Vývoj nových technológií a materiálov s netušenými vlastnosťami a možnosťami tvarovania ovplyvnili aj vzhľad svietidiel. Využívajú sa plasty, sklo s rozličnými povrchovými úpravami, ako je pieskovanie, matovanie, farbenie v hmote, vrstvenie alebo nanášanie translucentných či reflexných vrstiev. Obľúbeným materiálom sa stal impregnovaný papier, rozlične upravené tkaniny, votkané kovové vlákna… Mnohokrát si vyberáme lampu len podľa vzhľadu a farebnosti a kúpime si ju bez toho, že by sme ju videli svietiť.
Osvetlenie dokáže pôsobiť na naše zmysly a ovplyvňovať náladu. Môže byť pomocníkom pri vytváraní príjemnej uvoľnenej atmosféry a môže pôsobiť aj ako rušivý element. Jedným z najdôležitejších kritérií určujúcich spôsob použitia svietidla je aj jeho svetelný výkon - čiže intenzita osvetlenia.
CELKOVÉ, CENTRÁLNE OSVETLENIE je hlavným a nezriedka aj jediným osvetlením. Má slúžiť na základnú orientáciu v priestore. Na vykonávanie špecifických činností je však absolútne nedostačujúce, pretože nemá dostatočnú intenzitu a vytvára tiene. Je zabezpečené stropnými svietidlami, svetelnými lištami, lankovými systémami, zabudovanými podhľadovými svietidlami. Každá miestnosť má podľa svojho funkčného využitia svoju odporučenú intenzitu osvetlenia podľa predpokladaných činností, ktoré sa v nej budú vykonávať.
PRACOVNÉ, LOKÁLNE ALEBO TIEŽ FUNKČNÉ BODOVÉ OSVETLENIE
Najsilnejšie osvetlenie koncentrované do úzkeho svetelného kužeľa potrebujeme hlavne na prácu pri stole, čítanie a ručné práce, keď si najviac namáhame zrak. Vhodné sú typy svietidiel s nastaviteľným ramenom a uhlom dopadu svetla. Škodia veľké kontrasty medzi osvetlenými a neosvetlenými plochami, ktoré sú pre ľudské oko priveľmi vysiľujúce, preto je potrebné okrem osvetlenia pracovnou lampou dosvietiť priestor ešte ďalším svetelným zdrojom. Zaujímavo pôsobí bodové osvetlenie vitrín, obrazov či iných zaujímavých artefaktov a dekoračných predmetov a je vhodným doplnkovým osvetlením práve k pracovnému osvetleniu.
NEPRIAME, NÁLADOVÉ, DEKORATÍVNE OSVETLENIE
Ide o príjemne tlmené osvetlenie, ktoré vzniká odrazom svetla od stien, stropu a nábytku. Jeho intenzita a zafarbenie priamo súvisí s materiálmi použitými v interiéri. Hladké, lesklé plochy lepšie odrážajú svetlo ako matné a štruktúrované. Taktiež je dôležitá farba stien a nábytku. Tmavé farby pohlcujú viac svetelného jasu ako svetlé, tie prevažnú časť odrážajú. Preto tá istá miestnosť líšiaca sa len vo farebnosti vyžaduje odlišný prístup. Použitím vhodných svetelných zdrojov môžeme meniť proporcie priestoru. Miestnosti s príliš vysokým stropom môžeme znížiť požitím nižšie umiestnenej závesnej lampy alebo nástennými svietidlami smerujúcimi kužeľ svetla smerom dolu. Vnímať budeme len osvetlenú časť a neosvetlené časti uniknú našej pozornosti. Spomeňte si na divadelnú scénu, kde sa v súvislosti s dejom mení aj štýl osvetlenia javiska. Náladové osvetlenie má už podľa pomenovania za úlohu ovplyvňovať našu náladu a prebúdzať pozitívne emócie. Môžeme ním zaujímavo modelovať akúkoľvek plochu i priestor. Aj jednotvárne a prázdne veľké plochy môžu pomocou svetelných kužeľov získať neopakovateľný a zaujímavý vzhľad. Správne náladové osvetlenie má príjemne nažltlý až oranžový odtieň. Mäkkosť vrhnutých tieňov a zafarbenie svetla by v nás malo vyvolávať pocit uvoľnenia a pohody. Kombinácia priameho a nepriameho osvetlenia z rozličných svetelných zdrojov dodá každému priestoru plasticitu a členenie.
Tak ako je svetlo neodmysliteľne spojené s tieňom, spája sa aj s farebnosťou prostredia a jednotlivých predmetov, pričom schopnosť rozoznávať farby priamo klesá s intenzitou osvetlenia až po tzv. čierno-biele nočné videnie, kde už farby nevnímame. Stlmením svetla sa začínajú strácať farby v poradí: žltá, oranžová, červená, zelená, modrá. Takisto ak do lampy dáte farebnú žiarovku, predmety zelenej farby a niektorých odtieňov modrej sa budú zdať nevýrazne šedé. Zeleným svetlom potlačíte modrú a fialovú, modrým žltú, oranžovú a červenú. Čarovanie so svetlom je vzrušujúca hra. Vydarené, ale bohužiaľ aj absolútne nevhodné riešenia majú nezanedbateľný vplyv na našu fyzickú a psychickú pohodu.
NÁVRH OSVETLENIA DO JEDNOTLIVÝCH MIESTNOSTÍ:
OBÝVACIA IZBA - určite si želáte, aby vaša obývacia izba bola reprezentačným a útulným priestorom. Praktické požiadavky na rozmiestnenie svetla by mali byť uspokojené prednostne, nemali by však v žiadnom prípade zaostávať ani za estetickými kritériami. Väčšina výrobcov ponúka ucelené série tvarovo podobných, ale funkčne špecifikovaných svietidiel, takže určite nebudete mať problémy s ich zosúladením. Vhodné je použiť centrálne osvetlenie doplnené o jednotlivé pracovné osvetlenia - podľa rozmiestnenia nábytku a aktivít, ktoré tu budete vykonávať. Doplnkové osvetlenie môže byť reprezentované osvetlením obrazov, vitrín, akvária. Televízna obrazovka je taktiež silným svetelným zdrojom, a tak na zmiernenie svetelných kontrastov je vhodné použiť doplnkové osvetlenie, aby sa oči príliš rýchlo neunavili. Odporúča sa použiť stolnú, stojaciu či nástennú lampu a umiestniť ju tak, aby ste zamedzili odrazu svetla od obrazovky
SPÁLŇA je výsostne intímnou miestnosťou, kde hľadáme pohodu, oddych a duševný i fyzický relax, čomu by mala zodpovedať aj celková koncepcia osvetlenia. Základom je hlavný svetelný zdroj umožňujúci priestorovú orientáciu v miestnosti, tzv. pracovné lampy, najlepšie s výškovo i smerovo nastaviteľným tienidlom na čítanie v posteli. Na vytvorenie komornej atmosféry poslúži nejaké doplnkové dekoratívne svietidlo. Nielen moderné, ale aj účelné sú osvetľovacie rampy nad šatníkovými skriňami, ktoré vás uchránia od dlhého prehrabovania v tme a strachu, že ostrým hlavným svetlom zobudíte spiaceho partnera.
V DETSKEJ IZBE treba dbať vo zvýšenej miere na bezpečnosť, hlavne čo sa týka pracovných a nástenných lámp. Drobné, zvedavé detské pršteky sa dostanú aj do tých najmenších otvorov a štrbín. Hrozí popálenie aj úraz elektrickým prúdom. Preto je vhodné kupovať hlavne pre menšie deti svietidlá navrhnuté a vyrobené špeciálne pre nižšiu vekovú kategóriu s ochrannými bezpečnostnými krytmi a inými prvkami bezpečnosti. Funkčné rozmiestnenie lámp je podobné ako v ktorejkoľvek inej obytnej miestnosti. Základom je centrálne osvetlenie doplnené o pracovné kĺbové lampy a lampy na čítanie.
KUCHYŇA zväčša slúži nielen na prípravu jedál aj na stolovanie. Preto treba osvetlenie aj funkčne rozdeliť. Osvetlenie pracovnej plochy na kuchynskej linke môžete zrealizovať pomocou žiarivkových trubíc, neónov aj halogénových svietidiel. Na osvetlenie jedálenskej časti je vhodná závesná lampa, najlepšie s regulovateľnou dĺžkou závesu nad stolom alebo bodové osvetlenie na lankových či lištových systémoch. Tie podľa potreby nasmerujete sčasti priamo na stôl a sčasti na stenu, aby sa priestor dosvietil odrazeným svetlom. Treba sa vyhýbať vertikálnemu osvetleniu, ktoré vrhá tiene. Dôležitá je aj farba svetla, volíme takú, ktorá neskresľuje farby potravín.
PREDSIEŇ A CHODBA - tu je vhodné použiť stropné, ale i nástenné typy svietidiel smerujúcich svetelný kužeľ k stropu i podlahe. Hlavne nástenné lampy treba výškovo umiestniť tak, aby neoslňovali.
Jedným z najdôležitejších kritérií určujúcich spôsob použitia svietidiel je aj jeho svetelný výkon - čiže intenzita osvetlenia. Odporúčané a skúsenosťami overené hodnoty pre jednotlivé priestory sú nasledujúce: cca 30 W/m2 - pre obývaciu izbu, spálňu, schodisko, cca 50 W/m2 - pre kuchyňu, kúpeľňu, detskú izbu, pracovňu, cca 20 W/m2 - pre pivnicu, garáž.
Pri výbere vhodného svietidla by nás malo zaujímať nielen pekné tienidlo, ale je vhodné zistiť, pre aký druh svetelného zdroja je lampa navrhnutá. To do určitej miery napovie, aké svetlo môžete očakávať:
Žiarovka - nevýhodou je, že prevažná časť energie sa rozžeravením wolfrámového vlákna mení na teplo. Nevýhodou je krátka životnosť a pomerne veľká spotreba elektrického prúdu. Žiarovky však doteraz zostávajú vysoko na rebríčku obľúbenosti, a to vďaka farebnosti svetla - pri prevahe červenej časti spektra pôsobí ich svetlo útulným a teplým dojmom. Podvedome v nás evokuje oheň alebo plameň sviečky a vďaka tomu v nás vyvoláva príjemný pocit uvoľnenia.
Halogénový zdroj - vecné, bledé, pocitovo trochu chladné svetlo, veľmi podobné prirodzenému dennému svetlu. Obsahuje väčší podiel modrej farby v svetelnom spektre, a práve preto pôsobí chladnejšie ako svetlo z obyčajnej žiarovky. Je ideálne pre nasvietenie obrazov aj pre použitie v kuchyni, pretože takmer vôbec neskresľuje farby. Triezve, niekedy až tvrdé a studené osvetlenie halogénových žiaroviek sa dá zjemniť použitím špeciálneho zariadenia - stmievača, ktorý reguluje príkon elektrického prúdu do svietidla a tým aj farebnosť a intenzitu svetelného toku.
Lineárna žiarivka, známa pod klasickým názvom neónka alebo neónová trubica, vo svojom pôvodnom vyhotovení šíri rovnomerne rozptýlené a ešte chladnejšie svetlo ako halogénová žiarovka. Staršie typy pri zasvietení blikali a chvíľu im trvalo, než začali svietiť. Okrem toho svetlo kolísalo (tzv. stroboskopický efekt), čo malo napriek nepostrehnuteľnosti voľným okom neblahý vplyv na psychickú pohodu. Pri novších typoch sú už tieto problémy vďaka technologickému pokroku odstránené.
Kompaktná žiarivka je novou generáciou a spája v sebe výhody žiariviek a klasických žiaroviek. Má úspornejší tvar ako lineárna žiarivka a je opatrená koncovkou so závitom. Vďaka vnútornej povrchovej úprave skla špeciálnou látkou si môžete vybrať podľa potreby niekoľko farieb svetla. Pri zapnutí nebliká a nedochádza u nej ku kmitaniu svetla. Má neporovnateľne dlhšiu životnosť a je energeticky úspornejšie ako klasická žiarovka. Nevýhodou sa môže zdať len pomerne vysoká kúpna cena.
Ing. arch. Renata Štrpková