Spoločnosť Hewlett-Packard Company, spolutvorca architektúry Intel Itanium, uviedla v týchto dňoch širokú ponuku systémov, služieb a riešení založených na procesore Itanium. Svojim používateľom poskytnú jednoduchý prechod na túto technológiu, pružnosť výberu z rôznych operačných systémov a ochranu ich investícií do IT.
Pracovné stanice, servery a operačné systémy
Medzi prvé systémy spoločnosti HP založené na procesore Itanium bude patriť pracovná stanica HP Workstation i2000 s podporou 2 procesorov, HP Server rx4610 s podporou až 4 procesorov a HP Server rx9610 s podporou až pre 6 procesorov.
Spoločnosť HP ponúka používateľom slobodný výber operačného systému vďaka podpore systémov HP-UX, Microsoft Windows a Linux. Používateľom to poskytuje vyššiu pružnosť, finančnú efektívnosť, škálovateľnosť, dostupnosť aplikácií a interoperabilitu.
HP-UX je v súčasnosti jediným 64-bitovým systémom UNIX, ktorý poskytuje kompatibilitu binárneho aplikačného softvéru pri prechode zo systémov RISC (Reduced Instruction Set Computing) na architektúru Itanium. Operačný systém HP-UX je optimalizovaný pre architektúru Itanium tak, aby poskytoval vysoký výkon, škálovateľnosť a spoľahlivosť. Spoločnosť HP má v súčasnosti jediný hardvér, ktorý sa dá “upgradovať“ na Itanium bez prekompilovávania aplikácií alebo iného softvéru.
Programy pre používateľov a vývojárov pracujúcich s Itaniom
Spoločnosť HP ponúka konzultácie, školenia, softvér, financovanie, služby a podporu pre zabezpečenie jednoduchého prechodu podnikov na technológiu Itanium. Medzi programy spoločnosti HP, ktoré majú za úlohu pomôcť zákazníkom naplánovať, prejsť, podporovať a implementovať systémy spoločnosti HP založené na Itaniu, patria:
* „Start-up“ služby – nastavenie konfigurácie siete a operačného systému, zavedenie súborov a implementácia operačných procedúr;
* Celkový manažment alebo pomoc pri dodávke prostredníctvom projektového manažmentu a plánovania prechodu zákazníka na Itanium;
* Zavádzacie služby a služby pre prechod vlastných podnikových aplikácií, ako aj aplikácií tretích strán na Itanium;
* HP “guru“, služba, ktorá umožňuje zákazníkom konzultovať so skúsenými expertmi spoločnosti HP a nájsť riešenie aj pre veľmi unikátne problémy;
* Sedem školiacich kurzov – od základnej až po pokročilú úroveň – zákazníci získajú technické poznatky, ktoré im umožnia uskutočniť ľahký prechod na novú technológiu;
* Samostatný úverový program určený pre zákazníkov, ktorí kupujú pracovné stanice a servery založené na Itaniu, s veľmi zaujímavou úrokovou sadzbou a dobou splatnosti 12 alebo 18 mesiacov.
Pre zákazníkov, ktorí plánujú prejsť na procesor Itanium, bude dostupný plán ochrany ich investícií. Zákazníkom, ktorí si kúpia systémy spoločnosti HP založené na Itaniu teraz a neskôr si kúpia budúce systémy HP Itanium, má spoločnosť HP v úmysle poskytovať finančné odmeny.
Program spoločnosti HP s názvom “Designing the Future“ poskytuje nezávislým dodávateľom softvéru (ISV) marketingové výhody, technické informácie, služby a podporu pri vývoji riešení založených na operačných systémoch HP-UX, Windows a Linux, čím ich motivuje a pomáha im pri ich vlastnom prechode na systémy založené na Itaniu.
Spoločnosť HP pri uvádzaní produktov založených na Itaniu spolupracuje tiež s poprednými počítačovými spoločnosťami, ako napr. Oracle Corp. Podpora spoločnosti Oracle platformám spoločnosti HP založeným na tejto technológii by mala urýchliť jej prijatie v oblasti špičkových podnikových aplikácií.
Podpora Itania
Spoločnosť HP je spolutvorcom rodiny procesorov Itanium a podporuje túto architektúru v oblasti serverových produktov aj pracovných staníc. Táto podpora predstavuje súčasť širšej stratégie spoločnosti HP zameranej na poskytovanie jediného miesta kontaktu pre jej zákazníkov, ktorí pracujú s viacerými platformami a operačnými systémami. Táto stratégia, spolu s portfóliom podporných služieb spoločnosti HP, je signálom, že HP ide za prvenstvom na európskom, ako aj slovenskom trhu serverov.
“V skutočnosti pracuje v prostredí viacerých operačných systémov – Windows 2000, UNIX a Linux – väčšina našich zákazníkov, pričom majú často architektúry s podporou viac ako jedného procesora,“ hovorí Rudi Schmickl, generálny manažér pre prevádzku systému UNIX v rámci regiónu EMEA (Európa, Stredný východ, Ázia).
„Itanium je technológia, ktorá razí tento trend využívania viacerých platforiem/operačných systémov. Zákazníci sa budú prirodzene orientovať na tých dodávateľov, ktorí im dokážu poskytnúť škálovateľnosť, dostupnosť a pružnosť v rámci viacerých serverových prostredí.“ Najnovším prírastkom do HP Vectra rodiny je VL800. Je to prvý HP počítač, ktorý integruje Intel Pentium 4 procesor. Systém ponúka maximálny výkon a tiež výkonné multimediálne schopnosti kombinované s podpornými a riadiacimi funkciami, ako aj softvérovou stabilitou a ochrannými riešeniami. HP Vectra VL800 s ľahkosťou integruje posledné technológie do existujúcich IT infraštruktúr a môže sa vyvíjať aj do v budúcich požadovaných business aplikácií. Na Slovensku je k dispozícii od marca a prevedenie miniveže od júna tohto roku.
Dostupnosť a cena
Systémy spoločnosti HP založené na procesore Itanium by mali byť dostupné koncom júna a ich maloobchodná cena by sa mala pohybovať od 7 000 USD (cena v USA).