
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV
Čitateľka Klára z Bratislavy sa na nás obrátila s takýmto problémom: „Neviem, či môj priateľ nemá náhodou syfilis. Na pohlavnom orgáne ho niečo už tri týždne svrbí. Povedal mi, že bol na verejnom WC a možno to má odtiaľ. Čo máme robiť? Ako vlastne syfilis vyzerá? Mohol by ho dostať naozaj na verejnom WC?“
Ako by ste zareagovali vy, keby váš dlhodobý partner zistil, že je nakazený podobnou infekciou? Zvyknete si aj u nového partnera overiť, či je zdravý?
To sú otázky, o ktorých tento týždeň diskutovali naši čitatelia na internete. Tu sú niektoré ich reakcie:
Tvoj partner by mohol na verejnom WC dostať syfilis nie iba teoreticky, ale aj prakticky. A to v tom prípade, že tam trávi podstatne dlhší čas, ako treba. Dúfam, že je to iba falošný poplach a vykľuje sa z toho „iba“ kvapavka.
Pohlavné choroby sú vážny problém, v tejto spoločnosti tradične tabuizovaný. Ľudia majú problém baviť sa na túto tému aj s lekármi. Radšej z falošnej hanby nakazia svojich blízkych. Nevedomosť je strašná vec a môže spôsobiť veľa ďalšieho trápenia, ktoré by si ľudia mohli prostredníctvom osvety neraz ušetriť.
Pohlavné choroby sa môžu týkať každého z nás. Dokonca aj pri zachovaní absolútneho celibátu sa nedá vylúčiť nakazenie niektorou z týchto chorôb inou cestou. Je to síce málo pravdepodobné, ale rozhodne táto možnosť existuje.
Pohlavné choroby rozhodne nie sú bulvárnou témou, píše sa o nich v lekárskej literatúre, prednáša sa na vysokých školách. Každý by sa mal sám seba spýtať, čo o tejto téme vie, a ako by sa v Klárinej situácii zachoval.
Našťastie ani ja, ani môj partner nemáme skúsenosť s pohlavnou chorobou. Môj partner je pre mňa prvý aj posledný, ja som preňho posledná, takže – nemáme sa čoho báť. Na druhej strane som si istá, že každý z nás má toľko triezveho úsudku, aby šiel okamžite k lekárovi, keby sa niečo také vyskytlo. Je to o zodpovednosti – voči sebe i partnerovi.
Stačí neskákať hneď s hocikým do postele – to je najlepšia prevencia.
Aj pohlavné choroby sú choroby, ktoré treba liečiť. A diskusia o chorobách tohto typu, najmä ak ide o partnerov, ktorí spolu žijú, je veľmi dôležitá. Pre partnerov je dôležité zaujímať sa aj o zdravie toho druhého. Ja by som sa v takom prípade snažil zistiť, o čo ide.
Možno sa tvoj priateľ začal obávať syfilisu pod dojmom množiacich sa správ zo sveta i z domova, ako ho hrozivo pribúda. Nielen v Rusku, ale aj na východe Slovenska a najnovšie to dokonca hlásili z Paríža. Najlepšie je zájsť k lekárovi, aby vylúčil pochybnosti. Ak je to naozaj syfilis, ťažko sa to odpúšťa. Poznám jedno manželstvo, kde sa to stalo, ešte keď spolu chodili, a hoci sú spolu už dlhé roky, partner to stále nedokáže odpustiť, v krízových chvíľach sa to vždy dostane do centra hádky. Skús porozmýšľať, či by si bola schopná odpustiť.
Kláre odporúčam dôkladný rozhovor s jej partnerom a obaja by mali navštíviť lekára. Len tak sa dá s istotou určiť, čo sa deje. Ak partner odmietne, Klára by mala zvážiť, či je ten človek hodný jej dôvery a prípadne zdravia.