LONDÝN 6. novembra (SITA/Reuters) - 1957:Európske hospodárske spoločenstvo založené podpísaním Rímskych zmlúv 6 krajinami - Nemecko, Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko.1973:1. január - Veľká Británia, Dánsko a Írs
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ko zvýšili počet členov na 9. Nórsko nevstúpilo.
1981: 1. január - Grécko desiatym členom EÚ.
1986: 1. január - vstúpili Španielsko a Portugalsko, počet sa zvýšil na 12.
1990: Po páde Berlínskeho múra vyjadrili stredo- a východoeurópske krajiny želanie vstúpiť do Európskeho spoločenstva (ES) a Severoatlantickej aliancie (NATO).
3. október - Východné Nemecko vstúpilo do ES ako súčasť znovuzjednoteného Nemecka.
1992: Európski lídri schválili na summite v britskom Edinburgu otvorenie rokovaní s Fínskom, Rakúskom, Švédskom a, po druhý raz, s Nórskom.
1993: Európski lídri schválili tzv. kodanské kritériá stanovujúce štandardy v oblasti demokracie, ľudských práv, vlády zákona, ochrany menšín a civilnej kontroly armády, ktoré musia spĺňať všetky kandidátske krajiny
1994: Fínski, rakúski a švédski voliči schválili členstvo v EÚ. Nórsko členstvo odmietlo 52,1 percentami v referende.
1995: 1. január - Fínsko, Rakúsko a Švédsko vstúpili do EÚ
1997: 13. december - Summit EÚ v Luxemburgu, otvorenie prístupových rokovaní so 6 kandidátmi: Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Poľsko a Slovinsko.
Päť ďalších krajín - Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovensko - požiadavka na väčší progres pre otvorenie prístupových rokovaní. EÚ neudelila Turecku štatút kandidátskej krajiny.
1999: 10. december - Summit EÚ v Helsinkách schválili pozvanie Bulharska, Litvy, Lotyšska, Malty, Rumunska a Slovenska otvoriť prístupové rokovania. Takisto odsúhlasil uznať Turecko ako kandidátsku krajinu.
2000: 8. až 11. december - Summit EÚ v Nice odsúhlasil novú Zmluvu EÚ zahrňujúcu inštitucionálne reformy na adaptovanie bloku na budúce rozšírenie.
2001: 7. jún - Írski voliči odmietli Zmluvu z Nice po šokujúcich výsledkoch referenda 54 proti 46 percentám.
15. jún - Summit EÚ vo švédskom Göteborgu. Lídri opätovne potvrdili záväzok rozšíriť blok, pričom bola po prvý raz zmienka o termíne rozšírenia v roku 2004.
13. november - EÚ zverejnila zásadné stanovisko o pripravenosti kandidátskych krajín na členstvo. Po prvý raz Európska komisia označila Cyprus, Českú republiku, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko za fungujúce trhové ekonomiky.
14. až 15. december - Summit EÚ v belgickom Laekene deklaroval, že desať kandidátskych krajín môže byť pripravených na vstup v nasledujúcej vlne rozšírenia v roku 2004.
Summit schválil ustanovenie Konventu o budúcnosti Európy na rokovania o ústave pre rozšírený blok.
2002: 1. január - Jednotná európska mena vstúpila do obehu v 12 krajinách s viac ako 300 miliónmi obyvateľov. Dánsko, Veľká Británia a Švédsko si ponechali domáce meny.
Január - EK odporučila, aby poľnohospodári kandidátskych krajín dostali po vstupe priame platby na úrovni 25 percent oproti farmárom súčasných členských štátov a postupné dosiahnutie sto percent po 10 rokoch.
Jún - Na summite EÚ v španielskej Seville lídri opätovne potvrdili svoju podporu časovému harmonogramu rozšírenia napriek nezhodám o budúcnosti poľnohospodárskej politiky v EÚ.
19. október - V druhom referende Íri hlasovali za schválenie Zmluvy z Nice, odstrániac tak prekážku rozšíreniu.
25. október - Lídri EÚ na summite v Bruseli (počas dánskeho predsedníctva únie) dosiahli zásadnú dohodu o financovaní rozšírenia, čo umožnil francúzsko-nemecký kompromis o poľnohospodárskych dotáciách v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP).
28. október - EÚ a kandidátske štáty otvorili záverečnú fázu prístupových rokovaní v Kodani, ale kritizovali finančnú ponuku EÚ.