Štátni zamestnanci platia odvody do Sociálne poisťovne rovnako ako iní zamestnanci. Sociálna poisťovňa im počas práceneschopnosti vypláca len toľko, koľko by dostal zamestnanec vo verejnej službe alebo u súkromníka, teda maximálne 7245 korún za mesiac práceneschopnosti. Rozdiel do výšky plného funkčného platu úradníkom dopláca štátna organizácia, v ktorej pracujú.
Zákon platí od apríla a podľa štatistík Sociálnej poisťovne sa to zatiaľ neprejavilo v tom, že by štátni zamestnanci boli častejšie PN ako iní. Za prvý polrok 2002 bolo u nich priemerné percento práceneschopnosti 4,6, kým celoslovenský priemer bol 4,9.
Zákon pripravovalo ministerstvo sociálnych vecí v minulom volebnom období. Podľa Anny Vojnárovej zo sekcie pracovnoprávnych vzťahov výhodu plného platu počas práceneschopnosti majú štátni zamestnanci aj v západnej Európe.
Dôvodom na túto výhodu malo byť kompenzovanie obmedzení, ktorým sa štátny úradník musí podrobiť. „Štátny zamestnanec musí dodržiavať množstvo povinností, predpisov, ktoré prísne upravujú jeho pôsobenie, platí preňho Etický kódex. Toto je kompenzované výhodami. Všetko dobré sa však dá zneužiť,“ hovorí riaditeľ Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai.
Nárok na plne platenú práceneschopnosť majú tiež policajti, vojaci a colníci. Podľa nového zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov dokonca celý rok. Štedrý zákon, ktorý parlament schválil v máji, sa podľa zámeru vlády má stať jedným z rozhodujúcich nástrojov, ktorý bude motivovať policajtov a vojakov snažiť sa získať a udržať si miesto.
Pre zamestnancov, ktorí nie sú v štátnej službe, platí počas práceneschopnosti Zákonník práce a zákon o sociálnom poistení. Najvyššie nemocenské za mesiac maródovania môže byť bez ohľadu na ich príjem len spomínaných 7245 korún.
(mar)