* Medzinárodný trestný tribunál OSN pre Rwandu so sídlom v tanzánijskej Aruši odsúdil bývalého rwandského premiéra Jeana Kambandu za podiel na genocíde v Rwande v roku 1994 na najvyšší možný trest - doživotie. Hutuovské milície vyvraždili v Rwande 800 000 Tutsiov a umiernených Hutuov. Tribunál odsúdil dosiaľ osem zo 44 uväznených osôb.
* Tribunál mal byť koncom 90. rokov vytvorený aj pre Kambodžu, kde prišli počas režimu Pol Pota v rokoch 1975-1979 o život dva milióny ľudí. Ani po jeho smrti v roku 1998 medzinárodné spoločenstvo neprestalo naliehať na Phnompenh, aby súhlasil s medzinárodným procesom s lídrami Červených Kmérov.
* V najbližších rokoch by mal na potrestanie vojnových zločincov vzniknúť stály medzinárodný súd (CPI). Absenciu takejto medzinárodnej inštancie sa zatiaľ niektoré štáty snažia suplovať vlastnými zákonmi a súdnymi procedúrami. Belgický zákon z roku 1993 umožňuje stíhať prípady porušovania ľudských práv bez ohľadu na to, kde boli spáchané, aká bola štátna príslušnosť obete a obvinenej osoby.
* Dôležitý precedens padol v prípade čílskeho diktátora Augusta Pinocheta, ktorého španielsky sudca Baltasar Garzón obvinil z genocídy, mučenia a terorizmu. Britská Snemovňa lordov rozhodla, že Pinocheta, ktorý bol v tom čas v Británii, nechráni imunita. Hoci najvyšší súd neskôr rozhodol opačne, aj Británia ukázala, že zločiny nepoznajú hranice. Pinocheta nevydali do Španielska pre zlý zdravotný stav. (kl, mim)