EUROSERVIS: Súhrn správ zo 6. novembra

BRATISLAVA 6. novembra (SITA) - EP: Najneskorší dátum rozšírenia 1. marec 2004Zahraničný výbor Európskeho parlamentu (EP) sa v utorok v Bruseli vyslovil za to, aby najneskorším dátumom rozšírenia Európskej únie (EÚ) o desať nových krajín bol 1. ma

rec 2004 a v tomto zmysle vyzval Európsku radu, aby na svojom zasadnutí v Kodani stanovila termín rozšírenia na začiatok roka 2004. Vo všeobecnej časti rezolúcie, prijatej v pomere 56 ku 2 hlasom vyzývajú poslanci kandidátske krajiny, aby zintenzívnili boj proti korupcii a vyvinuli úsilie pri posilňovaní administratívnych kapacít potrebných na uplatňovanie európskej legislatívy a využívanie štrukturálnych fondov. Rezolúcia, ktorú EP na plenárnom zasadnutí prijme 21. novembra v Štrasburgu za účasti 214 poslancov z kandidátskych krajín, vyjadruje presvedčenie, že Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Bulharsko, Rumunsko a Bulharsko dostanú na pražskom summite Severoatlantickej aliancie pozvanie na vstup do NATO.
SCHRÖDER: Decembrová dohoda o rozšírení je istá
Nemecký kancelár Gerhard Schröder uistil v utorok kandidátske krajiny na vstup do Európskej únie (EÚ), že ich prístupové rokovania skončia podľa časového plánu v decembri, ale zároveň ich nabádal, aby sa nesnažili od únie získať väčšiu pomoc. Lídri EÚ prijali neľahké rozhodnutie o financovaní projektu rozšírenia, ktorý bude stáť európskych daňových poplatníkov 40 miliárd eur, na októbrovom summite v Bruseli. Podľa Schrödera teraz už nič nestojí v ceste k záverečnej dohode na najbližšom summite v Dánsku. "Tieto rozhodnutia budú definitívne potvrdené v Kodani," povedal Schröder po pracovnej večeri s poľským premiérom Leszekom Millerom vo Varšave. "Všetky základné podmienky pre rozšírenie boli splnené," dodal nemecký kancelár. Podľa Schrödera, za vyjednávacím stolom nejestvuje veľký priestor na zvýšenie pomoci únie pre ašpirantov.
ANALÝZA: Pre EÚ je rozšírenie krokom do tmy
Päť týždňov pred uzavretím prístupových rokovaní Európskej únie s desiatimi kandidátskymi krajinami sa predstavitelia bloku trápia nad tým, ako bude spoločenstvo fungovať, keď okolo stola zasadne 25 krajín. "Som zvedavý, ako budeme rozhodovať, keď budeme potrebovať ďalekohľad, aby sme videli, kto sedí na druhom konci rokovacieho stola Rady," uviedol bývalý francúzsky minister zahraničných vecí Hervé de Charette. Najväčšie rozšírenie únie v jej 45-ročnej histórii sa zdá byť najzložitejšie kvôli jeho stráviteľnosti. Nové krajiny vstupujúce do bohatého bloku v roku 2004 sú totiž väčšinou oveľa chudobnejšie ako súčasná európska pätnástka. Súhrnný hrubý domáci produkt (HDP) Poľska, Maďarska, Českej republiky, Slovenska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Slovinska, Cypru a Malty je nižší, ako má Holandsko. Európska únia vyvíja silné úsilie na zníženie ekonomických disparít, čo môžu potvrdiť Španielsko, Grécko a Portugalsko, ktoré do únie vstúpili v osemdesiatych rokoch, ale nikdy nečelila výzve takéhoto rozsahu.
EÚ: Odpovede na svoje požiadavky sa kandidáti dozvedia budúci týždeň
Do konca tohto týždňa by sa členské krajiny Európskej únie (EÚ) mali dohodnúť na stanovisku k žiadostiam, ktoré im v priebehu posledných ôsmich dní predložili postupne všetky kandidátske krajiny, vrátane Slovenska. So svojimi reakciami by mali kandidátov oboznámiť už začiatkom budúceho týždňa na ďalšom kole rokovaní o vstupe a celý proces by sa mal pohnúť dopredu. Už teraz je však podľa pozorovateľov možné povedať, že niektoré požiadavky, ako citeľné zvýšenie počiatočnej úrovne priamych platieb, nebudú pre EÚ po ťažko dosiahnutej dohode na nedávnom bruselskom summite prijateľné. O mnohých ďalších, či už ide o skrátenie zálohových platieb na projekty zo štrukturálnych fondov a tým zvýšenie finančných kompenzácií pre krajiny, ktorých situácia by sa mala v porovnaní s rokom 2004 zhoršiť, však bude možné rokovať.
EÚ: Podnikanie britských poisťovní brzdí európska byrokracia
Popredné britské poisťovacie združenie si v stredu zobralo na mušku európskych regulátorov, keď oznámilo, že britské poisťovne majú záujem o rozšírenie svojich aktivít aj v kontinentálnej Európe, ale bráni im v tom rozšírená byrokracia. Asociácia britských poisťovacích spoločností (ABI) vyhlásila, že britské firmy sú pripravené využiť jednotný trh prostredníctvom cezhraničného predaja alebo zakladania pobočiek v kontinentálnej Európe. "Avšak nedávna smernica z Bruselu sťažila bremeno regulácie v Británii a EÚ bez toho, aby vytvorila skutočne nové obchodné príležitosti," uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka ABI Mary Francisová. Popredné britské poisťovne, ktoré vyrástli v Európe, vrátane Avivy Plc, uzavreli dohody s bankami v Taliansku a Prudential Plc.
GREENPEACE: EÚ by nemala podporovať neekologické jadrové úvery
Medzinárodná organizácia ochrancov životného prostredia Greenpeace vyzvala komisárov Európskej únie (EÚ), aby povedali "nie" lacným a neekologickým jadrovým úverom. Táto požiadavka vznikla v reakcii na návrh Európskej komisie (EK) rozšíriť zdroje úverov poskytovaných Euratomom zo súčasných 4 miliárd na 6 miliárd eur. Deklarovaným cieľom rozšírenia týchto finančných prostriedkov je realizácia bezpečnostných opatrení v jadrových elektrárňach. Organizácia Greenpeace pri tejto príležitosti kritizovala skutočnosť, že financie, ktoré Euroatom doteraz vyčlenil pre Východnú Európu, sa namiesto zvyšovania bezpečnosti použili na ďalší rozvoj jadrového priemyslu. EK by o návrhu mala diskutovať na svojom stredajšom zasadnutí v Bruseli.
EÚ: Nemecku hrozí postih kvôli rozpočtovému deficitu
Nemecko bude pravdepodobne čeliť podobnému postihu ako Portugalsko pre viac ako trojpercentný rozpočtový deficit HDP, čo priznal v utorok aj nemecký minister financií Hans Eichel. "Nemecko musí niečo urobiť, aby sa na budúci rok dostalo pod hranicu 3 %," zdôraznil v utorok počas stretnutia ministrov financií Európskej únie (EÚ) v Bruseli. Najvyšší ochrancovia financií v krajinách únie potrestali Portugalsko ako prvú krajinu EÚ za presiahnutie povoleného deficitu HDP v roku 2001. Ministri financií vyzvali Lisabon, aby čo najrýchlejšie svoj deficit upravil. Do konca roka musí zaviesť potrebné opatrenia, aby v roku 2003 dosiahlo nižší deficit ako 3 percentá. (Vlani dosiahol 4,1 % HDP.)
EÚ: Juhotirolský hajtman sa obáva rozšírenia na východ
Juhotirolský hajtman Luis Durnwalder upozorňuje v súvislosti s rozšírením EÚ na východ na negatívne dôsledky pre región. Podľa neho postihnutí budú najmä drobní juhotirolskí farmári, ktorým rozšírenie neprinesie nijaké veľké šance. Naopak, Durnwalder sa obáva konkurencie zo strany nových štátov EÚ, ktoré dostanú tiež agrárnu podporu. Zároveň sa však vyjadril za rozšírenie únie a zdôraznil, že "vývoj týmto smerom nemôžeme ovplyvniť ani zastaviť". Podľa hajtmana treba situáciu v poľnohospodárstve pozorne sledovať a odmietol skrátenie prechodného obdobia pre zamestnanie pracovníkov z nových členských krajín.
ŠVÉDSKO: Premiér bude rokovať o dátume referenda o vstupe do EMÚ
Švédsky premiér Göran Persson pozval v stredu predstaviteľov politických strán na rokovania, ktoré sa uskutočnia 29. novembra, s cieľom určiť termín konania referenda o pristúpení krajiny k jednotnej európskej mene. Táto škandinávska krajina vstúpila do Európskej únie (EÚ) v roku 1995, ale doteraz neprijala jednotnú menu spustenú v roku 1999 v rámci bankových operácií. Veľká Británia a Dánsko sú v rovnakej pozícii, ale na rozdiel od Švédska sa vstupu do Európskej menovej únie (EMÚ) vyhýbajú. Švédsko spĺňa fiškálne a ekonomické kritériá pre pristúpenie k euru, ale vládnuci Sociálni demokrati, vedomí si toho, akí roztrieštení sú voliči v otázke EMÚ, postupujú veľmi opatrne. V stredu počas debaty straníckych lídrov v národnom parlamente, Persson, ktorý je vodcom Sociálnych demokratov, zopakoval svoj názor, že krajina by mala prijať euro.
KWASNIEWSKI: Vstup do eurozóny je pre Poľsko prioritou
Poľský prezident Aleksander Kwasniewski v stredu vyhlásil, že vstup do eurozóny je pre Poľsko prioritou, ale neposkytol žiaden kľúč k tomu, kedy by euro mohlo zaviesť. Kwasniewski to povedal po zasadnutí ľavicového kabinetu, ktorý rokoval o štvorročnej stratégii národného rozvoja preklenujúcom vstup Poľska do Európskej únie (EÚ) v roku 2004. Poľská centrálna banka a ministerstvo financií v septembri oznámili, že prísne kritériá na zavedenie eura plánujú splniť v roku 2005, čo by krajine umožnilo vstup do eurozóny v rokoch 2006 alebo 2007. "Snahu pripojiť sa k menovej únii berieme veľmi vážne a členstvo v eurozóne považujeme za dôležitý prvok rozvojovej stratégie Poľska," povedal na tlačovej konferencii Kwasniewski.
SR: Vstupom do EÚ sa zruší colná únia s Českou republikou
V prípade, že Slovenská republika alebo Česká republika, respektíve obidve krajiny súčasne vstúpia do Európskej únie (EÚ), skončí sa platnosť Zmluvy o colnej únii medzi oboma krajinami. Podľa v súčasnosti platnej zmluvy sa predpokladalo, že do EÚ vstúpi skôr ČR. Vzhľadom na zmenenú situáciu a dosiahnuté výsledky SR v rámci prístupových rokovaní s EÚ iniciovalo Ministerstvo zahraničných vecí SR a Ministerstvo hospodárstva SR v prvej polovici tohto roka doplnenie dodatku k zmluve, ktorý by riešil ukončenie jej platnosti aj v prípade, ak členským štátmi EÚ stanú obidve zmluvné strany colnej únie súčasne. Návrh uznesenia vlády o zmene Zmluvy schválil v stredu kabinet.
EÚ: Malta chce vstúpiť do eurozóny v roku 2005
Poľsko, Maďarsko, ČR a Malta majú z kandidátskych krajín najvyšší rozpočtový deficit, čo vyvoláva obavy ministrov financií EÚ. Napriek tejto skutočnosti je maltský minister financií John Dalli optimistický a predpokladá, že Malta splní ekonomické kritériá na vstúp do eurozóny v roku 2005. Terajší rozpočtový deficit dosiahol na Malte 3,1 % HDP, v ČR 5,5 % a v Maďarsku a Poľsku 7 %. Očakáva sa, že tieto krajiny urobia potrebné opatrenia, aby do času ich predpokladaného vstupu do EÚ v roku 2004 znížili svoje deficity pod 3 % HDP. Uvádza v stredu internetová stránka EUobserver.
OZNAM: Meganck s Gyurovszkym o využívaní štrukturálnych fondov
Úlohy vyplývajúce z uzavretia prístupovej kapitoly Regionálny rozvoj a príprava manažmentu štrukturálnych fondov budú hlavnou témou rokovania hlavného vyjednávača Európskej komisie (EK) pre Slovensko Dirk Megancka, koordinátora EK pre SR Domenica Gigliottiho s ministrom výstavby a regionálneho rozvoja SR Lászlóom Gyurovszkym, ktoré sa uskutoční v piatok 8. novembra na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja (MVaRR SR). Na stretnutí sa zúčastní aj chargés d`affair Delegácie EK v SR Dieter Thiel a projektový manažér EK v SR Dušan Dobrovodský.
EK: Dohoda s Brazíliou umožní vyšší dovoz textilu a odevov
Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že podpísala dohodu s Brazíliou o liberalizácii obchodu s textilom, ktorá umožní zvýšenie dovozu textilného tovaru a odevov z najväčšej juhoamerickej ekonomiky do Európy. EK podpísala s Brazíliou memorandum o porozumení, podľa ktorého musí táto juhoamerická krajina znížiť tarify pre textilný a odevný sektor a zabrániť prekážkam dovozu tovarov z EÚ. Únia zas zruší kvóty na 10 kategórií výrobkov od tričiek po uteráky a syntetické látky. "Cieľom dohody je zabezpečiť krajine možnosť prístupu na trhy EÚ za podmienky, že aj ona zlepší prístup na svoj vlastný trh pre textilné a odevné výrobky," hovorí sa vo vyhlásení EK.
EÚ: Brusel chce kontrolovať európske jadrové elektrárne
Jadrová energia bola v Európskej únii vždy v kompetencii jednotlivých štátov. Po rozšírení na východ sa však Brusel už nevyhne tomu, aby túto chúlostivú tému riešil v rámci celej únie. V roku 2004 by sa spolu s desiatimi kandidátskymi krajinami malo k únii "pripojiť" aj ich 18 jadrových elektrární sovietskeho typu. Píšu české Lidové noviny. Pätnástka už prijala predbežné opatrenia: v prístupových zmluvách zakotvila Európska komisia (EK) požiadavku na uzavretie troch elektrární, ktoré sa už nedajú modernizovať : Jaslovských Bohuníc na Slovensku, Kozloduj v Bulharsku a litovskej Ignaliny. Komisia však hodlá dohliadať aj na ostatné elektrárne. Brusel sa bráni priamemu vytváraniu nových noriem, ale rád by uzákonil pravidlá Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Dohľad nad elektrárňami nechce vykonávať sama, ale prostredníctvom nezávislých bezpečnostných úradov, ktoré by mali nahradzovať rozhodnutia jednotlivých vlád.
EÚ: Kandidátske krajiny podľa OSI nedostatočne bojujú s korupciou
Len málo kandidátskych krajín prijalo mechanizmy pre boj s korupciou na vyšších úrovniach, pomerne zjavná politická vôľa je už bojovať s korupciou na úrovniach nižších. Hoci prístupový proces do Európskej únie (EÚ) výrazne ovplyvnil ich protikorupčnú politiku, väčšina problematických oblastí stále nie je vyriešená, konštatuje v správe Open Society Institute (OSI), ktorý monitoroval stav korupcie v desiatich kandidátskych štátoch. V správe sa konštatuje, že kandidáti nemajú zatiaľ mechanizmy pre boj s korupciou najmä pri tvorbe zákonov a pri financovaní politických strán. Korupcia je vážnym problémom vo verejnej správe a problematické je aj verejné obstarávanie, pri ktorom sa uplatňuje provízia 10 až 20 percent z ceny kontraktu alebo tajná dohoda medzi záujemcami. Správa ďalej informuje, že EÚ plánuje zaviesť vlastný protikorupčný rámec, aby bola pripravená na boj proti korupcii v rozšírenej únii.
VLÁDA: Druhé kolo liberalizácie agroobchodu s EÚ zníži príjmy ŠR
Slovenská republika vstúpi od 1. januára budúceho roka do druhého kola liberalizácie obchodu s poľnohospodárskymi komoditami s krajinami Európskej únie (EÚ). Odhadovaný dopad na štátny rozpočet bude znamenať zníženie príjmov o 269 mil. Sk. Vláda v stredu rokovanie o návrhu na rozšírenie liberalizácie prerušila.
Podstatou rozšírenia liberalizácie je však podľa predkladateľov návrhu, ktorými sú šéfovia rezortov pôdohospodárstva, hospodárstva a zahraničných vecí, ekonomicko-politický význam, pretože deklaruje pripravenosť SR na integráciu do EÚ aj v oblasti agrárneho obchodu. "Na druhej strane z hľadiska našich upravených vývozných koncesií do EÚ je možné predpokladať výrazný nárast vývozu našich výrobkov do krajín únie, čo by malo mať nepriamy pozitívny vplyv na štátny rozpočet a zabezpečiť tiež zníženie salda obchodnej bilancie medzi SR a EÚ," uvádza sa v materiáli.
SR: Csáky sa stal národným koordinátorom zahraničnej pomoci
Do funkcie národného koordinátora zahraničnej pomoci dnes vymenovala vláda vicepremiéra Pála Csákyho. Ako Csáky informoval na tlačovej besede, z tejto funkcie najskôr vláda musela odvolať bývalú podpredsedníčku vlády pre európsku integráciu Máriu Kadlečíkovú. Menovaním sa Csáky stal koordinátorom pre fondy PHARE a ISPA. Získal tiež právomoc koordinovať prípravu SR na vstup do Európskej únie (EÚ) a predvstupovú kampaň. Csáky dnes tiež na rokovanie vlády predložil tri finančné memorandá. Prvým je ISPA, v ktorom ide o modernizáciu železničnej trate medzi Trnavou a Novým Mestom nad Váhom. Ide o investíciu vyššiu ako 97 mil. eur. Ďalšie finančné memorandá sú na podporu know-how pre prípravu projektov štrukturálnych fondov. Na budúci rok by sme mali dostať z dvoch zdrojov finančné prostriedky na projekty, ktoré sa môžu realizovať okamžite po vstupe do EÚ. Ambíciou Csákyho je, aby SR mala v roku 2004 odsúhlasené také projekty, ktoré budú prijateľné aj pre EÚ.
PHARE: Na správu predvstupových prostriedkov 700 tis. eur
Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila finančné memorandum, ktoré umožní vytvoriť systém na spravovanie predvstupových prostriedkov z fondov Európskej únie (EÚ). Cieľom projektu je poskytnúť technickú pomoc na vývoj primeranej administratívnej kapacity v rámci Národného fondu Ministerstva financií SR. Náklady na dané opatrenie by mali dosiahnuť 700 tis. eur a hradí ich v plnej miere únia v rámci predvstupového fondu Phare. Schválením dokumentu sa tak môže rozbehnúť implementácia projektu a podpísané kontrakty podľa podmienok memoranda budú po realizácii preplatené z fondu Phare.
EK: Nové pravidlá jadrovej bezpečnosti pre rozšírenú úniu
Európska komisia (EK) navrhla v stredu v Bruseli spoločné pravidlá a normy jadrovej bezpečnosti, ktoré budú záväznými pre celú rozšírenú Európsku úniu. Návrhy, ktoré musia schváliť členské štáty únie, majú zvýšiť úroveň bezpečnosti ako aj transparentnosti vo využívaní jadrovej energie a pri narábaní s jadrovým odpadom. EÚ nemá doteraz spoločnú legislatívu pre jadrovú bezpečnosť, pričom navrhované pravidlá by mali túto skutočnosť zmeniť. Okrem zavádzania spoločných noriem EK predpokladá aj monitorovanie jadrových elektrární, a to v procese ich prevádzky, ako aj ich odstavenia. Druhá navrhovaná smernica sa zaoberá rádioaktívnym odpadom, pričom ako najbezpečnejší spôsob jeho odstraňovania označuje skladovanie vo veľkej hĺbke. Mnohí poslanci Európskeho parlamentu však tento predpoklad spochybnili. Predstavujúc svoje návrhy podpredsedníčka EK Loyola De Palacio zdôraznila, že ide o ekologický prístup zvyšujúci tak úroveň bezpečnosti, ako aj otvorenosti.
EÚ: Rasmussen a Verheugen vyzývajú na kompromisy a pružnosť

Úradujúci predseda Európskej rady, dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen vyzval v stredu v Európskom parlamente (EP) v Bruseli členské a kandidátske krajiny na kompromisy v poslednej fáze rokovaní o vstupe, pričom komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen dodal, že únia bude musieť prejaviť pružný prístup a veľkorysosť. Napriek množstvu nevyriešených problémov vyjadrili obaja presvedčenie, že rokovania o vstupe s desiatimi kandidátskymi krajinami, vrátane Slovenska, môžu skončiť na decembrovom summite v Kodani. "Hoci máme pred sebou ešte veľké úlohy a nič nie je zaručené, máme pevný a jasný základ na to, aby sme mohli rokovania o vstupe uzavrieť s desiatimi krajinami v Kodani," povedal Rasmussen pred poslancami EP. Podľa jeho slov ponuka, ktorú EÚ predložila kandidátskym krajinám, neznamená, že kandidáti sú postavení pred hotovú vec. Úniu totiž čakajú ešte ťažké rokovania a všetci musia byť pripravení na kompromisy.
KONFERENCIA: Odborníci budú diskutovať o stredoeurópskej identite
Osobnosti z Čiech, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovenska sa stretnú v Bratislave, aby tu od štvrtka diskutovali o význame stredoeurópskej identity. Hlavnými témami konferencie, ktorú organizuje Stredoeurópska nadácia, je stredoeurópska identita v politike, v ekonomike, v médiách, ale aj identita samotná. Hovoriť o nej budú osobnosti- knieža Karl Swarzenberg, ktorý bude konferencii predsedať, predseda Senátu Českej republiky Petr Pithart, Brigita Schmögnerová či rakúsky komentátor a konzultant Paul Lendvai. Pri príležitosti konferencie príde do Bratislavy aj bývalý maďarský prezident Arpád Göncz, s príspevkom vystúpi tiež splnomocnenec českej vlády pre summit NATO Alexander Vondra, ako aj slovenský veľvyslanec v USA Martin Bútora.
OSI: Úroveň súdnictva v kandidátskych krajinách je nízka
Kandidátske krajiny v oblasti súdnictva zatiaľ nespĺňajú podmienky vstupu do Európskej únie (EÚ). Príčinou je zlá štruktúra súdnictva, ktorá nezaručuje nezávislý a spoľahlivý súdny proces v kandidátskych krajinách. Vyplýva to zo správy o stave súdnictva v kandidátskych krajinách do EÚ, ktorú dnes vydal Open Society Institute (OSI).
Jedným z dôvodov nedostatočnej súdnej pripravenosti kandidátov je podľa správy absencia jasných spoločných štandardov pre súdnictvo EÚ, ktoré by boli minimálnymi kritériami pre vstup. Doterajšia pomoc zahraničných expertov bola podľa OSI neefektívna a nekoordinovaná. Problém je aj v nedostatočnom financovaní justície, čo znemožňuje jej nezávislosť.
RASMUSSEN: Všetky problémy nemožno odložiť na summit v Kodani
Úradujúci predseda Európskej rady, dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen varoval v stredu v Bruseli pred odkladom všetkých zostávajúcich problémov v rokovaniach o vstupe do EÚ na decembrový kodanský summit a vyjadril presvedčenie, že v ponuke EÚ je priestor na skutočné rokovania s kandidátmi. "Nemôžeme všetky zostávajúce problémy odsunúť na kodanský summit. Na ňom možno riešiť iba obmedzený počet problémov, preto treba dohody robiť teraz. Nemôžeme strácať čas," upozornil Rasmussen na tlačovej konferencii. Zdôraznil, že v nasledujúcich týždňoch pôjde o skutočné rokovania, pričom pozícia EÚ vo finančných otázkach voči kandidátom nie je "ber alebo nechaj tak“. Rasmussen potvrdil, že všetkých pätnásť členských krajín musí ratifikovať prístupovú zmluvu, aby sa rozšírenie stalo skutočnosťou. Čo sa týka kandidátskych krajín, väčšina z nich referendum podľa Rasmussena usporiada tiež.

kh
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu