Podľa odborníkov dilemu okolo učiteľských darov vytvárajú skôr rodičia ako druhá strana.
„Vy ste už videli bohatého učiteľa? Ja odprisahám, že nie,“ hovorí psychológ Julián Lučanský, „ak niekto vytvára problém z obdarúvania učiteľov, tak skôr preto, aby odpútal pozornosť od iných povolaní ako lekárov či sudcov, kde sa rôzne pozornosti, začínajúc kávou, naozaj dávajú.“
Riaditeľka ZŠ na Tematínskej ulici v Bratislave Valéria Fogašová necíti potrebu hovoriť s učiteľmi o obdarúvaní, lebo taký problém nemajú. „Ak chce rodič dať učiteľovi bonboniéru alebo kvety, nemôžem proti tomu nič namietať. Je to jeho individuálna vec.“
Na stredných školách je situácia iná. Na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave sú dary alebo iné pozornosti ako kvety nemysliteľné. Podľa zástupkyne riaditeľa Evy Žitnej tento zvyk celkove zaniká. Aspoň na ich škole je prinesenie kytice určite zriedkavé. „Ak nejaká trieda vyzbiera peniaze na spoločnú kyticu a donesie to na riaditeľstvo, je to pre nás vždy veľké prekvapenie.“
Riaditeľ Gymnázia Jána Papánka v Bratislave hovorí, že nič nereguluje. „Dary dávajú najmä menšie deti, smerom k vyšším ročníkom tento trend klesá. U nás učitelia dostávajú len kvetiny, nič iné.“
Dávanie darov prísne sledujú na súkromnom bratislavskom gymnáziu Mercury. Jeho zriaďovateľka Helena Barnová tvrdí, že ak by pristihla učiteľa, ako prijíma od žiaka bonboniéru alebo kávu, ihneď by bol prepustený. „Keď chceme vychovávať deti, je nemorálne, aby sme od nich prijímali dary. Učiteľ môže prijať len kyticu kvetov, tou sa dá povedať všetko. Deti síce obdarúvavajú zahraničných lektorov, ktorí odchádzajú zo školy, ale to sú upomienkové predmety, nie dary. Zvyčajne to býva malá plyšová hračka, vlastná ručná práca. Nakoniec, rodičia si toto štúdium platia, preto dary nepovažujú za potrebné,“ hovorí Barnová.
Riaditeľ Gymnázia J. A. Raymana v Prešove Miroslav Krajňák sa nestretol s obdarúvaním učiteľov. „Ak by som sa to dopočul, určite by som s ním o tom diskutoval a potreboval by som poznať jeho stanovisko.“
Podobný názor prezentovala i riaditeľka umeleckého gymnázia v Banskej Bystrici Alena Škapincová. „Dary sa tu nedávajú. Iné je to v súvislosti so stužkovými, kde sa triedy obyčajne vyzbierajú a na rozlúčku učiteľovi niečo kúpia. Možno nejaký porcelán, ale určite nič výnimočnej hodnoty.“
(ru, sr)