NBA hrozí príval tínedžerov

NEW YORK – Ešte v nedávnej minulosti bol hráč bez ukončeného vysokoškolského vzdelania v NBA výnimkou. V ponuke draftu najkvalitnejšej a najsledovanejšej basketbalovej súťaže v newyorskej Madison Square Garden (v noci nadnes) bolo 58 takýchto hráčo


Martin Rančík (vľavo) v drese Iowa State University. FOTO - ARCHÍV



NEW YORK – Ešte v nedávnej minulosti bol hráč bez ukončeného vysokoškolského vzdelania v NBA výnimkou. V ponuke draftu najkvalitnejšej a najsledovanejšej basketbalovej súťaže v newyorskej Madison Square Garden (v noci nadnes) bolo 58 takýchto hráčov. Šesť z nich absolvovalo v uplynulých týždňoch dokonca iba strednú školu.

Pohľad do historických análov draftu hovorí, že od roku 1976 sa o priazeň klubov NBA uchádzalo 366 hráčov, ktorí predčasne opustili univerzity kvôli vidine závratnej basketbalovej kariéry a šesťcifernému číslu na zmluve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Univerzita už nie je

pravidlom

Zo súčasných prominentov spomeňme najužitočnejšieho hráča základnej časti uplynulej sezóny Allena Iversona (Philadelphia 76ers), hviezdu majstrovského tímu Los Angeles Lakers Koba Bryanta, Kevina Garnetta (Minnesota Timberwolves), Stephona Marburyho (New Jersey Nets) či Tracyho McGradyho (Orlando Magic). Samozrejme, nie všetci mali ich šťastie. Pred dverami ligy ostali desiatky nešťastlivcov, ktorí tvrdým sitom neprešli a ostali na ulici. Bez kontraktu, ale aj bez vzdelania.

Invázia tínedžerov do NBA sa stretá s krútením hláv vedenia ligy. Jej najvyšší šéf, komisár David Stern kritizoval príchod nezrelých mladíkov: „Neosobujem si právo rozhodovať, kto vzdelanie potrebuje a kto nie. Polovica Američanov nikdy neštudovalo na vysokých školách a z tých, čo na univerzity nastúpili, ich päťdesiat percent neskončilo. Ale NBA by si mala udržať seriózny trend.“ Kritici predčasného vstupu do profesionálneho športového života tvrdia, že 17-roční stredoškoláci nie sú pripravení znášať denno-denný tlak okolia, ktoré uznáva len stopercentný výkon. Ak k tomu prirátame neschopnosť zvládnuť rozprávkové príjmy spojené s kontraktom, nečudo, že počet hráčov hľadajúcich východisko v drogách, hrozivo rastie.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Rančík

– druhý Slovák v drafte

V amerických médiách sa diskutuje aj o ďalšom nečakanom fenoméne draftu NBA – o náraste počtu zahraničných uchádzačov o vstup do NBA. Kým vlani bolo na zozname 14 „Mimoameričanov“, tentoraz ich narátali 33. NBA sa v tomto smere ešte nedá porovnávať s hokejovou NHL, ale celkom určite sa blíži éra, keď mená ako Petrovič, Divac, Kukoč, Sabonis, Marčulionis, Stojakovič, z mladších Nowitzki prestanú byť v najprestížnejšej basketbalovej súťaži sveta raritou. V Madison Square Garden bude v noci nervózne prešľapovať rekordných 45 hráčov s rodiskom mimo USA. Adepti pochádzajú z 28 rôznych krajín!

Medzi 21 Európanmi je aj Bratislavčan Martin Rančík, po Richardovi Petruškovi druhý Slovák v drafte NBA (Houston Rockets 1994). Dvadsaťtriročný odchovanec bratislavského Matadoru je čerstvým držiteľom diplomu známej univerzity Iowa State. Zastúpenie majú aj naši susedia. Pavel Miloš zo Sparty Praha hral v nedávnom stretnutí predkvalifikácie ME 2003 v Lučenci Slovensko – ČR, v ktorom nám dal šesť bodov. Z Maďarska prichádza István Németh, ktorý hrával za Marc Körmend.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zaujímavosť uvádzame kompletný zoznam 21 Európanov: Ognjen Aškrabič (Juhoslávia), Stanislav Balašov (Ukrajina), Antonis Fotsis (Grécko), Pau Gasol (Španielsko), Todor Gecevski (Macedónsko), Robertas Javtokas (Litva), Kaspars Kambala (Lotyšsko), Innocent Kere (Francúzsko), Raul Lopez (Španielsko), Pavel Miloš (Česko), Istvan Németh (Maďarsko), Mehmet Okür (Turecko), Peter Van Paassen (Holandsko), Tony Parker (Francúzsko), Vladimir Radmanovič (Juhoslávia), MARTIN RANČÍK (Slovensko), Matjaž Smodis (Slovinsko), Ismaila Sy (Francúzsko), Kostas Tsartsaris (Grécko), Kerem Tunceri (Turecko) a Ratko Varda (Bosna a Hercegovina).

PETER ŠEFRÁNEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 852
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 202
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 653
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 411
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu