CHRONOLÓGIA: Udalosti v EÚ od 21. do 25. októbra

BRATISLAVA 7. novembra (SITA) - 21. októbra - pondelokPredseda EK Romano Prodi privítal výsledky sobotňajšieho írskeho referenda, v ktorom sa občania tohto 4-miliónového štátu s veľkou prevahou vyslovili za Zmluvu z Nice, umožňujúcu únii rozšíreni

e.
Írske referendum a jeho výsledok sú dôležitým predpokladom ratifikácie Zmluvy z Nice ako právneho základu pre fungovanie rozšírenej EÚ. Uvádza sa to vo vyhlásení MZV SR.
Prezident Rudolf Schuster v nedeľu privítal výsledok referenda v Írsku a poďakoval sa jeho občanom.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder pochválil Írov za to, že ukázali ich "zodpovednosť za osud Európy".
Poľský prezident Alexander Kwasniewski sa poďakoval írskej vláde za odstránenie všetkých prekážok na prijatie zmluvy, ako aj EÚ za to, že dokázala "počúvať všetky obavy írskych voličov".
Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa stretávajú v Luxemburgu, aby pripravili pôdu pre summit pätnástky v dňoch 24. a 25. októbra, ktorého úlohou je dosiahnuť dohodu o financovaní rozšírenia.
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen kritizoval Francúzsko za to, že doteraz nenaznačilo ochotu na zmeny v systéme poľnohospodárskych dotácií únie, ktoré by pomohli financovať vstup nových krajín.
Rozšírenie EÚ podporuje polovica jej obyvateľstva, zatiaľ čo 30 % je proti nemu. Ako ďalej vyplýva z výsledkov prieskumu Eurobarometer, ktorý zverejnili v Bruseli, vstup SR si želá iba 38 % obyvateľov únie. Rovnaké percento je aj proti členstvu SR v EÚ.
Najväčšiu podporu u obyvateľov EÚ má Maďarsko, ktorého vstup si želá 48 % opýtaných. Nasledujú Malta (47 %), Poľsko (44 %), Cyprus a Česká republika (43 %).
Zahraničný výbor EP začne večer v Štrasburgu rokovať o návrhu rezolúcie o rozšírení, v ktorej kandidátskym krajinám pripomína dôležitosť boja proti korupcii a posilňovania administratívnych štruktúr zodpovedných za uplatňovanie európskej legislatívy v praxi.
V časti venovanej SR sa odporúča prijatie antidiskriminačnej legislatívy.
Rezolúcia, ktorú EP prijme 20. novembra, bude poslednou pred plánovaným ukončením rokovaní o vstupe s 10 kandidátskymi krajinami, vrátane SR.
Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Franz Fischler varoval kritikov reformy CAP, aby nezneužívali poľnohospodárstvo ako prostriedok na obmedzenie nákladov na rozšírenie EÚ. Podľa neho by sa rozšírenie oneskorilo, ak by bolo spájané s reformou CAP.
Rakúska ministerka zahraničia Benita Ferrerová-Waldnerová kritizovala na zasadnutí ministrov zahraničia EÚ v Luxemburgu výroky predsedu EK Romana Prodiho, že pravidlá Paktu stability a rastu sú hlúpe.
Menová únia potrebuje úplne jasné a prehľadné pravidlá. A tie sa musia dodržiavať. Vyhlásil to na svoju obranu v EP v Štrasburgu Prodi. Trval však na tom, že ani tieto pravidlá nesmú byť "hluché a slepé".
22. októbra - utorok
Na stretnutí ministrov zahraničných vecí 10 krajín kandidujúcich na členstvo v EÚ v Prahe sa zúčastní aj šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
Nedostatočná koordinácia a prílišný rezortizmus pri využívaní predvstupových fondov, slabé kapacity pri ich plánovaní a nedostatočná informovanosť o záležitostiach EÚ sú podľa podpredsedu vlády SR Pála Csákyho najnaliehavejšie problémy, ktoré bude v najbližšej dobe riešiť v oblasti európskej integrácie.
Vstup do EÚ podporuje podľa najnovšieho prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade (ÚVVM pri ŠÚ SR) približne 7 z 10 občanov SR, teda tak, ako v posledných prieskumoch.
Podporu vstupu vyjadrilo v októbri 68 % obyvateľov, v marci 69 %, a v decembri 2001 to bolo 67 % opýtaných. Proti vstupu sa v aktuálnom prieskume vyslovilo 27 % oslovených, čo je v porovnaní s marcom o 3 % viac. Prieskum sa konal od 1. do 10. októbra na reprezentatívnej vzorke 1067 respondentov.
Osem mesiacov od posledných volieb budú Holanďania 22. januára voliť nový parlament. Oznámilo to tlačové oddelenie vlády v Haagu.
Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ sa v Luxemburgu opäť nedohodli na financovaní rozšírenia a nechali tento horúci zemiak pre šéfov štátov a vlád, ktorí sa už vo štvrtok stretnú na summite v Bruseli.
Členské štáty EÚ nevyjadrili v Luxemburgu námietky voči odporúčaniu EK, aby sa rokovania o vstupe s 10 krajinami, vrátane SR, uzavreli do konca tohto roka.
Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker uviedol, že EMÚ by mala zvážiť, či nepovolí členským krajinám dočasne prekročiť rozpočtové pravidlá dané Paktom stability a rastu.
Holandsko nemôže vylúčiť možnosť, že by zablokovalo rozšírenie EÚ, ak bude chýbať pokrok v reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky bloku (CAP). Uviedol minister pre európske záležitosti Atzo Nicolai.
Vypracovanie spoločných stanovísk na rokovania krajín laekenskej desiatky s EÚ bolo agendou pražskej schôdzky ministrov zahraničných vecí 10 kandidátskych krajín, ktoré by do mali EÚ vstúpiť v roku 2004.
Spoločné komuniké obsahuje výzvu členským štátom, aby sa dohodli na spoločných stanoviskách financovania rozšírenia tak, aby nedošlo k spomaleniu, alebo odkladu procesu.
Španielsko ani v utorok nedalo svoj súhlas na uzavretie kapitoly Hospodárska súťaž na rokovaniach o vstupe SR do EÚ. Pripustilo však, že k uzavretiu kapitoly by mohlo dôjsť už vo štvrtok pred bruselským summitom.
EÚ schválila miliardu eur pre fond na zmiernenie následkov prírodných katastrof, ktorý vznikol po augustových povodniach v strednej Európe. Informovala o tom predsednícka krajina EÚ Dánsko.
23. októbra - streda
Iba tri percentá obyvateľov EÚ vedia o tom, že SR je kandidátskou krajinou na členstvo v EÚ. V rovnakej pozícii je Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko a iba o Poľsku vie až 27 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu inštitútu Eurobarometer, ktorého výsledky zverejnila v stredu v Bruseli aj EK.
Holandský parlament rokuje a bude hlasovať o zámere vlády podporiť rozšírenie EÚ len deň pred významným summitom EÚ, ktorý má vytvoriť cestu pre vstup desiatich krajín do bloku v roku 2004.
EK predložila členským štátom nový návrh spoločného stanoviska EÚ voči SR v kapitole Hospodárska súťaž, ktorý by mal aspoň do istej miery odrážať požiadavky Španielska, blokujúceho dosiahnutie dohody.
EP a Rada ministrov sa zhodli na výške fondov, z ktorých sa bude poskytovať finančná pomoc krajinám postihnutým katastrofami, uviedol v Štrasburgu hovorca EP David Harley.
Španielsko ani na dnešnom stretnutí veľvyslancov členských krajín EÚ nedalo súhlas na uzavretie kapitoly Hospodárska súťaž na rokovaniach o vstupe so Slovenskom a vyžiadalo si dodatočný čas aj informácie.
24. októbra - štvrtok
Šéfovia vlád štátov EÚ sa dnes stretávajú na summite v Bruseli, aby sa pokúsili dohodnúť o financiách, ktoré by umožnili rozšírenie únie.
Dánske predsedníctvo dalo najavo, že prezidentov a premiérov nepustí domov, pokiaľ sa nedohodnú, aj keby to malo trvať do nedele.
SR nemá obavy z odkladu uzatvorenia prístupových rokovaní kvôli hospodárskej súťaži v súvislosti s opozíciou Španielska v otázke štátnej pomoci slovenskému automobilovému priemyslu. Uviedol hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ.
Predseda EK Romano Prodi uviedol, že EK nenavrhne termín odštartovania prístupových rokovaní s Tureckom na decembrovom summite pätnástky v Kodani.
Holandsko podporuje rozšírenie EÚ, chce však posilniť ochranný mechanizmus voči budúcim novým členským krajinám. Oznámil to po stretnutí s predsedom EK holandský premiér Jan-Peter Balkenende.
Francúzsko a Nemecko dosiahli dohodu o výške nákladov na poľnohospodárstvo od roku 2007, oznámil nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Dohoda, ktorú obe krajiny dosiahli tesne pred začiatkom summitu EÚ v Bruseli, umožní uzavretie vstupných rokovaní s 10 najpripravenejšími krajinami do konca tohto roku a ich vstup do EÚ v roku 2004.
Od roku 2007 do 2013 výška výdavkov na poľnohospodárstvo neprekročí mieru inflácie. Francúzsky prezident Jacques Chirac potvrdil uzavretie dohody.
SR sa tesne pred začiatkom bruselského summitu EÚ podarilo na dodatočnom kole rokovaní o vstupe do EÚ uzavrieť kapitolu Hospodárska súťaž. Umožnil to súhlas, ktorý na poslednú chvíľu dalo Španielsko.
Predseda Európskej rady a dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen privítal dosiahnutie dohody medzi Nemeckom a Francúzskom o poskytnutí priamych poľnohospodárskych platieb pre nových členov od roku 2004 a o zmrazení výdavkov na poľnohospodárstvo v rozšírenej únii od roku 2007.
EÚ sa večer priblížila k dohode o financovaní rozšírenia. Umožnila to dohoda Nemecka a Francúzska.
Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana vyjadril optimizmus, že dohodu o prístupe európskych Jednotiek rýchlej reakcie k plánovacím štruktúram a zdrojom NATO, ktorá bola na mŕtvom bode kvôli sporu medzi Gréckom a Tureckom, sa čoskoro podarí dosiahnuť.
25. októbra - piatok
Šéfovia štátov a vlád EÚ budú v piatok v Bruseli pokračovať v rokovaniach, aby sa pokúsili dosiahnuť dohodu o financovaní rozšírenia.
Na prvú oficiálnu zahraničnú cestu ako člen nového kabinetu odcestoval minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan do ČR.
Rakúsky spolkový kancelár Wolfgang Schüssel povedal, že nezmení tvrdý postoj v otázke tranzitu. Tranzit je stále otvorenou otázkou v súvislosti s rozšírením EÚ o 10 kandidátskych krajín v roku 2004.
Lídri EÚ pravdepodobne v Bruseli schvália kompromis týkajúci sa pravidiel cestovania ruských občanov žijúcich v enkláve Kaliningrad po rozšírení únie.
Turecký minister zahraničia Sukru Sina Gurel uviedol, že Ankara bude musieť prehodnotiť svoje vzťahy s EÚ v prípade, že na decembrovom summite v Kodani nestanoví termín začatia vstupných rokovaní s Tureckom.
Predseda EP Pat Cox žiadal počas bruselského summitu dodatočné mandáty pre 10 kandidátskych krajín.
15 lídri odsúhlasili ukončenie rokovaní s 10 kandidátmi v decembri, no nezhody sú vo finančných otázkach rozšírenia.
Šéfovia štátov a vlád EÚ sa rozhodli posilniť navrhovaný systém ochranných klauzúl, ktoré bude môcť únia zaviesť proti budúcim novým členom v prípade, ak si nebudú plniť záväzky vyplývajúce z rokovaní o vstupe.
Šéfovia štátov a vlád sa rozhodli pre predĺženie obdobia ich možného uplatnenia z navrhovaných 2 na 3 roky.
Ochranné klauzuly majú byť uvedené do života už pred vstupom na báze záverov monitoringu a vstúpia do platnosti od prvého dňa vstupu, uvádza sa v návrhu záverov summitu.
Stálu podporu ČR vstupu SR do NATO a EÚ v Prahe vyjadril po stretnutí s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom český premiér Vladimír Špidla.
EÚ schválila na vrcholnej schôdzke plán na prelom dva roky trvajúceho sporu medzi Gréckom a Tureckom týkajúceho sa pokroku v otázke Jednotiek rýchlej reakcie (RRF) EÚ. Oznámil to v Bruseli Javier Solana.
Lídri EÚ dosiahli celkovú dohodu o financovaní rozšírenia a otvorili tak cestu pre záverečné rokovania s desiatimi kandidátskymi krajinami, ktoré majú do únie vstúpiť v roku 2004.
Závermi tohtoročného Summitu Zeme v africkom Johannesburgu, prípravou na konferenciu Životné prostredie pre Európu, ktorá sa uskutoční v máji v Kyjeve a dôsledkami povodní sa zaoberali ministri životného prostredia V4 vo štvrtok a dnes v poľskom Gdansku.
Sídlo generálneho sekretariátu Asociácie európskych novinárov (AEJ) je od tohto týždňa v Bratislave. Novým medzinárodným generálnym tajomníkom sa totiž stal slovenský novinár Juraj Alner, ktorý doposiaľ šéfoval slovenskej sekcii asociácie.
Európska rada je šokovaná udalosťami v Moskve, kde sú v divadle zadržiavaní rukojemníci, uvádza sa vo vyhlásení EÚ.
Grécko a Turecko sa dohodli na odložení pravidelných vojenských cvičení na rozdelenom ostrove Cyprus. Informoval o tom v piatok v Bruseli grécky minister zahraničných vecí George Papandreu.
Hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ oceňuje, že EÚ bola schopná dohodnúť sa na financovaní rozšírenia, pretože bez celkovej dohody na strane únie by nebolo možné očakávať predloženie spoločných pozícií v plánovanom termíne najneskôr začiatkom novembra.
O záveroch summitu budú kandidátske krajiny rokovať na úrovni predsedov vlád v pondelok na minisummite, ktorý organizuje predsednícka krajina EÚ, Dánsko.
Ján Figeľ pociťuje jednoznačné sklamanie nad rozhodnutím pätnástky o predĺžení možnosti uplatnenia ochranných opatrení.
Dohodnuté zmrazenie ďalšieho rastu výdavkov na poľnohospodársku politiku pätnástky pri očakávanom hospodárskom raste rozšírenej EÚ znamená podľa Figeľa krok k reforme CAP.
SR by mala mať pri uplatnení dnešnej dohody najvyšších predstaviteľov štátov a vlád EÚ o financovaní rozšírenia nárok na finančné kompenzácie z rozpočtu únie.
Skrátením sumy venovanej na štrukturálne fondy z navrhovaných 25,5 miliárd eur na 23 miliárd eur sa totiž zníži aj celková suma určená na tri roky pre Slovensko.
Zníženie bude o 0,175 miliardy eur na 1,6 miliardy eur, čo je rozdiel približne sedem miliárd korún. Podľa prvých odhadov by nárok na kompenzácie mohol predstavovať okolo 20 miliónov eur.

ll
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 257
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 060
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 261
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 077
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 875
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 572
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu