
Ženy v Bahrajne prvýkrát volili. Historicky prvou krajinou, ktorá priznala volebné právo ženám je Nový Zeland.
FOTO - AP
Bahrajn dovolil ženám ísť k volebným urnám ako prvý z islamských štátov Perzského zálivu. „Som prekvapený, koľko žien prišlo voliť,“ čudoval sa Mohammed Nasruddin Barakat, šéf volebnej komisie v meste Diraz. „Chcem byť súčasťou demokratického procesu v krajine. Je to moje právo,“ vysvetľovala jedna z voličiek, 22-ročná Lamees al-Jamea, pracujúca v PR agentúre.
Ženy vchádzali do volebných miestností inými vchodmi ako muži, čakali, kým sa dostanú dnu v iných radoch - miešanie pohlaví na verejnosti sa striktne kontrolovalo. Voľby však predsa odbúrali ešte jedno pravidlo - kým ženy prichádzali do volebných miestností zahalené od hlavy po päty, pri predložení preukazu museli odhaliť svoju tvár, aby bolo možné skontrolovať ich totožnosť.
Do osemdesiatčlenného parlamentu prvýkrát ženy aj kandidovali. „Keď zvolíš mňa, bojuješ aj za svoje práva,“ oslovovala voličky na plagátoch rozvešaných po krajine jedna z kandidátok Faeza al-Zayani. Všetky kandidátky však svorne tvrdili, že príliš neveria vo víťazstvo, chcú však aspoň vyšliapať cestičku pre svoje nasledovníčky. Voľby mali dve kolá, prvé 24. októbra, druhé posledný októbrový deň. Volebné právo pre ženy je súčasťou balíka demokratických reforiem, ktoré pripravil kráľ Sheikh Hamad. Reformy veľmi intenzívne podporuje aj jeho manželka - pred voľbami cestovala po krajine a presviedčala ženy, aby volili.
Kráľ, ktorý nastúpil na trón po smrti svojho otca v roku 1999, dáva ženám nádej, že sa zmení ich postavenie v spoločnosti. Niektoré sú veľmi aktívne - krátko pred voľbami asi tridsiatka žien dokonca zorganizovala demonštráciu, v ktorej žiadali aj zmenu zákonov, vychádzajúcich z práva šaría. Okrem iného žiadali zrušiť polygamiu. Muži v Bahrajne majú dovolené mať naraz až štyri manželky. Žiadali právo rozvádzať sa, ktoré majú doteraz len muži.
Kráľ sa so ženami stotožnil - sľúbil, že zákony prehodnotí. Nevedno, či to sľúbil preto, lebo bolo krátko pred voľbami, alebo preto, lebo mu na tom skutočne záleží. V každom prípade ženy vo voľbách skutočne potreboval. Opozícia, totiž vyzývala voličov na bojkot volieb. Kráľ má vraj i tak zaručené príliš veľké právomoci.
(reuters, haj)