EUROSERVIS: Súhrn správ z 19. novembra

BRATISLAVA 19. novembra (SITA) - TIMES: Bunky al-Kájdy sú v celej EurópeAgenti britských protiteroristických jednotiek odhalili prepletenú sieť buniek napojených na al-Kájdu, ktoré sa podieľajú na príprave útokov po celej Európe. Zatýkaním pod

ozrivých v Británii sa podarilo získať dôležité poznatky pre ďalšie vyšetrovania polície a tajných služieb v krajinách ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko. Britské úrady tiež profitovali z upozornení z iných európskych krajín. V pondelok sa potvrdilo, že dôležité poznatky prišli v poslednom čase zo slovenského hlavného mesta. Britské bezpečnostné zložky považujú Bratislavu za pomerne ľahké zadné dvierka pre vstup azylantov do Británie, z ktorých niektorí by mohli byť extrémistami.
BRITÁNIA: Princ Charles "pivárom roka"
Kvôli viacerým odhaleniam o britskej kráľovskej rodine rozhnevaný následník trónu princ Charles má opäť dôvod na radosť. Kvôli zasadeniu sa za ponechanie pubov (pohostinstiev) ho v pondelok vymenovala nadstranícka skupina piva londýnskej Dolnej snemovne britského parlamentu za "Britského pivára roka". Cenu udeľujú človeku, ktorý urobil najviac pre pivo, povedal poslanec John Grogan počas odovzdávania ceny v Charlesovej londýnskej rezidencii v paláci Saint James. Princ Charles sa v asi pred rokom začatej kampani zasadil proti zrušeniu pubov na dedinách.
PETRÁK: SDĽ chce uspieť vo voľbách do Európskeho parlamentu
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) chce v spolupráci s európskymi socialistami uspieť vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004 a prispieť tak k vytvoreniu najsilnejšej frakcie EP, povedal na tlačovej besede v Bratislave Ľubomír Petrák, poverený vedením SDĽ. Predstavitelia SDĽ a Sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS) sa minulý týždeň zúčastnili na zhromaždení Rady Strany európskych socialistov vo Varšave. Strana európskych socialistov (SES) oslavovala desiate výročie vzniku a pri tejto príležitosti sa zamýšľali nad budúcnosťou sociálnej demokracie. Ľavicoví demokrati spolupracovali so SES aj ako vládna strana v minulom volebnom období a preto si Petrák nemyslí, že integračné úspechy sú iba zásluha Mikuláša Dzurindu, ale aj výsledok lobovania SDĽ u európskych kolegov. SES tvoria v EP druhú najsilnejšiu frakciu po kresťanských demokratoch a v mnohých krajinách Európskej únie sú socialisti vládnucou stranou.
ŠPANIELSKO: Havarovaný tanker sa rozlomil na dvoje
Tanker Prestige, ktorý v nedeľu havaroval pri severozápadnom pobreží Španielska, sa v utorok zavčas ráno rozlomil na dve časti, uviedli španielske úrady. Medzinárodný tím záchranárov sa snažil zabrániť ešte väčšej ekologickej katastrofe, keďže z tankera unikla do mora ropa. Napriek tomu, že sa im po havárii podarilo odtiahnuť loď 120 km od pobrežia, búrka im nedovolila odčerpať z tankera zvyšnú ropu. Mastná čierna škvrna pokryla skalnaté pobrežie aj piesočné pláže Galície v dĺžke 50 km. Španielska TV priniesla zábery ekológov, ktorí na pobreží umývali krídla morských čajok a kormoránov zasiahnutých ropou. Tanker, ktorý plával z Lotyšska do Gibraltáru pod bahamskou vlajkou, prepravoval 77 tisíc ton ropy. Do mora uniklo hneď asi 7 tisíc ton. Podľa ekológov to znamená dvakrát väčšiu katastrofu, ako bola aljašská nehoda tankeru Exxon Valdez v roku 1989.
TURECKO: Cesta k členstvu v EÚ podmienená zjednotením Cypru
Recep Tayyib Erdogan, neoficiálny vodca Turecka, v pondelok odolal tlakom Európskej únie, aby krajina urýchlila rokovania o vyriešení problému rozdeleného Cypru. Erdogan začal v Grécku svoju okružnú cestu po európskych hlavných mestách s úmyslom získať podporu úsilia Turecka vstúpiť do Európskej únie. Pri prezentácii sa snaží predstaviť svoju islamistickú Stranu spravodlivosti a rozvoja ako umiernenú a prozápadnú. Turecko je pod tlakom EÚ ukončiť 28-ročné rozdelenie Cypru ešte pred decembrovým summitom únie v Kodani, ktorý má finalizovať jej rozšírenie. Uviedol britský denník The Telegraph. Po rokoch neplodných rokovaní medzi prevažne gréckou vládou v Nikózii a odtrhnutou turecky hovoriacou severnou "republikou", navrhol minulý týždeň generálny tajomník OSN Kofi Annan mierový plán na zjednotenie Cypru.
MZV: Slovensko už má diplomatické styky s Východným Timorom
Slovenská republika nadviazala diplomatické styky s Demokratickou republikou Východný Timor (DRVT). Dohodli sa na tom v indonézskom hlavnom meste Jakarta predstavitelia zastupiteľského úradu SR a stáli zástupcovia Východného Timoru pri UNIMISET. Východný Timor je nezávislou demokratickou republikou len od mája 2002. Slovensko sa pripojilo k všetkým deklaráciám a dokumentom predsedníctva Európskej únie, ktoré sa pričinili k vypísaniu referenda o nezávislosti v roku 1999, v dôsledku ktorého sa Východný Timor osamostatnil. Slovensko tam tiež v rámci misie UNTAET (aktuálne UNMISET) vyslalo 35 odborníkov a príslušníkov podporného personálu pre vojenskú nemocnicu druhého stupňa OSN.
BUSH: Americký prezident podporuje prijatie Turecka do EÚ
Americký prezident George W. Bush v pondelok zvýšil svoju podporu vstupu Turecka do Európskej únie v snahe získať jeho pomoc v boji proti Iraku. Bush zdôraznil význam uchádzania sa Ankary o členstvo v EÚ v telefonickom rozhovore s terajším predsedom Európskej rady, dánskym premiérom Andersom Foghom Rasmussenon, uviedol predstaviteľ Bieleho domu. Bushova administratíva tiež pripravuje vojenskú a ekonomickú pomoc Turecku v prípade následkov vojny s Bagdadom. Turecko tlačí na EÚ, aby počas summitu v dánskej Kodani 12. a 13. decembra určila krajine termín na začatie rokovaní o vstupe. V rozhovore sa Bush a Rasmussen zhodli v názore na historickú a strategickú dôležitosť postupu tureckej evolúcie smerom k EÚ a na význame Kodanského summitu v tej súvislosti. Uviedol hovorca Bieleho domu Scott McClellan.
KUKAN: Určitá flexibilita na rokovanie s EÚ ešte existuje
Finančné postavenie každej kandidátskej krajiny po vstupe do EÚ musí byť lepšie než pred vstupom. Desaťročné prechodné obdobie pre vyplácanie priamych platieb poľnohospodárom z nových členských krajín by sa malo skrátiť a kvóty na poľnohospodárske produkty zvýšiť, zároveň s možnosťou zúčastniť sa na medzivládnej konferencii o budúcnosti EÚ ako plnoprávni členovia s hlasovacím právom. To sú základné požiadavky, ktoré v pondelok v Bruseli predniesli ministri zahraničia 10 kandidátskych krajín svojim kolegom z európskej pätnástky, o ktorých v utorok informoval slovenský šéf diplomacie Eduard Kukan.
COX: Som dojatý, keď vidím EP v tomto zložení
Rozšírenie Európskej únie (EÚ) je najväčšou politickou prioritou súčasnosti a výzvou, ktorá desaťročie dominuje činnosti Európskeho parlamentu (EP). Povedal v utorok na úvod plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu za účasti poslancov 13 kandidátskych krajín jeho predseda Pat Cox. "Som hlboko dojatý, keď vidím EP v tomto zložení," dodal Cox pred 840 poslancami, z ktorých 214 je len hosťami symbolického stretnutia na podporu procesu rozšírenia. "Pád Berlínskeho múra bol výsledkom túžby obyvateľov strednej a východnej Európy po zmene. Koniec železnej opony otvoril novú cestu, ktorou je spoločná budúcnosť, sloboda, mier a prosperita v zjednotenej Európe," zdôraznil dánsky premiér a súčasný predseda Európskej rady Anders Fogh Rasmussen. "Z viac ako 200 poslancami z kandidátskych krajín je dnes atmosféra v EP ako prvý deň v škole, ktorý je ťažký, ale šťastný," povedal predseda EK Romano Prodi.
PRIESKUM: Väčšina občanov je za vstup do EÚ a NATO
Vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) podporuje 68,6 percenta občanov, z toho rozhodnú podporu vyslovilo 40,1 percenta a s istými výhradami vstup podporilo 28,5 percenta respondentov. Za podporu vstupu do NATO sa vyslovilo 57,5 percenta opýtaných, z čoho vstup rozhodne podporuje 31,6 percenta a s istými výhradami 25,9 percenta respondentov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v druhej polovici októbra na nereprezentatívnej vzorke 1791 respondentov nad 15 rokov uskutočnila slovenská agentúra Barometer. Proti členstvu v EÚ sa vyslovilo 11,9 percenta respondentov a s integráciou do Severoatlantickej aliancie nesúhlasilo 18,7 percenta. K vstupu Slovenska do EÚ sa nevedelo vyjadriť 19,5 percenta opýtaných a k integrácii do NATO svoj postoj nevedelo zaujať 23,8 percenta.
TURECKO: Prioritou nového premiéra vstup do EÚ
Nový turecký premiér Abdulláh Gul využil v utorok svoje prvé zahraničnopolitické vystúpenie na to, aby ubezpečil západných spojencov, že nová vláda, ktorá má korene v politickom islame, neplánuje nijaké zmeny v zahraničnopolitickej orientácii Turecka. Gul sa formálne stal šéfom vlády víťaznej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v pondelok. Stranu vytvorili umiernení členovia dnes zakázanej islamistickej strany, ktorá podľa Gula podporuje orientáciu na Západ a trhovú ekonomiku. "Počas môjho mandátu bude Turecko udržiavať strategické partnerstvo s USA a bude sa usilovať o vstup do EÚ," povedal Gul počas zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO v Istanbule.
FIGEĽ: Flexibilita je nutná aj na strane EÚ
Európsky parlament (EP) bol prvý, ktorý určil marec 2004 ako najneskorší dátum rozšírenia, uviedol predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ, ktorý v utorok vystúpil na pôjde EP v Štrasburgu. V príspevku, ktorý predniesol v slovenskom jazyku vyzdvihol podporu Európskej komisie, Rady EÚ i Európskeho parlamentu ukončiť prístupové rokovania s 10 kandidátskymi krajinami na decembrovom summite EÚ v Kodani. "Tento cieľ je reálny," dodal, pričom zdôraznil, že zložité otázky, ako je poľnohospodárstvo, si vyžadujú flexibilitu aj na strane únie. Vo vystúpení ďalej uviedol, že prístupová zmluva, ktorá má byť s 10 krajinami podpísaná v apríli, by mala obsahovať potvrdenie, že prichádzajúce krajiny sa zúčastnia na rozhodovaní medzivládnej konferencie o budúcnosti EÚ. "Nechceme superštát, ale dobre zorganizované spoločenstvo európskych krajín," dodal.
MAĎARSKO: Nijaké problémy s korupciou v súdnictve
Maďarsko nepozná korupciu v súdnictve. "Nepamätám si, že by som v posledných rokoch v súdnictve postrehol korupčnú aféru", povedal na dnešnej tlačovej besede v Bratislave predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady Maďarskej republiky Zoltán Lomnici po rokovaní s predsedom NS SR Štefanom Harabinom. Je to podľa neho dôsledok kvalitných protikorupčných opatrení, ale aj vysokého finančného ohodnotenia sudcov v Maďarsku. Ako príklad uviedol plat 225 000 forintov, čo je približne 37 500 Sk, ktorým je ohodnotený ich začínajúci sudca. Od nového roka sa sudcovské platy v Maďarsku zvýšia ešte o 50 percent. Pripomenul tiež, že minister spravodlivosti Péter Bárándy bol ochotný pre to podať demisiu.
ECB: Welteke vidí infláciu v eurozóne v roku 2003 pod 2 %
Člen bankovej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Ernst Welteke, ktorý je tiež guvernérom nemeckej centrálnej banky Bundesbank, oznámil, že inflácia eurozóny čoskoro splní kritériá cenovej stability a v roku 2003 klesne pod hranicu 2 %. "Súčasná medziročná miera inflácie na 2,2 % sa výrazne približuje stabilnej úrovni. Je veľmi pravdepodobné, že v prvej polovici budúceho roku sa inflácia spomalí," povedal Welteke. Výroky Weltekeho môžu byť signálom, že banka v decembri zníži úrokové sadzby. V októbri dosiahla inflácia podľa revidovaných údajov medziročnú mieru 2,3 %, pričom sa stále drží nad dvojpercentným stropom ECB. Nebezpečenstvo prípadného opätovného rastu cenových tlakov je podľa Weltekeho "všadeprítomné". Poukázal pritom predovšetkým na ceny ropy a nadmerné zvyšovanie miezd.
EK: Tri slovenské mestá sa budú porovnávať s európskymi
Tri slovenské mestá by sa v budúcom roku mali zapojiť do projektu Európskej komisie Spoločné európske indikátory, ktorý má formou prieskumov porovnať úroveň kvality životného prostredia a života v európskych mestách. Cieľom projektu je ukázať im kde majú rezervy, čo by mali v meste zlepšiť a zohľadniť pri budúcom, rozvojovom plánovaní. Túto celoeurópsku iniciatívu už podporilo prvých 517 samospráv. Medzi povinnými indikátormi je zisťovanie spokojnosti občanov s fungovaním samosprávy, kvality dopravy, ovzdušia, dostupnosti verejnej zelene a čím mesto prispieva ku globálnym klimatických zmenám.
EÚ: Priemyselná výroba eurozóny v septembri klesla
Priemyselná výroba eurozóny v septembri medzimesačne klesla o 0,2 % po revidovanom augustovom zvýšení o 0,2 %. V utorok o tom informoval Európsky štatistický úrad (Eurostat) a dodal, že medziročne výkon priemyselného sektora Európskej menovej únie (EMÚ) klesol o 0,6 % po augustovom revidovanom poklese o 1,2 %. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali, že priemyselná aktivita regiónu klesla medzimesačne o 0,4 % a medziročne oslabila o 0,7 %. Pôvodne Eurostat oznámil za august medzimesačný rast o 0,6 % a medziročný pokles o 0,8 %. Zverejnené výsledky pravdepodobne presvedčia finančné trhy, že obnove európskej chýba dostatočná hybná sila a výraznejšie oživenie možno očakávať až v budúcom roku. "Celkovo utorková správa nie je taká zlá, ako sa očakávalo, no trend stále nenaznačuje oživenie, najmä keď zoberieme do úvahy negatívne revízie výsledkov posledných mesiacov," uviedla Jodie Saul, ekonómka CIBC World Markets.
ČR: Vláda schválila úverové zmluvy s EIB
Český kabinet Vladimíra Špidlu schválil na podnet ministerstva financií návrh úverových zmlúv medzi Českou republikou a Európskou investičnou bankou (EIB) v celkovej výške približne 360 mil. eur. Vláda tiež súhlasila s tým, aby predložené zmluvy o úveroch slúžili ako vzor pre dojednanie nových úverových zmlúv medzi Českou republikou a EIB za účelom financovania vybraných programov v ČR. Ak sa teda nové zmluvy nebudú podstatne odchyľovať od vzorových zmlúv, nebude už nutné predkladať úplný text vláde na schválenie. Vláda týmto krokom výrazne priblížila čerpanie finančných prostriedkov EIB. Do štyroch dní musí totiž ministerstvo spravodlivosti vydať priaznivé právne posudky pre spomínané úverové zmluvy. Zatiaľ tak vykonalo iba u jednej zo zmlúv, pričom v prípade ostatných troch požadovalo práve odsúhlasenie ich úplných textov vládou.
EÚ: Štrnásť členských krajín odoprelo víza bieloruským lídrom
Všetky členské štáty Európskej únie (EÚ) okrem Portugalska súhlasili v utorok so zákazom vstupu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho siedmich ministrov na svoje územie ako súčasť protestu proti porušovaniu ľudských práv v tejto bývalej sovietskej republike. "Štrnásť členských štátov sa dohodlo na tom, že neposkytnú vstupné víza ôsmim osobám vrátane Lukašenka... Portugalsko môže urobiť, ako si želá," informoval nemenovaný diplomat po stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ. Portugalsko, ktoré je od Bieloruska najvzdialenejšou členskou krajinou, už dlhší čas presadzuje prehodnotenie politiky odopierania víz po nedávnych sporoch s ostatnými členskými štátmi týkajúcich sa južnej Afriky. Portugalsko je súčasťou schengenskej zóny. Podľa diplomatov však pre osoby na čiernom zozname bude môcť udeliť iba víza s lokálnou platnosťou, a nie víza pre pohyb v rámci celej schengenskej zóny, do ktorej patria všetky členské krajiny s výnimkou Veľkej Británie a Írska.
VERHEUGEN: Kompromis o financovaní rozšírenia je reálny
Komisár Európskej únie (EÚ) pre rozšírenie Günter Verheugen 23 dní pred kodanským summitom EÚ vyjadril presvedčenie, že záverečná fáza rokovaní o financovaní rozšírenia bude úspešná. Napriek optimizmu, že riešenia, ktoré chce európska pätnástka budúci týždeň ponúknuť, budú pre kandidátov akceptovateľné, upozornil, že flexibilita únie má svoje hranice dané berlínskou dohodou a bruselským summitom EÚ. "Verím, že riešenia, ktoré ponúkneme kandidátskym štátom budúci týždeň, budú pre ne akceptovateľné," uviedol a dodal, že želaním EÚ je uzavrieť problematické otázky do konca tohto mesiaca. Verheugen v pondelok v Bruseli vyhlásil, že nie je možná flexibilita vo výške priamych platieb, ani v dĺžke prechodného obdobia pre poľnohospodárov pristupujúcich krajín. Je možná napríklad vo výrobných kvótach a referenčných obdobiach.
EÚ: EK chce pokarhať za rozpočtový deficit aj Francúzsko
Európska komisia (EK) vyzvala v utorok ministrov financií členských krajín Európskej únie (EÚ), aby pokarhali Francúzsko za vysoký rozpočtový deficit. Schodok tohtoročného francúzskeho rozpočtu sa nebezpečne blíži k maximálnemu limitu EÚ a situácia sa nezlepší ani v budúcom roku, uviedla komisia. Komisia odhaduje, že súčasný ekonomický útlm môže za nárast francúzskeho deficitu len z polovice. Zvyšok je dôsledkom zhoršujúcich sa rozpočtových podmienok v krajine, najmä nadmerného utrácania centrálnej vlády a výdavkov na zdravotníctvo. "S cieľom vyhnúť sa prekročeniu referenčnej hladiny na úrovni 3,0 percenta HDP odporúča komisia Rade (ministrov), aby udelila Francúzsku predbežné varovanie," uviedol výkonný orgán EÚ.
S&P: Zjednotí ratingy kandidátov pred zavedením eura
Ratingová agentúra Standard & Poor`s (S&P) v utorok oznámila, že zjednotí hodnotenie dlhodobých záväzkov v cudzej a domácej mene desiatky kandidátskych krajín hneď, ako bude isté, že zavedú spoločnú menu euro. Pokiaľ bude mať niektorý z kandidátov isté členstvo v Európskej menovej únii (EMÚ), budú sa v hodnotení jeho záväzkov v domácej mene pohybovať v kategóriách "AA" a "A", zhruba na súčasnej úrovni. Agentúra však súčasne varovala, že neschopnosť vykonať nevyhnutné štrukturálne reformy obmedzí priestor pre potenciálne zvýšenie ratingu. S&P v októbri znížila hodnotenie dlhodobých korunových záväzkov ČR na "A plus" z "AA mínus". Rating devízových záväzkov udržuje agentúra na "A mínus". Konkurenčná agentúra Moody`s zjednotila svoje hodnotenie záväzkov v domácich a cudzích menách v polovici mesiaca. Ratingová agentúra Fitch vtedy uviedla, že podobný krok zatiaľ nepripravuje.
EÚ: EK navrhuje voľnejšie obchody s akciami
Európska komisia (EK) v utorok posvätila návrh pravidiel, na základe ktorých by investori Európskej únie (EÚ) mohli obísť burzu a zobchodovať akcie priamo s maklérmi, uviedol hovorca únie. Návrh komisie by uvoľnil ruky obchodníkom s akciami v krajinách ako Taliansko a Francúzsko, kde legislatíva núti účastníkov kapitálového trhu k tomu, aby obchodné príkazy na nákupy a predaje akcií prechádzali burzami. Brusel sa však súčasne na poslednú chvíľu snaží mimoburzové obchody sprehľadniť, za čo žne kritiku veľkých investičných bánk. Novo navrhované pravidlá, ktoré aktualizujú smernicu o investičných službách, sú považované za kľúč k plnej integrácii finančných služieb únie do roku 2005. Podliehajú však ešte súhlasu členských krajín v Európskom parlamente (EP).
EÚ: KĽDR musí zlikvidovať nukleárne zbrane
Európska únia (EÚ), bývalý poskytovateľ pomoci Kórejskej ľudovodemokratickej republike, v utorok Pchjongjangu oznámila, že musí ihneď skoncovať so svojím programom vývoja nukleárnych zbraní, v opačnom prípade sa to negatívne odrazí na jeho vzťahu s Bruselom. "Severná Kórea musí ihneď a preukázateľným spôsobom odzbrojiť," vyhlásil šéf dánskej diplomacie Per Stig Möller na tlačovej koferencii počas stretnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli. "Môžem vám povedať, že zlyhanie riešenia tohto problému ohrozí budúci vývoj vzťahov medzi EÚ a KĽDR," dodal. Möller neuviedol žiadne podrobnosti, ale EÚ poskytla od roku 1995 KĽDR pomoc v hodnote 300 miliónov eur. Väčšina členských štátov únie udržuje v súčasnosti s Pchjongjangom diplomatické styky.
SCHRÖDER: EÚ vyšle Turecku pozitívny signál
Európska únia (EÚ) bude decembrovom summite v Kodani signalizovať svoj záujem o bližšie zväzky s Tureckom a jeho novou vládou, povedal v utorok nemecký kancelár Gerhard Schröder. "Nemecko a Taliansko majú záujem na priblížení Turecka k Západu a Európe," vyhlásil Schröder na spoločnej tlačovej konferencii s talianskym premiérom Silviom Berlusconim. Nemecký kancelár to povedal pred berlínskou návštevou Tayyipa Erdogana, lídra vedúcej tureckej strany. Nová turecká vláda si za svoju hlavnú prioritu stanovila získanie dátumu začatia prístupových rokovaní s EÚ už na decembrovom summite. Stanovenie termínu by mohlo napomôcť reformám a ekonomickému zotaveniu krajiny. Schröder vyzval na pozitívnu reakciu Turecka v rokovaniach o zjednotení Cypru. Turecko varovalo, že by mohlo anektovať severnú časť ostrova, ak Cyprus vstúpi do únie rozdelený, čo by mohlo prekaziť nádeje Turecka na členstvo v bohatom bloku.
LITVA: Podpora vstupu do EÚ prekročila v novembri 60%
Podpora vstupu Litvy do Európskej únie (EÚ) v posledných týždňoch vzrástla a dosiahla viac ako 60 percent. Vyplynulo to z prieskumu, ktorého výsledky zverejnila v utorok litovská vláda. Litva je jednou z desiatich kandidátskych krajín, ktoré plánujú ukončiť prístupové rokovania v tomto roku a stať sa členmi EÚ v roku 2004, ale začiatkom roku podpora členstvu v tejto krajine klesla pod 50 percent. Prieskum uskutočnený od 7. do 10. novembra však ukázal, že až 61,8 percenta Litovčanov by v referende hlasovalo za členstvo, zatiaľ čo proti by bolo 19,1 percenta, informoval Európsky výbor litovskej vlády. Vstup Litvy do únie by v októbri podporilo 54,5 percenta opýtaných, proti by hlasovalo 22,3 percenta. Prieskum uskutočnila súkromná agentúra Vilmorus na vzorke 1 050 respondentov. Optimizmus Litovčanov podporili signály z Bruselu, že o skorom členstve krajiny v EÚ je už vlastne rozhodnuté," uvádza sa v stanovisku.
SR: Vláda v stredu o Národnom Schengenskom informačnom systéme
Správu o Pravidelnej správe Európskej komisie (EK) o pokroku SR v príprave na členstvo v Európskej únii (EÚ) 2002 predloží na stredajšie rokovanie vlády vicepremiér Pál Csáky. Rovnako ako predchádzajúce správy aj tohtoročná konštatuje, že Slovensko plní kodanské politické kritériá a v hodnotenom období pokračovalo v procese konsolidácie demokratických inštitúcií. Pri hodnotení plnenia ekonomických kritérií správa konštatuje, že SR je fungujúcou trhovou ekonomikou. Kabinet by mal tiež schváliť návrh projektu tvorby a rozvoja Národného Schengenského informačného systému (NSIS). Materiál je predkladaný na rokovanie ako iniciatívny v súvislosti s potrebou plnenia záväzkov SR deklarovaných v rámci rokovaní s EÚ v kapitole Spolupráca v oblasti spravodlivosti a vnútra, konkrétne v časti týkajúcej sa Schengenského informačného systému.

ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 027
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 369
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 168
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 529
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 543
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 254
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 195
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 885
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu