BRATISLAVA – Konkurzy skrachovaných bánk sa stále vlečú, zatiaľ bez konkrétnych výsledkov. Okolo padnutých bankových inštitúcií je nové len to, že polícia obvinila japonského občana, ktorý chcel ovládnuť Devín banku, z pokusu o podvod.
Za pády štyroch bánk zaplatil Fond ochrany vkladov zhruba dvadsať miliárd korún. Nevrátila sa mu zatiaľ ani koruna. „Najďalej pokročil konkurz Dopravnej banky,“ hovorí predseda prezídia fondu Rudolf Šujan. Jedine v prípade tejto banky je už plán speňaženia a väčšinu majetku konkurzný správca ponúkol na odpredaj. V týchto dňoch sa má o predaji majetku rozhodnúť. „V konkurznej správe tu už je 750 miliónov korún, ďalšie peniaze sa získajú z odpredaja tohto majetku na základe ponukového konania,“ dodal Šujan.
Horšie je to s konkurzmi ostatných troch bánk. „V AG Banke sa ešte ani neuskutočnilo prieskumné pojednávanie, pri Devín banke bolo odročené a v obidvoch, rovnako ako v Slovenskej kreditnej banke sa zároveň za posledný rok nekonala žiadna schôdza veriteľov,“ poznamenal prezident fondu, ktorý dlhuje Národnej banke trinásť miliárd z pôžičiek na výplatu náhrad zákonom chránených vkladov.
Konkurzy predlžujú námietky voči zaujatosti, ktoré podľa Šujana podávajú niektorí drobní veritelia: „Keď je podaná takáto námietka, sudca ju postúpi na rozhodnutie Najvyššiemu súdu, chvíľu trvá, kým ten rozhodne, a o ten čas sa konkurzné konanie predĺži.“ Všetkým, ktorí čakajú na výplatu svojich peňazí z bánk, tým klesá možnosť a miera uspokojenia ich pohľadávok a rastú aj náklady konkurzu.
Niekedy je motívom námietok zdržovanie. V prípade Devín banky v júni podal drobný veriteľ námietku zaujatosti voči sudcovi ešte len vo fáze prípravy schôdze veriteľov. „Tento veriteľ však v októbri písomne oznámil súdu, že žiadnu námietku nepodával,“ povedal Šujan s tým, že podpisy pri námietke z júna a oznámení z októbra neboli totožné.
Najdlhšie trvajúci konkurz AG Banky pokračuje speňažovaním majetku podľa zásad schválených sudcom, pretože ani tu ešte nebol schválený plán speňaženia. Príjem zo speňaženia je pri podobnej hodnote majetku ako pri Dopravnej banke len približne sto miliónov korún.
O niečo lepšie výsledky majú vyšetrovatelia, ktorým NBS posunula svoje podozrenia, ktoré predchádzali uvaleniu nútenej správy na Devín banku vlani v auguste. Japoncovi, ktorý vlani v auguste chcel kúpiť 75-percentný podiel v Devín banke, hrozí až dvanásťročné väzenie. Hovorca úradu justičnej polície Stanislav Ryban: „Vyšetrovateľ krajského úradu justičnej polície policajného zboru začal trestné stíhanie a vzniesol obvinenie voči občanovi Japonského cisárstva Masaru Onovi, ktorý je splnomocneným zástupcom spoločnosti Japan Grade One a členom dozornej rady Devín banky, pre pokus z trestného činu podvodu.“
V súvislosti s Devín bankou vyšetrujú aj ďalšie kauzy. „Ale to je hudba budúcnosti,“ domnieva sa Ryban. Polícia sa prípadom zaoberá na základe oznámenia NBS. „Ak bude obvinenie zdokumentované a súd by ho odsúdil, môže dostať trest odňatia slobody päť až dvanásť rokov,“ dodal Ryban.