„Keď sa otvorí iba jedna trieda pre prvákov, nejde o útlm,“ reaguje na to vedúci odboru odvetvových činností Bratislavského samosprávneho kraja Štefan Jaška. Riaditeľ Bratina však odporuje: „Podľa materiálov výpočtového strediska sa počíta aj so školami, ktoré majú roky naplnenosť iba 30 percent, jedine naša škola tam nemá uvedený počet tried pre budúci školský rok. Prečo, ak nejde o útlm?“
Podľa Bratinu je však ich škola iným prípadom: „Mohli by sme naplniť aj tri triedy a o štúdium odboru obchod a podnikanie sa zaujímajú aj chlapci. Už neučíme predmety ako stolovanie, odievanie a rodinná výchova, zvýšili sme počet hodín všeobecnovzdelávacích predmetov, cudzích jazykov a matematiky, máme aj informatiku zameranú na cestovný ruch a obchod.“
„Prioritný je dopyt po určitom type školy. A ten je pri tejto škole každoročne vyšší ako sto percent,“ potvrdzuje riaditeľka odboru odborného vzdelávania ministerstva školstva Mária Príkopská.
Ak teda škola ponúkne dobrý program a získa si záujem detí, mala by mať možnosť prežiť. „Súhlasím, len ide o to, aby nehľadali špecifiká na poslednú chvíľu,“ hovorí Štefan Jaška.
Riaditeľ Bratina však tvrdí, že na inovácii odboru pracujú už tri roky: „Posledná inovácia bola schválená ministerstvom 3. júla tohto roku a v prípise z ministerstva sa píše, že odbor platí pre stredné odborné školy.
Aj preto sme žiadali o premenovanie školy z dievčenskej na strednú odbornú.“
Podľa Bratinu sa na nich nevzťahuje ani argument o veľkom počte nezamestnaných absolventov odborných škôl: „Keď sa dievčatá chcú prihlásiť na úrade práce, musia priniesť zo strednej školy potvrdenie, preto vieme, koľko z nich sa nezamestnalo, ani nedostalo na vysokú školu. Tento rok sú to asi tri, zo šesťdesiatich maturantiek.“
Nervozitu na Znievskej spôsobilo aj to, že škola je veľmi dobre vybavená a rodičia sa obávajú špekulácií. „Máme niekoľko špecializovaných učební zariadených z darov rodičov a sponzorov. Nie za štátne peniaze. A nás aj rodičov zaujíma, komu pripadnú, ak nás zrušia,“ vysvetľuje Jozef Bratina.
MONA GÁLIKOVÁ