
K moderným školám neodmysliteľne patrí aj internet. „Ak však škola dostane peniaze len na základnú prevádzku, nebudeme ho mať z čoho platiť,“ sťažujú sa riaditelia škôl. FOTO SME - SOŇA REBROVÁ
ať, odsúhlasiť alebo zamietnuť.
Keďže obce si teraz rozpočet ešte robiť nemôžu (konkrétne údaje o svojom príjme budú vedieť až v marci-apríli, po daňovom priznaní obyvateľov obce), nevedia ani, koľko peňazí môžu školám dať. Ako teda začnú školy v januári gazdovať?
„V období, keď školy prechádzali pod vyššie územné celky, ministerstvo robilo na základe údajov od okresných úradov úpravu rozpočtov pre školy. V januári by sa teda mali školy začať financovať podľa údajov z júla 2002,“ hovorí riaditeľ školy zo Žilinského okresu. „Keďže to bude samozrejme málo, lebo ceny elektriny, plynu, ale i DPH sa od januára zvyšujú, tak v marci-apríli sa budú rozpočty znovu upravovať.“
Aj Jozef Miks z odboru financovania územných samospráv ministerstva financií SME potvrdil, že „financovanie školstva je teraz pomerne zložité. My posielame peniaze na mzdy okresným úradom, tie starostovi a ten škole“.
Starostovia okrem toho budú musieť viesť za školy, ktoré sa nestali právnymi subjektami, ale ostali pod obcou, všetky právne úkony. Viesť účtovníctvo, uzatvárať a rozväzovať zmluvy s novými učiteľmi, vypočítavať zamestnancom škôl mzdy, odvádzať za nich odvody do fondov…
Aj preto by sa niektorí starostovia chceli tejto nevďačnej práce zbaviť: „Nahováral som materskú školu v našej obci, aby si zažiadala o právnu subjektivitu. Nestojím o to, aby mi sem každý mesiac chodili účty za obedy, hygienické potreby a kadejaké drobnosti,“ posťažoval sa SME starosta menšej obce. „Oni však právnu subjektivu tiež nechcú, aby náhodou nemali robotu navyše. A tak ostane všetko na mne.“
(sr)