
Nekonvenčné Verge`sove vyjadrenia sú pre novinárov lahôdkou.

V šesťdesiatych rokoch si Verge`sove sympatie získal aj vodca za nezávislosť Konga Patrice Lumumba. Advokát sa zúčastnil aj na podporných demonštráciách a niekedy sa to preňho neskončilo najlepšie.
Posledným „výstrelkom“ Vergesa je neskrývaná náklonnosť k bývalému juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi. Advokát sa s ním stretol začiatkom tohto roka vo väzenskej cele, krátko pred začiatkom prvej fázy haagskeho tribunálu. Zrejme sa medzi nimi vytvorila silná náklonnosť. Verge`s potom totiž pravidelne cestoval do Belehradu a pripravoval sa tam na druhú fázu tribunálu, ktorá sa začala v septembri. Miloševič sa napokon rozhodol obhajovať sám, Verge`s je však členom Medzinárodného výboru na obhajobu Slobodana Miloševiča. Okrem toho sa na Európskom súdnom dvore pre ľudské práva v Štrasburgu sťažoval v súvislosti s údajným únosom bývalého prezidenta. Neuspel, ale obžalovaného neprestáva obhajovať aspoň v médiách: „Vážim si ho ako každého iného klienta. V Amerike si myslia, že stačí svoj tribunál nakŕmiť svedkami a dolármi, a rozsudok je v suchu. Škrt cez rozpočet im však dokáže urobiť jeden jediný muž, ktorý má odvahu povedať nie a stáť si za svojimi činmi. Odrazu sa celá mašinéria zadrháva.“
K medzinárodnému právu má Verge`s svojský postoj. „Medzinárodný trestný súd je pekný sen,“ vysvetľuje. „Nemal by som proti nemu nič, keby sa naň mohol obrátiť aj Vietnamec či Čiľan so žalobou na amerických politikov. Ale to sa, samozrejme, nikdy nestane.“
Verge`s pohŕda Amerikou, sionizmom, sociálnou demokraciou a rečami o ľudských právach. Jeho sympatie má aj Saddám Husajn. Získal si ich tým, že sa vzoprel diktátu nového usporiadania sveta. „Fascinuje ma každé zlo. Zločin je znakom našej slobody, všetko humanistické mi je cudzie.“
Podľa nemeckého
týždenníka Spiegel
spracovala
Margita Kružlíková
FOTO - AFP a ČTK/AP