Brusel 27. novembra (TASR) - Odpoveď členských štátov EÚ na finančný balíček pre kandidátske krajiny bola horšia, ako dánske predsedníctvo očakávalo, pripustili dnes v Bruseli dánske diplomatické zdroje.
Premiér Anders Fogh Rasmussen sa však napriek tomu vydá na budúci pondelok na tradičnú cestu po hlavných mestách členských krajín s balíčkom v ruke, aby sa pokúsil presvedčiť premiérov štrnástich krajín únie.
"Spolieham sa naňho, že presvedčí svojich kolegov, že toto je obeť nevyhnutná pre ukončenie rokovaní načas," povedal dnes novinárom vysokopostavený dánsky zdroj.
Rasmussenovo turné štartuje 2. decembra v Lisabone, Madride a Viedni, pokračuje v ďalších hlavných mestách a skončí sa 10. decembra v Aténach, ktoré budú únii predsedať od nového roka. Hoci Rasmussen nenavštívi kandidátske krajiny, bude v tomto období k dispozícii pre kontakty s ich lídrami.
Dánov nepríjemne prekvapila aj reakcia viacerých kandidátskych krajín. "Ako by stále nechápali, v akej etape tohto procesu sa teraz nachádzame," posťažoval sa dánsky diplomat, ktorého zaskočili niektoré nerealistické požiadavky. Podľa zdrojov blízkych rokovaniam zaskočila Dánov neúmernými požiadavkami v utorok aj slovenská delegácia.
Dánske predsedníctvo si je isté, že ak sa ktorákoľvek kandidátska krajina rozhodne uzavrieť rokovania ako prvá, bude to za podmienky, že prípadné ústupky zo strany EÚ ďalším kandidátom by získala aj ona. "S blížiacim sa summitom v Kodani bude teda cena za uzavretie rokovaní rásť, môže to byť nebezpečná stratégia," varoval diplomat.
Preto je podľa neho nevyhnutné čo najviac otázok uzavrieť už na ministerskom kole rokovaní 9.-10. decembra a dosiahnuť na ňom konečnú dohodu aspoň s niekoľkými kandidátmi. Kodanský summit sa potom uskutoční 12.-13. decembra.
Finančný balíček s množstvom vylepšení pre kandidátov, ktorý však rešpektuje stanovený finančný rámec EÚ pre rozšírenie, v pondelok odmietlo Nemecko, vážne výhrady vyslovili aj ostatní čistí platitelia do rozpočtu (Holandsko, Británia, Švédsko), nespokojné bolo Fínsko, Taliansko. Prakticky žiadna členská krajina návrh úplne nepodporila.
Hoci kandidáti návrh v podstate privítali, snáď s výnimkou baltských krajín stále žiadajú viac. Dánske predsedníctvo je tak v neľahkej pozícii medzi dvoma skupinami štátov s úplne opačnými záujmami. "Balancujeme na hrane noža a nevieme, na ktorú stranu nakoniec spadneme," opísal zložitú situáciu Dánska diplomat.
V pondelok a utorok sa dánske predsedníctvo stretne s kandidátmi opäť a dúfa, že ich stanoviská sa konečne priblížia. Potom bude ešte treba presvedčiť členské štáty EÚ a dohodu chce Dánsko dosiahnuť ešte pred decembrovým summitom v Kodani, najneskôr však na ňom.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed