
KRESBA - SME
Nemecko od začiatku podporovalo cestu Slovenska do transatlantického zväzku. Teraz orientujeme náš spoločný záujem na rýchlu realizáciu prístupového procesu, aby sa formálny vstup mohol uskutočniť po ukončení ratifikačného konania už na jar 2004.
Pri nedávnych parlamentných voľbách hlasovali občania Slovenská veľkou väčšinou za politiku ďalších reforiem a integrácie do NATO a Európskej únie. Pozvánka k vstupu do NATO je pre Slovensko veľkým úspechom. Som si veľmi vedomý toho, aké výkony si vyžiadalo a vyžiada, aby ste sa mohli stať členom zväzku. Každá kandidujúca krajina zobrala na seba ďalekosiahle reformy a preštrukturalizovania, ktoré siahajú ďaleko za vojenskú oblasť. Akčný plán členstva, ústredný nástroj, ktorým NATO pripravuje svojich kandidátov na členstvo, obsahuje najdôležitejšie politické, hospodárske a právne ciele. Slovensko urobilo pozoruhodný pokrok, aby tieto ciele dosiahlo. Nemecko výrazne a aktívne podporovalo prípravu vyslaním vojenských a civilných poradcov, materiálnou pomocou a kvalifikáciou.
Túto a ďalšiu podporu sme poskytovali na základe nášho tradičného priateľstva so Slovenskom v presvedčení, že vstup Slovenska do NATO bude znamenať dôležitý príspevok k bezpečnosti a stabilite v Európe. Je to tak celkom samozrejme aj v záujme Nemecka. My všetci v Európe potrebujeme fungujúci systém kooperatívnej bezpečnosti. NATO má pre nás pritom ústredný význam. Spoločne s ním zabezpečíme slobodu, demokraciu a ľudské práva, posilníme stabilitu a bezpečnosť v euro-atlantickom priestore a podporíme silné spojenie medzi Európou a Severnou Amerikou. Nielen my Nemci, ale my Európania spolu sme v najnovších dejinách obzvlášť profitovali z tohto úzkeho spojenia.
Slovenské, americké a nemecké ozbrojené sily sú dnes v spoločnom nasadení pri SFOR, KFOR, ako aj v rámci operácie Trvalá sloboda v Afganistane. Ďakujem vám za pripravenosť deliť si s nami zodpovednosť a riziká, ďakujem slovenskej vláde a slovenskému ľudu. Toto hovorím aj výslovne v mene vojakov nemeckých ozbrojených síl, ktorí sa naučili vo veľkej miere si vážiť profesionálnu spoluprácu so slovenskými ozbrojenými silami.
Po skončení studenej vojny sme dnes konfrontovaní s komplexnou geopolitickou situáciou a úplne novými výzvami. Regionálne konflikty a sociálne nepokoje majú tendenciu narastať. Hrôzostrašné teroristické útoky v New Yorku a Washingtone, Džerbe a na Bali sú útokmi na všetky demokratické spoločnosti. Proti terorizmu musíme rozhodne bojovať: vojenskými, policajnými a technickými silami, ale aj tak, že vyriešime politické a sociálne konflikty, ktoré pripravujú pôdu na vznik nenávisti a násilia.
NATO sa rozhodne a pevne stavia voči týmto novým asymetrickým výzvam. Je to dynamická organizácia. My starí a budúci členovia NATO sa musíme vždy znovu prispôsobovať rýchlo sa meniacim bezpečnostnopolitickým výzvam a nachádzať na ne vhodné odpovede. Tak účinne prispejeme k živému transatlantickému spoločenstvu hodnôt.
Predovšetkým prispejeme k zabezpečeniu mieru, slobody a ľudských práv na svete. Teší ma, že v budúcnosti budeme na tejto ceste kráčať spoločne.
Písané pre SME
Autor: GERHARD SCHRÖDER(Autor je kancelárom Nemecka)