Autorka kontroverzného článku o voľbe Miss World opustila Nigériu

Lagos 26. novembra (TASR) - Nigérijská novinárka Isioma Danielová, ktorej článok o súťaži Miss World vyvolal minulý týždeň masové nepokoje s viac ako ...

Lagos 26. novembra (TASR) - Nigérijská novinárka Isioma Danielová, ktorej článok o súťaži Miss World vyvolal minulý týždeň masové nepokoje s viac ako 220 mŕtvymi, už opustila krajinu. Francúzsku agentúru AFP o tom dnes informoval predstaviteľ denníka This Day, v ktorom novinárka "bohorúhačský" článok publikovala.

"Môžem vám potvrdiť, že (Danielová) opustila Nigériu," povedal v telefonickom rozhovore pre AFP nemenovaný vedúci pracovník denníka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Článok novinárky Isiomy Danielovej zo 16. novembra, v ktorom napísala, že spomedzi účastníčok pripravovanej svetovej súťaže krásy Miss World by si vedel vybrať aj prorok Mohamed, vyvolal rozsiahle nepokoje medzi nigérijskými moslimami. Pri vlne násilností zahynulo 220 ľudí a približne 30.000 osôb zo strachu o život opustilo svoje domovy. V dôsledku nepokojov súťaž nakoniec presunuli do Londýna.

SkryťVypnúť reklamu

Isioma Danielová v reakcii na následky svojho článku odišla z redakcie This Day a následne opustila aj krajinu. Nezávislý denník už trikrát uverejnil na svojej prvej strane ospravedlnenie moslimom, ktorých náboženského cítenia sa mohol kontroverzný článok dotknúť.

Islamskí duchovní severonigérijského štátu Zamfara, ktorý obývajú prevažne moslimovia, vydali dnes fatwu (náboženský dekrét) smrti nad novinárkou. Fatwa vyzýva všetkých veriacich, aby Danielovú zabili za urážku proroka a islamu. Zamfara ako prvý z 12 väčšinovo moslimských štátov na severe krajiny zavádza postupne islamský zákon - šariát, a to i napriek nesúhlasu federálnej vlády.

Na vyhlásenie fatwy smrti zamfarskými duchovnými dnes reagovala aj Najvyššia rada islamských záležitostí Nigérie, podľa ktorej jej oprávnenosť a platnosť treba ešte preskúmať.

SkryťVypnúť reklamu

"Musíme fatwu ešte preštudovať a zobrať do úvahy tri dôležité okolnosti: jej súlad s nigérijskou ústavou; skutočnosť, že samotná novinárka nie je moslimka; a nakoniec, že článok vyšiel mimo územia štátu Zamfara," zdôraznil v telefonickom rozhovore pre AFP generálny tajomník nigérijskej islamskej rady Latíf Adegbit. Dôležité je podľa neho tiež to, že novinárka i denník This Day sa za kontroverzný článok ospravedlnili.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 496
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 173
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 786
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 992
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 529
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 772
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu