Bratislava 26. júna (TASR) - Nový nástroj aktívnej politiky trhu práce - prax pre absolventov - plánuje v rámci noviel zákona o zamestnanosti, ktorými by sa mal v septembri zaoberať parlament, presadiť Národný úrad práce (NÚP). Cieľom podľa námestníka generálneho riaditeľa NÚP pre zamestnanosť a rozvoj Jozefa Pauka nie je priame znižovanie nezamestnanosti, ale odstránenie bariéry zamestnávania mladých ľudí, ktorou je najmä chýbajúca prax a skúsenosti. O takúto pomoc majú podľa predbežných prieskumov NÚP záujem aj zamestnávatelia.
Ako ďalej J. Pauk informoval novinárov na dnešnom stretnutí, takáto odborná stáž, ktorá by mala zodpovedať vzdelaniu absolventa, by mala trvať do 8 mesiacov, pričom NÚP by zamestnávateľom prispieval na pokrytie nevyhnutných nákladov, súvisiacich s praxou. Absolvent bude naďalej figurovať v evidencii nezamestnaných a dostávať od štátu sociálne dávky. "Do takto pripraveného nástroja by sme podľa predbežných odhadov mohli postupne zaradiť okolo 40 000 mladých ľudí," informoval, pričom zapojiť by sa mohli aj mladí, ktorí už nie sú absolventmi, ale zatiaľ ešte nepracovali.
Pilotne plánuje NÚP začať projekt overovať aj bez legislatívnej zmeny od septembra tohto roku, na čo by mu mali stačiť vlastné finančné zdroje. V budúcom roku, keď NÚP očakáva jeho plné rozbehnutie, bude potrebných asi 600 až 800 miliónov Sk, na čo by mal prispieť aj štát. "Podľa informácií, ktoré máme, sa vo východiskách štátneho rozpočtu uvažuje aj o zdrojoch na takto riešenú skupinu nezamestnaných," informoval J. Pauk.
Umiestniť mladých ľudí do zamestnania sa NÚP snaží aj prostredníctvom programu podpory zamestnávania mladých ľudí, ktorý sa vlani pilotne overoval v šiestich okresoch Slovenska. V tomto roku sa do programu zapojilo 74 okresov, ktoré predložili celkom 78 projektov. Zúčastniť by sa na ňom malo zhruba 15 000 mladých ľudí, ktorých zamestnávanie budú úrady práce podporovať tak prostredníctvom poradenstva, sprostredkovaním zamestnania, ako aj nástrojmi aktívnej politiky trhu práce.
Oproti plánovaným 50 miliónom Sk vyčlenil NÚP na realizáciu projektu v tomto roku 107 miliónov Sk. Štát prispel zo štátneho rozpočtu sumou 50 miliónov Sk.