
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Slováci, ak nemajú dosť peňazí, môžu mať na rakúskych hraniciach problémy. Ktorýkoľvek colník sa totiž môže rozhodnúť, že ich do krajiny nepustí. Rakúsky zákon navyše presne nestanovuje, koľko je povinný limit pri vstupe do krajiny, a tak rozhodnutie závisí od vôle colníka.
Pracovník z colného riaditeľstva hraničného priechodu v Bergu hovorí: „Je veľa faktorov, ktoré určujú výšku limitu – turistika, tranzit, návšteva rodiny. Colník sa sám rozhodne.“ Jednému stačí 300 šilingov, iný sa neuspokojí ani s tisíckou a na ďalšom priechode pustia aj ľudí bez jediného šilinga.
Tí, čo do Rakúska cestujú častejšie, tvrdia, že kontrolovanie Slovákov je bežné. „Pamätám si takú kontrolu. Pýtali sa ma, koľko mám v peňaženke. Narýchlo som si musela požičať od spolucestujúcej. Stretla som sa aj s tým, že rakúsky úradník turistovi neuznal ani VISA kartu. Povedal – odkiaľ mám vedieť, či máte na účte peniaze?“ hovorí žena, ktorá prekračuje hranice niekoľkokrát do týždňa.
Ani turisti prechádzajúci cez krajinu sa nemôžu spoliehať na to, že rakúsky úradník by mal uznať medzinárodné kreditné karty. Môže sa im stať, že ich vráti domov a neobmäkčí ho ani zaplatený cestovný lístok. Návrat domov riskuje aj ten, kto udá adresu a meno osoby, ku ktorej cestuje. Niektorí slovenskí colníci sa preriekli, že Rakúšanov najviac zaujímajú občania rómskeho pôvodu. „Tých vracajú najčastejšie, aj keď my žiaden dôvod nezistíme,“ povedal colník v Záhorskej Vsi.
Slovenský zákon stanovuje presný limit na osobu prichádzajúcu k nám – 15 dolárov na dospelého a polovicu sumy na dieťa. Rakúšania takýto limit nemajú a presnejšie informácie sa nám nepodarilo zistiť ani pri oslovení príslušných rakúskych orgánov. „Žiaden limit neexistuje. Každá osoba pri vstupe do našej krajiny musí mať jednoducho dostatok peňazí na zaplatenie všetkých nákladov,“ povedala rakúska veľvyslankyňa v Bratislave Gabriele Matznerová-Holzerová. Koľko presne „dostatok peňazí“ je, sme sa však nikde nedozvedeli.
Problémy s peniazmi nehrozia len nám, ale aj českým turistom. Ako predvčerom napísala ČTK, na hraniciach oboch našich krajín s Rakúskom sa stáva, že polícia je akosi „zhovievavejšia“ k obyvateľom Európskej únie ako k turistom z postkomunistických štátov. V žiadnom prípade sa neodporúča s rakúskymi policajtmi handrkovať a už vôbec nie ponúkať im na uhladenie situácie peniaze „do vrecka“.
(maj, ru)