a pri detailnejšej predstave jeho obsahu mnohým naskakujú na tele zimomriavky. Sú však aj takí, ktorí priam túžia po tom, aby mohli v byte stále niečo vylepšovať a modernizovať.
Rekonštrukcia bytového jadra je menej náročná ako rekonštrukcia celej bytovej jednotky alebo prestavba podkrovia či rodinného domu. I pri malom rozsahu rekonštrukčných prác by sme si ich však mali dôsledne naplánovať. Nielen z hľadiska materiálového a finančného, ale najmä po stránke organizačnej. Ušetríme si tak nemálo problémov a stresov. Podceniť nesmieme ani výber remeselníkov alebo stavebnej firmy, a pokiaľ nie sme si ich voľbou istí, možno nám pomôžu referencie známych. Zdrojom financií na materiál a práce môžu byť našetrené prostriedky zo stavebného sporenia. Viaceré finančné inštitúcie dnes poskytujú hypotekárne alebo spotrebné úvery na rekonštrukcie za prijateľných podmienok. Je lepšie, ak si finančné prostriedky zabezpečíme v predstihu, a nie až po začatí prác, pretože i pri splnení kritérií niektorej z bánk alebo stavebných sporiteľní musíme venovať určitý čas vybaveniu požadovaných dokladov a potvrdení.
REKONŠTRUKCIA BYTU
Pestrá ponuka stavebných materiálov na našom trhu dokáže pri dokonalom remeselnom spracovaní splniť aj tie najneskutočnejšie vysnívané predstavy o tom, ako by mal vyzerať náš byt, aby bol zároveň originálny. I keď v odborných časopisoch a literatúre nájdeme technologické postupy väčšiny stavebných prác, ktoré pri drobnejšej úprave bytu nie sú technicky až tak náročné, málokto si ich realizuje sám. Je predsa len výhodnejšie a najmä rýchlejšie mať napríklad kúpeľňu dodanú na kľúč, ako sa trápiť na úkor vlastnej dovolenky s konštrukčnými detailmi, ktoré šikovní odborníci zvládnu bez problémov. A navyše nemáme ani záruku, že s výsledkom vlastnej práce budeme spokojní. Treba si uvedomiť, že rekonštrukcia bytu alebo jeho časti nie je lacnou záležitosťou a plánujeme ju na niekoľko rokov dopredu. Nemali by sme podľahnúť ani módnym trendom a výber materiálov a ich farebný výraz zosúladiť s požiadavkami jednotlivých členov rodiny.
Zameranie jestvujúceho dispozičného riešenia a následné vypracovanie projektu novej podoby bytového interiéru mnohí podceňujú a považujú za zbytočné. Zo spolupráce architekta či dizajnéra s majiteľom bytu však vznikne kvalitné komplexné prevádzkové aj materiálové riešenie. Projekt interiéru by mal obsahovať aj výkaz množstva a druhov materiálov, prípadne zoznam dodávateľov a časový harmonogram prác. Pri radikálnejšej zmene dispozície, pokiaľ sa nevyhneme zásahu do konštrukcie nosných stien a búracím prácam, musí projekt obsahovať vyjadrenie odborníka - statika. Neodborným prístupom môžu vzniknúť v stenách trhliny, ktoré by sa časom zväčšovali a narušili by statiku celej budovy. V tradičných tehlových domoch je búranie otvorov oveľa jednoduchšie ako v panelových bytoch. Na rezanie panelov, či už pri odstraňovaní celej železobetónovej priečky, alebo vytvorenie dverného i okenného otvoru presných rozmerov, sa používajú ručné rozbrusovacie píly s diamantovým kotúčom. Rezanie nimi je rýchle, presné, bezprašné a nenarúša statiku budovy. Je síce finančne nákladnejšie, ale bezpečnosť a čistota sú prednosťami tejto technológie.
Výberu podlahoviny, podľa definície nášľapnej vrstve podlahy, venujeme v súčasnosti náležitú pozornosť. Každá miestnosť bytu kladie špecifické požiadavky na jej vlastnosti. Hodnotíme a rozhodujeme sa podľa životnosti, odolnosti voči vlhkosti, mechanickým a chemickým vplyvom, a najmä z hľadiska údržby. Výskyt alergických reakcií a ochorení vytlačil z interiéru koberce a dal vyniknúť celoplošnej drevenej alebo keramickej podlahe. Pre bezproblémovú prevádzku jednotlivých miestností a dlhodobú životnosť podlahy je dôležitá kvalita podkladu, na ktorý sa ukladá. Predovšetkým musí byť dokonale rovný, dostatočne tvrdý a suchý. Podľa umiestnenia, druhu a vlastností podlahového materiálu sa pod podlahovinu kladie izolačná fólia, zvuková izolácia proti kročajovému hluku, prípadne tepelná izolácia. Na zlepšenie tepelnej pohody niektorých miestností v byte môže byť pod podlahovú krytinu uložené podlahové vykurovanie.
Celkový estetický vzhľad podmieňujú aj detaily nachádzajúce sa v mieste styku podlahy a zvislých konštrukcií a detaily vzájomného styku viacerých druhov podláh. Soklové pásy, soklové lišty, prechodové lišty a ukončujúce prvky treba vybrať už pri nákupe u jedného predajcu. Pri kombinácii podlahovín s rôznou hrúbkou treba už v štádiu prípravy podkladovej vrstvy zabezpečiť zodpovedajúce výšky. Platí pravidlo, že druh podlahovej krytiny vyberáme až vtedy, ak máme ujasnenú predstavu o zariadení interiéru nábytkom. Optické vlastnosti podlahy, ktoré nie sú v súlade so štýlom interiéru, narúšajú atmosféru a harmóniu celého priestoru.
Výplne otvorov, okná a dvere, rovnako ako ostatné prvky stavebných konštrukcií sa neustále zdokonaľujú a vyvíjajú. Vyhľadávané sú nielen dvere s dyhovou povrchovou úpravou, ale i masívne drevené dvere otváravé alebo posuvné, ktoré využijeme všade tam, kde chceme priestor zväčšiť. Ani kovové zárubne už v modernom interiéri nenachádzajú miesto a nahrádzajú ich zárubne drevené montované. Ak sa však majiteľ bytu pri rekonštrukcii rozhodne ponechať si kovové zárubne, výrobcovia dverí mu dokážu vyrobiť a namontovať nové dverné krídlo do pôvodnej zárubne. Praktické z hľadiska údržby sú dvere plastové v širokej farebnej škále hladké alebo s dezénom dokonale imitujúcim drevo. Na rozdiel dverných krídiel z masívneho dreva, ktoré po čase musíme natrieť lakom alebo farbou na drevo, stačí, ak ich pravidelne umývame a ošetrujeme podľa návodu. Najlepšou ochranou pred neželanou návštevou sú vstupné bezpečnostné dvere. Ich technické a konštrukčné riešenie závisí od výrobcu. V mnohých prípadoch sa dodávajú aj s vlastnou zárubňou, v opačnom prípade je potrebné pôvodnú zárubňu spevniť. Spravidla sú vybavené špeciálnymi uzamykacími systémami, odolnými proti všetkým známym a bežným spôsobom ich násilného prekonávania.
Pri plánovaní výmeny výplní otvorov je nevyhnutné zhodnotenie všetkých funkcií okna - je to funkcia tepelnoizolačná, zvukovoizolačná, hydroizolačná, funkcia vzduchovej priepustnosti a údržba. Nevyhnutnou súčasťou výmeny okien je aj výmena starých vonkajších i vnútorných parapetov za nové plastové. Hliníkové alebo plastové medziokenné žalúzie ako súčasť vybavenia okna zabraňujú prenikaniu slnečných lúčov, znižujú teplotu vnútorného vzduchu v letnom období a zabezpečujú intimitu obyvateľom bytu.
Snaha zjednodušiť stavebné práce a technologické postupy pri rekonštrukcii bytu v bytovom dome viedla k ústupu od tzv. mokrých procesov, čo v praxi znamená, že murovanie sa nahrádza montovanými konštrukciami. Jedným z takýchto materiálov, vhodným do akéhokoľvek prostredia bytu, je sadrokartón. Nosným prvkom je kovová konštrukcia, na ktorú sa pripevnia sadrokartónové dosky. Veľkou výhodou sadrokartónových priečok je ich ľahká demontáž v prípade zmeny dispozičného riešenia bytu. Ďalšou výhodou je nízka hmotnosť, t. j. minimálne statické zaťaženie jestvujúcich konštrukcií, jednoduchá úprava do požadovaného tvaru a rozmeru pílkou a ohňovzdornosť. Do stropného podhľadu zo sadrokartónu jednoducho nainštalujeme efektné stropné svietidlá a skryjeme inštalačné rozvody. Sadrokartón je vhodným podkladom pod maľby, tapety, drevené či keramické obklady.
REKONŠTRUKCIA PODKROVIA
Rekonštrukcie podkroví sú jednou z možností, ako vyriešiť nedostatok bytov, ateliérov a často aj kancelárií.
Základnou požiadavkou funkčného obytného alebo pracovného priestoru v podkroví je dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu. Novodobým stavebným prvkom, ktorý umožňuje priame presvetlenie podkrovných miestností, je strešné okno. Zabezpečuje aj účinné vetranie a dobré preslnenie, pretože slnečné lúče dopadajú priamo do miestnosti viac hodín denne a v zimných mesiacoch tak strešné okná prispievajú k vyhrievaniu podkrovných priestorov. Vďaka šikmému osadeniu sa do interiéru podkrovia dostáva menej hluku ako cez kolmo stojace okná. Jednoduchá montáž strešného okna do roviny strechy s dodávanými prvkami upevnenia a utesnenia je veľmi rýchlo hotová a nie je pri nej potrebné lešenie ani práce na streche. Okná je možné radiť vedľa seba i nad sebou.
Dôležitým architektonickým prvkom používaným na zabezpečenie dostatočného osvetlenia a dobrej klímy v podkrovných miestnostiach je vikierové okno. Uplatnenie nachádza pri rekonštrukcii striech historických objektov, keď treba zachovať pôvodný charakter stavby. Možno ním rozčleniť veľké monotónne pôsobiace hmoty striech. Nosná konštrukcia vikiera nadväzuje na konštrukciu krovu a vyčnieva z nej do vonkajšieho priestoru. Z tohto dôvodu vyžaduje pomerne náročné montážne práce na streche, často s použitím lešenia. Precízne remeselne vyhotovené vikierové okno dodá bývaniu zvláštnu atmosféru. Nižšia účinnosť presvetlenia oproti strešným oknám je v letných mesiacoch výhodou, pretože priestory sa menej prehrievajú.
Pri rekonštrukcii strechy treba mať ujasnené, aké druhy izolácie sa použijú. Tepelná izolácia sa ukladá v dvoch vrstvách - jedna medzi krokvy, druhá celoplošne cez krokvy. Zamedzí sa tým vzniku tzv. tepelných mostov. Ak má izolácia nevhodné mechanické vlastnosti, môže dôjsť k jej posunu medzi krokvami, vytvorí sa neizolovaný priestor, v ktorom dochádza k nežiaducemu zrážaniu vody. Dostatočná hrúbka tepelnej izolácie - okolo 20 cm - zabezpečí vhodnú klímu pre život v podkroví v zimných a najmä v letných mesiacoch. V obývanom priestore vznikajú pri pobyte osôb a vykonávaním rôznych činností (pranie, varenie a pod.) pary, ktoré prenikajú do konštrukcií a v mieste s teplotou rosného bodu sa zrážajú na vodu. Kombináciou vhodných fólií, izolácií a odvetrávacích medzier zabránime difúzii vody do izolácie a predchádzame vzniku plesní alebo deformáciám izolačných materiálov.
Podobne ako pri rekonštrukciách bytov aj pri úprave stien v podkroví je najrozšírenejším materiálom sadrokartón. Úplne nevhodné je pripevnenie sadrokartónových dosiek priamo na krokvy. Krokvy totiž nikdy nie sú v absolútnej rovine, vzniká na nich tepelný most a ich pohyby spôsobené výkyvmi teploty a vlhkosti sa prenášajú na sadrokartón, ktorý praská. Zaujímavý efekt v interiéri docielime priznaním pôvodných drevených krokiev, ošetrených vhodnými prípravkami na drevo, prípadne dreveným obkladom stien. Pre ktorú z týchto možností sa rozhodnúť, zostáva na individuálnych predstavách tých, ktorým sa podkrovie má stať miestom pre prácu či príjemným domovom.
REKONŠTRUKCIA RODINNÉHO DOMU
Nie každý má možnosť zadovážiť si vhodný pozemok na stavbu rodinného domu a vôľu podrobiť sa kolotoču začínajúcemu sa spracovaním alebo kúpou projektu, realizáciou stavebných prác a úspešne ukončeným kolaudáciou a vydaním užívacieho povolenia na stavbu. V takomto prípade prichádza do úvahy kúpa staršieho, cenovo prístupnejšieho rodinného domu s pozemkom.
Špecifickým problémom starších stavieb v dôsledku porušenia izolácie základov a spodnej stavby je presakujúca vlhkosť. Vlhké murivo je vhodnou živnou pôdou pre huby a plesne. Ak je stavba zapustená a v zemi má suterén, po odkopaní obvodového múra odstránime pôvodné ochranné a izolačné vrstvy a na upravený podklad nanesieme izolačnú stierku a niektorý druh plošného izolačného náterového systému. Pri poruchách vodorovnej izolácie a vlhnutí múru vplyvom kapilárnej vlhkosti odporúčajú výrobcovia náterových izolačných systémov skombinovať plošnú izoláciu s vytvorením injektážnej chemickej clony múru navŕtaním a nasýtením infúznym roztokom. Výhodou takéhoto riešenia je jednoduchosť konštrukčného systému a nie je potrebné robiť prímurovky.
Úspora energie sa dnes viditeľne prejavuje vo výdavkoch domáceho rozpočtu. Snaha znížiť spotrebu energie na vykurovanie a tým znížiť aj náklady na prevádzku rodinného domu vedie ich majiteľov k zatepľovaniu fasád. Okrem zníženia tepelných strát dosiahneme povrchovou úpravou aj pekný vzhľad fasády. Fasádne zatepľovacie platne z polystyrénu, minerálnej vlny alebo drevocementové sa pripevňujú na stenu pomocou lepiacich tmelov a tanierovitých príchytiek. Spevňujú sa sieťovinou zo sklených vlákien a stierkou. Rôzne štruktúry dekoračných omietok a fasádna farba esteticky a jedinečne dotvárajú celkový architektonický výraz objektu. Farebnosťou môžeme ovplyvniť aj teplotu interiéru. Tmavé farby pohlcujú slnečné žiarenie a prijímajú viac tepla ako farby svetlé.
Kvalitne urobené rekonštrukčné práce sú predpokladom príjemného bývania v esteticky vynovenom interiéri a v rodinnom dome s peknou fasádou. Pokiaľ sa pri zariaďovaní rozhodneme pre kúpu nových zariaďovacích predmetov, vyberajme ich v súlade s celkovým štýlom riešenia interiéru. Postupným dokupovaním jednotlivých nábytkových kusov a doplnkových i úžitkových predmetov dodáme príbytku individuálny charakter. Budeme sa v ňom cítiť príjemne a pre návštevy sa určite stane zdrojom inšpirácie.
Ing. arch. JANA SKOPÁLOVÁ
DÔLEŽITÉ POZNATKY Z REKONŠTRUKCIÍ:
* Nezačínajte práce chaoticky a dopredu si ujasnite cieľ rekonštrukcie, rozsah prác a časový postup
* Nechajte si poradiť architektom a vypracovať aspoň jednoduchý projekt navrhovaného riešenia
* V prípade zásahov do nosných konštrukcií objektu nesmiete obísť statika
* Dopredu si vyšpecifikujte druh použitého materiálu, jeho presné množstvo a cenu
* Nekupujte príliš lacné materiály, kde nízka cena nie je zárukou kvality a uvedomte si, že rekonštrukcie nebudete realizovať až tak často
* Dobre si spočítajte financie, aby ste rekonštrukčné práce nemuseli prerušiť alebo dokonca predčasne ukončiť
* V každom prípade kontrolujte počas realizácie stavebných prác remeselníkov alebo stavebnú firmu a nebojte sa prekonzultovať s nimi postup a kvalitu prác