NAJLEPŠÍ štvornohý priateľ človeka

Nie, nebojte sa, nebudem písať o psoch, ale o iných štvornohých miláčikoch. Takisto potešia dušu i telo a sú verní, až kým sa s nimi nerozhodnete rozlúčiť. Okrem toho nemusia chodiť na prechádzky. Správne, sú to postele. Niekedy sa pateticky spomína, ...

Nie, nebojte sa, nebudem písať o psoch, ale o iných štvornohých miláčikoch. Takisto potešia dušu i telo a sú verní, až kým sa s nimi nerozhodnete rozlúčiť. Okrem toho nemusia chodiť na prechádzky. Správne, sú to postele. Niekedy sa pateticky spomína, že sa v nich život končí i začína, faktom ale zostáva, že v posteli strávime takmer tretinu svojho života (niektorí aj trištvrtinu, záleží od nátury). Do spálne patrí v prvom rade posteľ, to je jasné, ináč by to vyzeralo ako v kuchyni bez sporáku. Inou vecou ale je, že sa už nevyužíva iba na spanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spálňa patrí funkčne do nočnej, privátnej časti bytu či domu, v menších bytoch a domácnostiach s väčším počtom členov ako izieb sa stáva polyfunkčnou. Umiestňuje sa v nej pracovný kút, šatníkové skrine, knižnica i relaxačný kútik s pohodlným kreslom a možno aj nejaké to posilňovacie zariadenie.

Ako sa líšia dnešné postele od svojich predchodkýň? V prvom rade sa rozmerovo zväčšili. Stredoveký malilinký človiečik potreboval samozrejme menšiu posteľ ako dnešná mladá generácia, výškou pripomínajúca skôr výberové družstvo basketbalistov. Štandardné rozmery matracov v obchodoch určené pre „priemerného“ človeka sa pohybujú od šírok 90 - 95 cm pre jednolôžko cez 140 cm ako medzišírku pre tých, čo sa radi rozťahujú, prípadne radi zvierajú v náručí príležitostné návštevy, až po 160 - 180 cm pre manželské lôžko. Dĺžka býva zvyčajne 190, 200 až 220 cm, špecializované obchody sú schopné dodať postele v dĺžke až 250 cm. Šírka a dĺžka môže byť samozrejme väčšia, záleží na konštrukcii rámu a na celkovom dizajne postele.

SkryťVypnúť reklamu

A sme pri móde. Samozrejme, záleží od vkusu a zvyklostí spáča, pre aké ležovisko sa nakoniec rozhodne. Moderné sú minimalistické tvary s dôrazom na prepracované a remeselne dokonale urobené detaily. Ak sa pamätáte na rozmerné, celočalúnené monštrá, ktoré bolo treba cez vchodové dvere pretláčať pákou, tie sú minulosťou (hoci ako v každej móde - človek nikdy nevie). Postele sa postavili na nožičky, kolieska, pružiny, levie laby i hocičo iné. Okrem subtílnejšieho vzhľadu a zaujímavosti tak získali aj na komfortnosti - matrac sa lepšie prevetráva zospodu, to prospieva zdravšiemu spánku. Takže suma sumárum, priemerná zdravá posteľ sa skladá: z lamelového roštu a matracov umiestnených v tzv. ráme a čela postele, ktoré môže dopĺňať rám (ale nemusí).

SkryťVypnúť reklamu

Posteľ si nemusíte za každých okolností kupovať ako komplet. Môžete začať roštom s kvalitným matracom, ktorý sa dá objednať aj samostatne v špecializovaných obchodoch. Tu vám ponúknu skúšobné poležanie a porovnanie rôznej mäkkosti, tvrdosti a skladby vhodnej akurát pre váš ťažko skúšaný chrbát. Taktiež vám poradia, aký druh je vhodný na aký rošt. Najjednoduchším variantom sú pevné rošty. Ďalším stupňom sú rošty s pohyblivými lamelami uchytenými v gumených koncovkách a polohovateľné v hlavovej a nožnej časti. Luxusnejšie rošty majú vyšší počet lamiel a ich tvrdosť sa dá taktiež samostatne nastaviť, keďže sa skladajú z viacerých paralelne zopnutých častí. Polohovanie troch až štyroch nastaviteľných častí môže byť mechanické i elektrické - toto je vhodné pre starších ľudí, prípadne dlhodobo ležiacich.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si kupujete ako prvý lamelový rošt s matracom, je vhodné vybrať si typ na nožičkách, ktorý sa dá používať bez straty komfortu aj bez posteľného rámu. Pri kúpe matracu je taktiež vhodné poradiť sa s odborníkom a nechať si ho „ušiť“ presne na telo. Rozdiely sú v rôznej skladbe jednotlivých vrstiev i použitom materiále. Matrac s pružinovým jadrom je plošne elastický, relatívne tvrdý a zaručuje dobré odvádzanie vlhkosti a tepla. Prírodné matrace sú vyrábané z kokosového vlákna, konského vlasu a žitnej slamy - ak sa domnievate, že posledné dva materiály patria do postelí našich prababičiek, ste na omyle! Ako všetky prírodné materiály si nachádzajú obľubu hlavne u ľudí posadnutých zdravým životným štýlom a eko-výrobkami. Samozrejme, s preležanými „historickými“ matracmi majú pramálo spoločného. Na ich spracovanie sa používajú špeciálne postupy a technológie a patria k cenovo luxusnejším výrobkom. Latexové a penové matrace sú určené hlavne pre nižšie váhové kategórie. Ich schopnosť odvádzať vlhkosť je však nižšia. Novinkou v susedných Čechách sú obchody, kde vám matrac na určitú dobu zapožičajú domov, aby ste si vyskúšali, ako sa vám na nej bude spinkať.

SkryťVypnúť reklamu

Rámy postelí prešli tiež vývojom a sú tou časťou, ktorá najviac podlieha móde. Tvarovanie i použitie materiálov má korešpondovať s iným doplnkovým zariadením spálne, ako sú nočné stolíky, skrinky, šatníkové skrine, komody a toaletné stolíky. Moderný je kov s rozličnými povrchovými úpravami, drevený masív i dyha - prírodná či umelá. Z módy nevyšli ani čalúnenia rámu látkou alebo kožou. Čalúnenie a poťahy sú u kvalitnejších výrobkov snímateľné a dajú sa prať alebo chemicky čistiť. Niektoré predajne ponúkajú aj možnosť zakúpiť si náhradné poťahy.

Čelo postele býva pri niektorých posteliach súčasťou rámu, inokedy je k rámu pripevnené ako samostatný prvok. Firmy špecializované na „posteľné záležitosti“ zvyknú ponúkať tento kus nábytku aj ako skladačku s rôznymi, navzájom kompatibilnými časťami. Môžete si vybrať z niekoľkých druhov rámov, k nim podľa chuti a vkusu kolieska alebo rôzne tvarované nohy, čalúnené, drevené či kovové čelo a zavŕšiť to výberom roštu s matracmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ako si teda vytvoriť zo spálne oázu pokoja? Pri jej zariaďovaní počúvajte svoj inštinkt. Dôležitá je nielen dobrá a pohodlná posteľ. Záleží aj na príjemnej a vkusnej posteľnej bielizni, o spoluspáčovi ani nehovoriac. Aj na chrápanie, lepšie povedané proti nemu, už vymysleli špeciálny vankúš - netreba chrápajúcemu hneď na chrbát priväzovať hrniec.

Ing. arch. Renata Štrpková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 538
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 559
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 008
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 325
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 368
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 187
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 947
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 343
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu