Kým domáce platobné príkazy realizujú banky cez klíringové centrum a obrovský počet transakcií znižuje náklady na každú z nich, previesť peniaze za hranice je komplikovanejšie. „Zahraničný platobný styk je predovšetkým z hľadiska potrebných technológií, vybavenia a administratívy omnoho náročnejší než vnútroštátny,“ hovorí Stanislav Gronsky z HVB Bank.
Niektoré banky zvýhodňujú platby na účty v rámci svojej bankovej skupiny alebo do susedných krajín. Oplatí sa preto preveriť si, či niektorá z bánk nedokáže lacnejšie a rýchlejšie poslať peniaze tam, kde klient práve potrebuje.
Napríklad poslať české koruny do pražskej Raiffeisenbank vyjde klienta Tatra banky na 50 korún. Na tejto sume sa začínajú aj poplatky za prevod českých korún do ktorejkoľvek českej banky prostredníctvom OTP Bank. Inde sú poplatky niekoľkonásobne vyššie. VÚB, ktorá priamo v Prahe pôsobí, urobí prevod v prospech klientov pražskej pobočky bezplatne.
Bankám trvá pripísať peniaze na účet príjemcu väčšinou týždeň. Za promptné vybavenie platobného príkazu si treba priplatiť. Lehota sa môže skrátiť až na polovicu.
Prevod peňazí môžu komplikovať chýbajúce kontakty medzi bankami. Korešpondenčné banky, ktoré majú u seba navzájom otvorené účty, vedia platbu previesť rýchlejšie. Ak medzi banku príkazcu a prijímateľa vstupujú ďalšie, platbu to spomaľuje aj predražuje.
Vyplniť príkaz na úhradu možno písomne, často aj cez telefón alebo internet. Obsahuje podobné údaje ako domáci. Pri jeho podaní je podobne ako pri tuzemských prevodoch dôležité stihnúť termín konkrétnej banky, aby zúčtovala príkaz v ten istý deň.
Zvýhodnené platby na rôzne sociálne kontá uviedli z oslovených bánk dve. Klienti VÚB za zaslanie finančnej pomoci do zahraničia zaplatia dvadsať korún, klienti OTP dvojnásobok.