Jeden z najúspešnejších britských sólistov, majster jednoduchých a dojímavých popových pesniček Phil Collins, oslávi v stredu päťdesiatku. Uznávaný bubeník a spevák sa pohybuje bez dlhších prestávok na najvyšších poschodiach svetovej populárnej hudby už viac ako dve desaťročia.
Verejnosť ho najskôr poznala ako talentovaného bubeníka. Napriek tomu, že za bicie si sadol prvýkrát už v štyroch rokoch, do umeleckého sveta vstúpil po doskách, ktoré znamenajú svet. Phil Collins, detská hviezda anglického muzikálu Oliver, začínal s muzikou na hereckej škole. Nebyť kamarátov, ktorí ho prehovorili, aby s nimi hral v kapele Flaming Youth, asi by skončil v divadle.

V roku 1970 angažovala Collinsa neznáma skupina Genesis hrajúca módny artrock. Phil zároveň bubnoval v jazzrockovom Brand X a hosťoval na niekoľkých iných platniach. K spolupráci s inými interpretmi sa rád nechal pozývať i počas neskoršej hviezdnej kariéry – bubnoval s Johnom Calom, Tears For Fears i s legendárnymi Led Zeppelin.
Collinsova životná šanca prišla vo chvíli, keď Genesis opustil Peter Gabriel a Phil dostal na albume A Trick Of The Tail prvú príležitosť ako spevák. Jeho charizmatický hlas znel od toho času na 17 platniach tejto skupiny. Každá z nich sa dostala do prvej desiatky britskej hitparády. Keď sa Collins v marci roku 1997 odhodlal k definitívnemu odchodu z formácie, mali za sebou Genesis 120 miliónov predaných nosičov.
Ďalšou podobou „obyčajného chlapca z Hounslow“ je nemenej úspešná sólová dráha. Na jej počiatku bol v roku 1981 album Face Value, ozdobený hitom In The Air Tonight. Vďaka vrodenému citu pre silnú a chytľavú melódiu, ktorá však neomrzí po prvom počutí, znejú skladby ako Do You Remember, One More Night a Another Day In Paradise v éteri dodnes.
Pre Collinsove platne je typické, že sú prešpikované atmosférou jeho osobných zážitkov. Intenzívne pocity z rozpadu svojho prvého manželstva vyjadril v sólovom debute. Pretože ho manželka opustila s maliarom, spieval v britskej televízii skladbu In The Air Tonight s plechovkou farby a štetkou na piane. V piesňach na ďalších albumoch Hello I Must Be Going, No Jacket Required a But Seriously badať pozitívnu energiu získanú v druhom manželstve. Jeho krach na začiatku 90. rokov sa odrazil v najsmutnejšom albume Both Sides.
Až po štyroch rokoch prišiel v roku 1996 singel Dancing Into The Light a z jeho atmosféry bolo hneď cítiť, že Collins je opäť v pohode. Dôvodom bola švajčiarska modelka Orianne. V priebehu roku sa presťahoval z Anglicka k Ženevskému jazeru, pracoval na novej platni a v roku 1997 absolvoval turné po Amerike a Európe.
V roku 1998 siahol Phil Collins do svojho archívu a potešil fanúšikov albumom štúdiových nahrávok nazvaných Phil Collins Hits. O rok neskôr skomponoval, nakrútil a naspieval kompletnú hudbu ku kreslenej verzii filmu Tarzan.
Svoju hudobnú budúcnosť vidí Collins skôr bokom od veľkých svetových turné, mamutie projekty už ho veľmi nelákajú.
LENKA FIKEJSOVÁ, čtk