PRAHA – Nemecký kancelár Gerhard Schröder má „absolútne pochopenie“ pre želanie budúcich nových členov Európskej únie nebyť v prvých rokoch „čistými platičmi“ do spoločnej pokladnice. Zároveň však varoval pred prílišnými a neúnosnými požiadavkami, ktoré by mohli úspešný záver procesu rozšírenia na kodanskom summite únie ohroziť. Po schôdzke so šéfom nemeckej vlády to povedal premiér Mikuláš Dzurinda.
„Formuloval svoje postrehy v zmysle, že možno niektoré nadmerné, neúnosné, nereálne predstavy a tlaky by mohli úspešné zavŕšenie ohroziť. Mantinely mi naznačil celkom konkrétne,“ povedal Dzurinda.
Naopak, kancelár vyjadril „absolútne pochopenie“ pre želanie, aby Slovensko – rovnako ako ostatné krajiny vstupujúce do únie – v prvých rokoch členstva z fondov únie viac získalo, než do nich vloží.
Schröder podľa Dzurindu predbežne prisľúbil nemeckú podporu slovenskému zámeru získať od únie ďalší príspevok na uzavretie jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice aj po roku 2006. K ďalším prebratým problémom, ako poľnohospodárstvo, sa premiér už vyjadrovať nechcel, poznatky mieni analyzovať a využiť v závere rozhovorov.
O Benešových dekrétoch Dzurinda povedal, že kancelár sa tejto témy vôbec nedotkol. „Dúfam, že sa ani nedotkne.“ Dzurinda zdôraznil aj slovenský záujem o ďalšie nemecké investície. Nemecko už do krajiny investovalo – do bankovníctva, energetiky, plynárenstva či automobilového priemyslu.
(čtk)