„Už dávnejšie ste sa v prílohe Škola a rodina venovali vzťahom medzi zamestnávateľom a zamestnancami. V nadväznosti na tému sa chcem opýtať: Podľa ustanovenia § 8 zákona č. 313/2001 Z. z. o verejnej službe platí predĺžená výpovedná doba na 6 mesiacov pre zamestnancov nad 45 rokov, ktorí pracujú vo verejnej službe minimálne 15 rokov, aj pri výpovedi podľa § 63 odstavca 1 a) ZP? Podľa informácie nadriadeného orgánu, pri zrušení organizácie totiž šesťmesačná výpovedná doba neplatí.“
JUDr. Mária Rybárová, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny: „Z obsahu vašej otázky vyplýva, že došlo k zrušeniu organizácie-zamestnávateľa. Podľa § 63 ods. l písm. a) Zákonníka práce zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť. Zrušením zamestnávateľa zaniká doterajší zamestnávateľ ako právny subjekt, čím stráca aj faktickú možnosť zamestnávať ďalej zamestnancov. Ak dôjde k zrušeniu zamestnávateľa, na výpoveď danú zamestnancovi sa nevzťahujú ustanovenia § 63 ods. 2 Zákonníka práce (ponuka vhodnej práce), § 64 a § 65 Zákonníka práce. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď aj vtedy, ak sa ruší iba jej určitá časť, v tomto prípade mu ale pred daním výpovede musí najprv ponúknuť inú vhodnú prácu a zamestnávateľ nie je obmedzený zákazom výpovede. Na základe zrušenia organizácie sa na jej zamestnancov ustanovenie § 8 zákona o verejnej službe o predĺžení výpovednej doby nevzťahuje.
Pokiaľ ide o stanovisko k „iným organizačným zmenám“ uvedených v § 63 ods. l písm. b) Zákonníka práce a v § 8 zákona o verejnej službe, medzi nadbytočnosťou a organizačnou zmenou uvedenou v rozhodnutí musí byť príčinná súvislosť. Zásadne však musí ísť o vnútorné organizačné zmeny. Ak by išlo o organizačné zmeny, ktoré presahujú rámec zamestnávateľa, najmä o zlúčenie, resp. rozdelenie zamestnávateľa, nejde o situáciu, ktorá by zamestnávateľa oprávňovala dať zamestnancom výpoveď podľa § 63 ods. l písm. b) Zákonníka práce.“