
Dvojtriednu ZŠ v Závadke /okr. Gelnica/, známu dnes už unikátnymi drevenými suchými WC, v septembri rozšírili úpravou interiéru o jednu triedu. Provizórne riešenie si vyžiadal nárast počtu detí z 33 na 38, navštevujúcich zchátraný cirkevný objekt, do ktorého nemôže štátna správa investovať. Konečným riešením, zabezpečujúcim primerané podmienky pre výuku na 1. stupni ZŠ stále narastajúceho počtu detí v obci, bude pripravované majetkové vysporiadanie s TU Košice, ktorá vlastní v obci vhodný, ale nevyužívaný objekt. Na snímke pohľad na školu s drevenými WC v popredí. FOTO - TASR
Decentralizácia má okrem iného znamenať to, že problémy ľudí sa budú riešiť priamo u nich v obci. Už nebudú musieť žiadať o pomoc „vrchnosť“ v Bratislave, ktorá väčšinou len prišla, obzrela, prisľúbila a - nič neurobila.
Zaujímalo nás preto, či sa starostovia obcí, ktorým zrazu hodili na krk dlhé roky zanedbávané školy, budú vedieť o ne lepšie postarať ako ich doterajší zriaďovatelia. Ani obce totiž nebudú môcť disponovať veľkým balíkom peňazí.
Asi najhoršie je, ak malé deti nemajú v škole vodu, v triede kúria kachľami, alebo dokonca chodia na drevené latríny. Ministerstvo školstva nevie, koľko takýchto škôl je – štatistiky o tom viedli do roku 1996 školské správy, po ich zrušení však prešli údaje na krajské a okresné úrady. Predpokladá však, že tento problém sa týka základných škôl, a najmä tých smerom na východ.
Denník SME oslovil troch starostov škôl, ktorí majú v kompetencii školy s drevenými latrínami, či nájdu peniaze na vybudovanie nových záchodov. Napriek nedostatku peňazí boli ich odpovede pozitívne - všetci traja uviedli, že peniaze na vybudovanie nových záchodov určite nájdu. Prisľúbili urobiť všetko preto, aby od nového školského roku deti boli v školách vyhovujúce podmienky.