Ľudia závislí od drog sa o pomoc môžu obrátiť na bratislavské Centrum pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej ulici.
Pomoc má rôzne formy. Narkomani, ktorí nevládzu s drogami prestať, tu dostanú aspoň sterilné ihly a striekačky, aby sa predišlo šíreniu smrteľných infekčných chorôb, ako je žltačka typu C či AIDS.
Kto sa chce závislosti zbaviť, môže sa liečiť ambulatne alebo na lôžku, či zaradiť sa do metadónového programu. Centrum je zatiaľ jediným miestom na Slovensku, kde sa liečba metadónom praktizuje.
Prečo iba v Bratislave? Pretože liečba metadónom je určená pre chronických narkomanov, ktorí sa opakovane, no neúspešne, pokúšali prestať s drogami. V Bratislave sa drogy začali distribuovať najskôr, takže sa už vytvorila veľká skupina ľudí v chronickom štádiu závislosti. Dnes sú však problémom aj inde na Slovensku, preto sa má perspektívne začať s metadónovým programom aj v ďalších väčších mestách.
Naše dane na metadon?
Liečbu metadonom hradí čiastočne zdravotná poisťovňa a čiastočne ju uhrádza Protidrogový fond. Prečo sa hradí z našich daní? Lebo drogová závislosť je duševná choroba, ktorá ohrozuje aj okolie. Chronickí narkomani sú vysoko rizikoví, čo sa týka prenosu infekčných ochorení – HIV/AIDS, hepatitídy. Infekcie sa nešíria len vpichom infikovanou ihlou, ale tiež pohlavným stykom, krvou, slinami a inými telesnými tekutinami. Chronici si denne na drogu musia zadovážiť viac ako tisíc korún, preto sa s drogovaním automaticky spájajú krádeže, vlámania, lúpežné prepadnutia a ďalšia násilná trestná činnosť. Je vyrátané, že jeden dolár vložený do liečby narkomanov prinesie sedem dolárov úspory, len čo sa týka nezdravotníckych aspektov.
Metadónový program
Metadónový program funguje vo svete tridsaťpäť rokov, na Slovensku od roku 1997. Je určený ľuďom, ktorí sa s opiátovou drogou (najmä heroínom) tak zžili, že ich oganizmus bez nej nedokáže fungovať. Práve vďaka metadonu má narkoman šancu zbaviť sa psychickej závislosti. Denne, minimálne rok, dostáva pod lekárskym dozorom primeranú dávku syntetického opiátu. Ilegálna omamná droga je teda nahradená látkou, ktorá nedevastuje organizmus ako iné drogy, a najmä balastné látky do nich primiešané.
Metadón neslúži na to, aby si narkoman užil – nenastáva po ňom pocit eufórie – ale na to, aby závislý organizmus mohol fungovať bez abstinenčných príznakov. Časom sa chuť na drogy utlmí a psychika sa prestane koncentrovať na jediné – aby si narkoman zaobstaral drogu. Kto v liečbe vydrží, je schopný znovu normálne žiť. Či nenastane recidíva, závisí od toho, ako človek zmení zabehaný životný stereotyp.
Liečba metadónom
Metadon treba brať denne, minimálne rok a nekombinovať ho s drogami, alkoholom a liekmi obsahujúcimi morfín.
Najmä zo začiatku chodia ľudia z metadonového programu na pravidelné terapeutické sedenia, kde s lekárom a psychológom rozoberajú svoje problémy. Len metadon totiž problém závislosti neodstráni, narkoman musí zmeniť životný štýl a spôsob uvažovania, nájsť si iné príjemné zážitky a činnosti, ktoré vytesnia drogu.