Beznádejný pár

Hore a dole (Bounce) * USA 2000 * 106 minút * Réžia: Don Roos * Scenár: Don Roos * Hrajú: Ben Affleck, Gwyneth Paltrowová, Tony Goldwyn, Alex D. Linz * Distribúcia: S. P. I.

Sú filmy, pri ktorých sa vám s rozvíjajúcim sa dejom vnucuje pocit, že scenár sa len preto nestal námetom niektorej zo sériovo vyrábaných televíznych romancí, že autorovi a režisérovi sa nejakým zázrakom podarilo nadchnúť pre túto látku jednu či viaceré hviezdne filmové tváre. Presne takým filmom je Hore a dole.

Ben Affleck je tu úspešný, žoviálny, mierne ľahkomyseľný Buddy, jednoducho kamarát, čo si užíva život a považuje sa za lámača sŕdc, pred ktorým nie je žiadna žena v bezpečí. Gwyneth Paltrowová je zasa mladá vdova Abby: čistá dobromyseľná žienka – skrz jej lásku sa ľahkovážnemu mužskému hrdinovi dostane osvietenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ich cesty sa skrížia po tom, čo sa Buddy náhodou na letisku zoznámi s Abbyiným manželom Gregom, daruje mu svoju letenku, lebo má práve chuť ísť radšej do postele s peknou blondínkou. Lenže kým sa Buddy vznáša v siedmom nebi v náručí blondínky, lietadlo s Gregom havaruje.

Úbohého poživačníka prepadnú pocity viny – veď ktosi iný zahynul namiesto neho. Ku všetkému práve jeho agentúra dostane objednávku urobiť návrhy na smútočné oznámenia. Tu sa režisér Don Roos chopí šance spustiť pokryteckú tirádu proti reklamnej brandži, ktorá ide z tragédie vyžmýkať nákladnú sentimentálnu kampaň. Roos pritom nerobí nič iné: z katastrofy si urobil efektný štart sentimentálnej love story.

Buddy teda utápa depresie v dobrej whisky, kým neskončí v protialkoholickej liečebni a keď ho prepustia, vydá sa hľadať manželku toho muža, ktorému nechtiac spôsobil smrť.

SkryťVypnúť reklamu

Tí dvaja sa, pochopiteľne, do seba zamilujú, a potom sa toho už veľa neudeje. Deti ho ľúbia, ako keby ani nikdy nemali iného otca, a ani objav, že Buddy ho vmanévroval do nešťastného lietadla, nevyvolá žiadne veľké komplikácie. Všetky konflikty sa tu podobne ako v televíznych seriáloch najskôr veľkým pátosom rozohrajú, aby sa vzápätí hneď aj bleskovo vyriešili.

Asi najpríšernejšie je záverečné morálne vyrovnanie sa Buddyho s Abby pred húfom kamier a diktafónov. Keby aspoň medzi ním a ňou čosi iskrilo, dali by sa ostatné falošné tóny možno tolerovať. Lenže ušľachtilá Abby a pseudošarmantný Buddy na ceste k prerodu sú spolu celkom beznádejný pár.

Film Hore a dole napriek všetkému celkom iste vojde do dejín: ako prvý film, ktorý sa prenášal digitálne ako televízne vysielanie satelitom priamo do špeciálne vybavených amerických kín. Filmové kópie, či už na celuloide, alebo v digitálnej podobe, tým pádom vymiznú z kinosál.

SkryťVypnúť reklamu

Ben Affleck pri premiére 14. novembra 2000 vhodil spolu so zástupcami firiem Miramax, Disney, Boeing a AMC, siete amerických kín, do koša celuloidové pásy. Je to hlúposť či cynická nenásytnosť, takto oslavovať koniec kina, ako sme ho doteraz poznali?

EDWIN GRASSMEIER
(Autor je prekladateľ, redaktor agentúry DPA)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 283
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 260
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 682
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 672
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 157
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 848
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 794
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 596
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu