Ráno vedú naše prvé kroky do kúpeľne, večer ju opúšťame ako poslednú pred tým, než si ľahneme do postele. Účelná a estetická, hygienická a praktická - tak by sme mohli charakterizovať rozlohou malú či väčšiu miestnosť určenú na hygienu tela i príjemný relax. Premeny kúpeľne zaznamenala v posledných rokoch veľký boom. Strohá funkčnosť a jednoduché zariadenie ustúpilo decentnej alebo bohato ornamentálne zdobenej keramike a zariaďovacím predmetom v modernom či retro štýle.
Prinášame vám ukážky rekonštrukcií dvoch kúpeľní. Prvá z nich sa nachádza v panelovom byte zo sedemdesiatych rokov a druhá v rodinnom dome postavenom v tom istom období. Rekonštrukcie boli urobené približne v rovnakom čase v roku 1999.
MALÁ KÚPEĽŇA
Na konkrétnom príklade vidíme, ako môže i na malej ploche vzniknúť pekná a účelná miestnosť určená na hygienu. Jej rekonštrukcia sa robila súčasne s rekonštrukciou celej bytovej jednotky. Stavebná firma, ktorá realizovala práce na kľúč, mala priaznivé podmienky na svoju činnosť, pretože byt bol prázdny a majitelia sa doň nasťahovali až po ukončení prác. Pôvodné montované umakartové jadro pozostávalo z dvoch samostatných miestností: z kúpeľne s rozmermi 1,60 m x 1,60 m a záchodu s rozmermi 0,90 m x 1,20 m. Po jeho demontáži boli vymurované nové steny z tvárnic YPOR s hrúbkou 100 mm. Výhodou bolo, že hygienické jadro susedilo z dvoch strán s dostatočne priestranným komunikačným priestorom, a tak sa rozmery kúpeľne mohli upraviť. Majiteľ sa rozhodol pre spoločnú miestnosť kúpeľne a WC, ktoré navzájom oddeľuje priečka. Nové rozmery kúpeľne sú 1,70 x 2,00 m a WC 0,90 x 1,60 m. Budúcich obyvateľov bytu najviac oslovilo sivé ladenie keramickej dlažby a obkladu od talianskeho výrobcu. Dlažbu svetlejšieho odtieňa rozmerov 20 x 20 cm uloženú diagonálne doplnil obklad tej istej série s rozmerom 20 x 25 cm. Akcent celému priestoru dodal tmavší obklad vane taktiež rovnakej série. Miestnosť ladenú tón v tóne dopĺňajú chrómové batérie a svietidlo. Zvolený tvar vane je veľmi zaujímavý a zároveň účelný a vhodný do malých kúpeľní. Plastová vaňa, vyrobená na Slovensku, s dĺžkou 1,60 m má na jednom konci šírku 1,05 m a na druhom sa zužuje na 0,70 m. Pri užšom konci vane je na stene zavesené umývadlo a vedľa neho je pripojená práčka, keďže v byte sa pre ňu nenašlo iné vhodné miesto.
Plochu nad umývadlom člení zrkadlo a pod ním polička na odkladanie kozmetiky. Rozmerné zrkadlo celú miestnosť opticky zväčšuje, dodáva jej vzdušnosť a priestrannosť. Inštalačné rozvody sú vedené v stene a v podlahe a ústia do šachty za WC. Pôvodne umakartová stena zakrývajúca šachtu bola nahradená sadrokartónom určeným do vlhkého prostredia. Keďže hygienické jadro má v byte centrálnu polohu, nie je možné priame vetranie. Odvetranie zabezpečujú dva ventilátory, jeden v kúpeľni a druhý v záchode. Úspešná a kvalitná realizácia ukazuje, ako aj zo štandardnej panelákovej kúpeľne môže vzniknúť príjemná miestnosť s decentným ladením farieb s dostatočným komfortom na relax.
VEĽKÁ KÚPEĽŇA
Bývanie v rodinnom dome má viacero výhod. Ak sa rozhodneme pre rekonštrukciu niektorej časti domu, práce môžeme realizovať aj za predpokladu, že v ňom ostaneme bývať a stavebnými prácami nijako neohrozíme chod domácnosti. Už pri spracovaní projektu rodinného domu sa myslí na to, že v dispozícii situujeme viac hygienických miestností. Spravidla je to kúpeľňa so záchodom v nočnej zóne domu, teda v blízkostí spální a jedno WC s umývadlom v dennej časti domu. V porovnaní s bytmi v bytových domoch sú tieto miestnosti neporovnateľne väčšie a komfortnejšie. Vyniknú v nich sýtejšie a tmavšie farby a výškové členenie miestnosti.
Kúpeľňa s rozmermi 3,00 m x 3,10 m bola v rodinnom dome situovaná na druhom nadzemnom podlaží. Keď dom zmenil majiteľov, tí od základu premenili v prvom rade estetické, funkčné a dispozičné riešenie kúpeľne. Nechali odstrániť obklad stien a dlažbu, umývadlo i vaňu. Pôvodnú predstavu farebného ladenia v čierno-bielej kombinácii nahradili pri výbere zelené odtiene, ktoré majiteľov očarili na prvý pohľad. Dlažba má rozmery 33,3 x 33,3 cm, obklad 33,3 x 20 cm. Kúpeľňa je výškovo členená v dvoch rovinách s vyvýšenou časťou pre vaňu a záchodovú misu. V nižšej časti diagonálne uložená dlažba opticky dodáva priestoru voľnosť. Schodík vysoký 17 cm zabezpečuje pohodlný prístup k hydromasážnej vani s tmavozeleným obkladom. Spojenie zvislej a vodorovnej časti schodíka lemuje rohová lišta v zlatom vyhotovení. Stena za vaňou je obložená svetlozeleným obkladom s tromi dekorovanými kusmi. Zaujímavý dizajn záchodovej misy a umývadiel v jednej sérii, vyzdobený zlatou farbou, vynikne len vo väčšom priestore. Zvislý tmavý obklad za umývadlami a za WC v dvoch stĺpcoch pôsobí kontrastne k svetlému obkladu, narúša monotónnosť a horizontálne člení miestnosť na funkčné časti. Vo výške dverí lemujú miestnosť ozdobné listelá s rozmerom 33,3 x 8 cm. Nenápadná malá práčka nevtieravo navzájom oddeľuje vaňu a WC. Za práčkou visí na stene biely radiátor na sušenie uterákov a menších kusov prádla. Aj napriek tomu, že kúpeľňa vôbec nepôsobí malým dojmom, jej veľkosť znásobuje zrkadlový obklad celej steny oproti umývadlám. Zrkadlové obklady s fazetou bronzového odtieňa rozmerov 30 x 30 cm sú nalepené na stenu špeciálnym lepidlom. Dlažba, obklady, batérie a sanitárne predmety sú talianskej výroby, zrkadlový obklad dodáva český výrobca. Nad umývadlami sú zrkadlá vyrobené na zákazku od slovenského výrobcu.
Obyvatelia obidvoch bytových jednotiek sú spokojní s kúpeľňami zrealizovanými podľa svojich predstáv. Kvalitné remeselné uloženie dlažieb a obkladov v neutrálnej šedej farebnosti či v studených zelených tónoch potvrdilo pravidlo, že v jednoduchosti je krása.
Ing. arch. JANA SKOPÁLOVÁ