Tohtoročné ocenenie Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska v oblasti literatúry faktu za rok 2000, ako aj Cenu E. E. Kischa za dielo literatúry faktu získala kniha Jozefa Leikerta Čierny piatok sedemnásteho novembra (VEDA, Bratislava). Právom. Ide o prácu, kde autor rekonštruuje udalosti onoho novembrového piatku roku 1939 v Prahe, keď bol pohreb študenta medicíny Jana Opletala, ktorého smrteľne postrelili na spomienkovej oslave vzniku ČSR 28. októbra, vtedy už v Nemcami okupovanej krajine, nazývanej Protektorat Böhmen und Mähren.
Odvtedy nielenže uplynulo vyše šesť desaťročí, ale túto tragédiu a obdobie nacistickej okupácie už z rozličných strán preskúmali historici, vzniklo nespočetné množstvo analytických prác, zdalo by sa teda, že je to dejinná kapitola definitívne uzavretá. Slovenský historik, publicista a básnik však dokázal opak, lebo sa už tretí raz vrátil do týchto smutných čias. Po knihách Ráno prišla noc (1989), A deň sa vrátil (1993), ktoré vyšli aj v českom preklade, spracoval túto tému znovu a výsledkom je vyše štyristostranové dielo napísané s neobyčajnou vedeckou akríbiou, čitateľsky príťažlivo a na dobrej literárnej úrovni.
Leikert využil najmä metódu orálnej histórie, ktorá by sa po takom dlhom časovom odstupe zdala celkom beznádejná. No nutkanie vypátrať účastníkov a svedkov týchto dramatických a vopred nevyrátateľných zvratov je v ňom natoľko vyvinuté, že priam s detektívnou uvzatosťou sa pustil do vyhľadávania ľudí, ktorí boli „pri tom“, prežili a možno žijú dodnes, a ak nie, tak existujú nejakí potomkovia, rodinní príslušníci, ich známi, potomkovia známych a pod. Podarilo sa mu vyspovedať vyše 150 mužov a žien a zoživotniť tak fakty, udalosti, príbehy, ktoré buď sú, alebo aj nie sú zachytené v archívoch a majú svoju dokumentárnu výpovednú hodnotu, ale chýba im presne to ľudské, čo dokresľuje vonkajšie deje a dodáva im osobnú autenticitu, punc naddejinného, neopakovateľného individuálna.
Autor do svojho tematického záberu zahrnul i ďalšie osudy hľadaných postáv, takže si prácu skomplikoval na pátranie po tom, ako študenti utekali do zahraničia a tam vstupovali do československých jednotiek. Takýmto spôsobom vlastne načrtol dejiny českých študentov od roku 1939 po rok 1945, aspoň ich najreprezentatívnejšej časti, ktorá spolupôsobila pri porážke nacistického Nemecka. Záverečná kapitola knihy sa príznačne končí popravou K. H. Franka, ktorý vládol nad životom a smrťou miliónov ľudí v protektoráte.
Kniha obsahuje veľa dokumentárnych fotografií a unikátnych reprodukcií rozličných dokladov, ktoré autor našiel v pozostalostiach. Cenné je aj to, že nikde nepodľahol citovým prejavom, hoci časť jeho textov ich v čitateľovi môže vyvolať, ani že zbytočne veci nekomentuje tam, kde hovoria samy za seba. JOZEF BŽOCH
(Autor je literárny kritik)