
FOTO - AFP
PARÍŽ, BRATISLAVA - Jesenné rozdávanie francúzskych literárnych trofejí zavŕšila Goncourtova cena. Táto najvýznamnejšia francúzska literárna pocta, ktorá vznikla roku 1903 a o ktorej osemčlenná porota tradične rozhoduje pri spoločnom obede v slávnej parížskej reštaurácii Drouant, patrí päťdesiatštyriročnému autorovi, filozofovi a milovníkovi hudby Pascalovi Quignardovi, za román Les ombres errantes (Mätúce tiene). Román obsahuje útržky prózy, obrazov historických udalostí a úvah.
Jesenné literárne oceňovanie je vo Francúzsku každoročne spojené s bojom a intrigami medzi porotcami a vydavateľmi, ktorí však inak - ako píše Le Monde - tvoria uzavretú a zvonku nepreniknuteľnú spoločnosť. Pôvodným zámerom bolo vlákať do kníhkupectiev aj nečitateľov. Mediálne vďačné ocenenia pomáhajú publiku vyznať sa v produkcii. A to sa vlastne podarilo: laureátom sa čarovne zvyšuje náklad aj predaj. Pre predstavu - hoci samotná Goncourtova cena má hodnotu iba symbolických sedem eur, z nákladu knihy, ktorá cenu získa, sa predá 350-tisíc exemplárov.
„Kričal som ako dieťa. Bol som presvedčený, že tú cenu nemôžem nikdy dostať,“ povedal Pascal Quignard, ktorého už niekoľko rokov považujú za tajný tip francúzskej literárnej scény. Patrí k najuznávanejším súčasným francúzskym literátom. Kritika mu pripisuje suchý, takmer až krehký štýl, ktorý nechce strhnúť, a skôr „naznačuje“, než „vykresľuje“. Quignard je nositeľom Ceny Académie Francaise za historickú knihu Terasse a Rome - Rímska terasa. Narodil sa roku 1948 vo Verneuil-sur-Avre, vyučoval na parížskej univerzite. Jeho prozaické dielo obsahuje asi tridsať titulov. (puk)