Na odpadky s technikou

Kde končia odpadky? Na túto otázku by inak odpovedal napríklad Nemec a inakšie Slovák. Pochopiteľne. Vo vyspelých krajinách sa odpad separuje a bežnou súčasťou kuchýň je niekoľko košov. U nás, na škodu veci, sa len niekde nájdu kontajnery na sklo, prípadn

e papier, zvyčajne však všetky odpadky končia na jednej kope.

TRIEDENIE ODPADU

Najviac odpadu vzniká v kuchyni a problémy s ním musí riešiť každá domácnosť. Tak ako v kuchynských linkách zostali ukryté takmer všetky spotrebiče, našlo sa estetickejšie miesto aj pre odpadkové koše. Takéto riešenie však umožňuje dostatočne veľká kuchyňa, v ktorej sa do skriniek zmestí všetko, čo v nej potrebujeme mať.

Samozrejme, odpadkové koše musia byť umiestnené v samostatnej skrinke, zvyčajne pod drezom. Je to praktické a sú oddelené, a okrem nich tu môžu byť uložené rôzne čistiace prostriedky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Odpadkové koše môžu byť usporiadané viacerými spôsobmi - ako výsuvné, otočné alebo výklopné, a tvoria ich dva, ale na lepšie triedenie odpadu tri i štyri nádoby. Tak sa dá vytvoriť nielen estetické (kôš v kuchyni nezavadzia a nie je na očiach), ale aj praktické riešenie. Smeti sa dajú jednoducho triediť - do jednej nádoby plasty, do druhej papier a v tretej je zmiešaný odpad - všetko to, čo by mohlo zapáchať. Tak sa môže práve táto nádoba vynášať častejšie. Vhodné je, aby mala aj veko a dala sa uzatvárať.

V niektorých moderných kuchynských linkách nás upúta malý kryt na pracovnej doske. Prekrýva otvor napojený na odpadkovú nádobu ukrytú pod linkou alebo trubicu, ktorá vedie priamo do odpadkového koša. Pri práci v kuchyni, napríklad čistení zemiakov, zeleniny alebo vybaľovaní nákupu, sa vzniknuté smeti rukou zhrnú z pracovnej dosky priamo do nádoby. Takéto riešenie je však vhodné len pre pracovné dosky z kompaktného materiálu - Corianu či nehrdzavejúcej ocele, pretože v miestach, kde sú spoje, by mohli zostávať nečistoty a množiť sa baktérie.

SkryťVypnúť reklamu

DRVIČ ODPADKOV

Málo známe, i keď nepochybne mimoriadne praktické sú drviče odpadkov. Drvič je prístroj namontovaný pod kuchynským drezom namiesto sifónu. Zhltne všetko, čo doteraz zachytávalo sitko umiestnené v odtoku, ba ešte omnoho viac. Zvyšky jedál, škrupinky od vajec, rybie kosti i orechové škrupiny nemusia končiť v odpadkovej nádobe alebo vo WC. Drvič ich zlikviduje bez problémov a splaškovou vodou odvedie do kanalizácie. Odpadky i prípadný nepríjemný pach je hneď zlikvidovaný a stačia na to denne len tri litre vody.

PRAKTICKÝ LIS

V mnohých domácnostiach by nepochybne ocenili aj ďalšieho pomocníka - lis na odpadky. Veď stačia dve - tri plastové fľaše a odpadkový kôš je hneď plný. Lis môže byť v kuchyni ako samostatná skrinka alebo zabudovaný v linke. Jeho obsluha je jednoduchá. Po naplnení odpadkami do dvoch tretín ich piest silou dvoch ton pritlačí ku dnu, zásobník sa môže ďalej naplniť a činnosť opakovať. Z množstva smetí tak vznikne malý úhľadný balíček.

SkryťVypnúť reklamu

V terajšej situácii majú naše domácnosti zvyčajne iba jeden kôš. Mal by sa dať dobre zatvárať a otvárať tak, aby ste sa ho pri vyhadzovaní smetí museli dotýkať čo najmenej. Nestačí, že ho vysteliete novinami a raz za čas umyjete, vyplnený by mal byť dostatočne veľkým vreckom, aby sa z odpadkov, ktoré zostanú prilepené na jeho stenách, nešíril pach a nerozmnožovali sa v ňom baktérie a plesne.

Hygiena v kuchyni prechádza vývojom, sú dostupné prístroje, ktoré ju pomáhajú udržiavať v čo najlepšom stave od separovania odpadu až po jeho likvidáciu. Odborníci vám potvrdia, že zle vyriešené ukladanie odpadkov pokazí dojem i z novej a moderne vybavenej kuchyne.

(dm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 010
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 338
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 160
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 527
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 574
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 258
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 249
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 900
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu