
Protestujúci učiteľ na pochode KOZ pred úradom vlády. FOTO - TASR
„Vláda si uvedomuje strategický význam výchovy a vzdelávania pre ďalší vývoj a fungovanie spoločnosti a pre budúcnosť Slovenska vspoločenstve európskych národov… Vzdelanie sa stáva kľúčom k životnému úspechu, najlepšou investíciou do budúcnosti, účinnou prevenciou pred nezamestnanosťou, zločinnosťou, drogám,“ píše sa vo vyhlásení. Pedagógovia sa napriek týmto pekným slovám vydali na protestný pochod, ktorý zorganizovala Konfederácia odborových zväzov.
„Novelizáciou zákona o verejnej službe nám chcú zobrať polovičku trinásteho platu, ktorú nám nedávno prisľúbili. Vláda ďalej navrhuje posunúť tabuľku pre oceňovanie vysokoškolských učiteľov, ktorá mala platiť od januára, o jeden rok. Nechce ani zabezpečiť uplatnenie zákona o pôžičkách pre začínajúcich učiteľov - nevyčlenila naň totiž peniaze. Ťahá tak mladých za nos!,“ vymenúva hlavné dôvody protestu pedagógov Jozef Lužák, podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku pre oblasť stredného školstva.
Kritizuje však najmä to, že „vláda porušila partnerstvo v tripartite a bez prerokovania zákonov s partnermi ich postúpila na novelu do parlamentu, čo degraduje a dehonestuje našu prácu“
Programové vyhlásenie v oblasti školstva je podľa odborníkov krokom vpred. Učiteľov sa však dotknú opäť nižšie platy, rodičov poplatky za štúdium na vysokých školách.
Vláda sa obhajuje tým, že jednoducho nemá viac peňazí a nemá peniaze z čoho dávať.
Jedna z účastníčkok prostestu rečiam o nedostatku peňazí neverí. „Vy tomu veríte? Ja nie,“ reaguje búrlivo. „Ak nebude na vzdelanie, na čo bude? Zabudli tí páni, že vyštudovali za dve päťdesiat za obed v menze a teraz chcú aby sa platilo školné?!“
Odborári hovoria, že zatiaľ neštrajkovali, len zorganizovali protestný míting a dali vláde na vedomie, že ľudia nie sú spokojní. „Vyzvali sme parlament, aby návrhy vlády prerokoval a zredukoval na priateľnú a únosnú mieru,“ hovorí J. Lužák. „Ak sa však naplní hrôzostrašný scenár, ktorý vláda sľubuje, tak je možné, že budeme aj štrajkovať.“
Minister školstva Martin Fronc pre SME povedal, že tieto opatrenia boli potrebné. „Vláda zostavila rozpočet tak, aby nezadlžovala budúce generácie, aby Slovensko malo zdravé financie v budúcnosti. Som pripravený rozbehnúť systémové reformné kroky, ktoré zaistia efektívnejšie vynakladanie peňazí aj na školstvo. Následne, ak sa podarí tieto možno aj bolestivé reformy urobiť, bude podstatne viac peňazí na školy aj na učiteľov.“
SOŇA REBROVÁ