a Bratislava s viac ako 7,3-tis. bytmi. Štát určil na tento účel celkovo 8,6 mld. Sk.
Jednou z najzávažnejších legislatívnych úprav bola februárová novela zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB). Novela obmedzuje okruh občanov, ktorí môžu získať úver z Programu pre mladé rodiny. Žiadateľ môže v súčasnosti dostať podporu, ak jeho mesačný príjem a príjem osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne (manželka a deti), neprevyšuje 3,5-násobok životného minima. Obmedzenie sa týka aj rozlohy bytu (80 metrov štvorcových pri byte a 120 metrov štvorcových pri rodinnom dome). Naopak, maximálny objem úveru bol zvýšený na 600-tis. Sk. Zrušené boli všetky nenávratné pôžičky okrem pôžičiek pre telesne ťažko postihnutých občanov. Celkovo fond schválil vyše 6180 žiadostí v celkovom objeme 3,4 mld. Sk.
Štát sa v predchádzajúcom období rozhodol znížiť prémiu k stavebnému sporeniu na 25 %. Maximálna hranica štátnej podpory preto klesla na 4,5-tis. Sk ročne. Ďalším významným faktom je aj to, že na trhu stavebného sporenia sa objavila ČSOB stavebná sporiteľňa. Od vstupu tohto subjektu si mnohí sľubujú zvýšenie konkurencie a zlepšenie podmienok.
Objem hypotekárnych úverov, ktoré sú tretím pilierom financovania bytovej výstavby, zaznamenal významný nárast. Pokiaľ v roku 1999 banky poskytli úvery v objeme necelých 500 mil. Sk, o rok neskôr to bolo 1,4 mld. Sk. Avšak aj v tejto oblasti štát pritiahol svoje kohútiky. Bonifikácia úroku hypotekárneho úveru klesla zo 6 na 5 %. Napriek tomu banky očakávajú, že v tomto roku poskytnú viac úverov. Tatra banka a HypoVereinsbank začali tento produkt poskytovať koncom roka. Bank Austria Creditanstalt by mala začať pôsobiť v tejto oblasti ešte v roku 2001.
Rovnako sa začal proces výstavby nájomných bytov pre občanov s nízkymi príjmami. V minulom a v tomto roku by malo byť dokončených spolu 1500 takýchto bytov. Záujem o výstavbu prejavili najmä obce v Prešovskom kraji. Štát okrem spomínaných projektov naštartoval Program výstavby technickej infraštruktúry a Program obnovy bytového fondu.
Obnova bytového fondu sa týka panelových bytových domov. Na Slovensku existuje približne 600-tis. takýchto bytov. Ak by sa nezabezpečili opravy, postupne by byty prestali spĺňať svoju funkciu a stali by sa neobývateľnými. Náklady na rekonštrukciu by sa mali pohybovať od 480- do 620-tis. Sk.
V tomto roku by mal štát zabezpečiť podmienky na výstavbu 15,5-tis. bytov. Avšak dosiahnutie tejto méty je zatiaľ otázne. Problémom je nízky počet začatých bytov vo vlaňajšom roku. Ich celkový počet predstavuje viac ako 9,7-tis. jednotiek. Medziročne je to pokles takmer o 1,4-tis. bytov.
Tomáš Záborský