 6,5 percenta. Na medzibankovom peňažnom trhu sa v zásade úroky pohybujú v tomto rozpätí, a ich výška následne ovplyvňuje úroky v bankách a prostredníctvom nich celú ekonomiku.
Vývoj 2-týždňovej sadzby
29. 05. 2000 8,50 %
31. 08. 2000 8,25 %
27. 12. 2000 8,00 %
26. 03. 2001 7,75 %
27. 04. 2002 8,25 %
30. 10. 2002 8,00 %
január september